nabız ölçme devresi ufak bir sorun

Başlatan kayhanli, 12 Eylül 2014, 22:31:53

kayhanli

merhabalar aranıza yeni katıldım ve açılışımı bir soru ile yapmak istiyorum. bir adet nabız algılama devresi yaptım ve nabza göre lojik 1 ve sıfır veriyor. pic ile (16f628a) gelen bilgiyi count komutu ile 15 sn sayıp x 4 yapıp nabzı lcd de gösteriyorum ancak anlık olarak nabızı göstermeye çalışıyorum ve beceremiyorum çünkü daha önce benzeri bir yazılım yapmadım. proton ide kullanıyorum.

düşen kenarda saymaya başlayacak ve her 1 milisaniyede bir artış yapacak ve bir daha ki düşen kenarda saymayı bitirecek örneğin 600 saydı. 60000 / 600 = 100  ve ekranda nabzı 100 olarak gösterecek bu sayede 15 sn ye beklemeden nabzı anlık olarak göreceğim ama bunu yazılım olarak yapamıyorum nasıl yapabilirim ? şimdiden önerileriniz için teşekkür ederim

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

kayhanli

SAY:
if porta.1=0 then
deger=0
count porta.0,15000,say
deger=say*4
goto lcdyaz
endif

sayan kısım bu şekilde ama ben 15 sayıp 4 ile çarpıyorum asıl istediğim iki düşen kenar arası süreyi milisaniye cinsinden saymak. ve 60000 yani 60 saniyeye bölmek ama iki düşen kenar arası süreyi nasıl sayacağımı bilmiyorum. asıl öğrenmek istediğim bu mantığını kavrayacağım bir örnekte olabilir

ete

İki düşen kenar arasını saymak demek LOW peryodunu ölçmek demek oluyor. Komutu,
PULSIN PORTA.0, 0, SURE
şeklinde oluyor. Protonda nasıldır bilemem ama PBP da SURE ölçülen süre, 10'a bölünmüş olarak verilir.  Süre=100 ise sen 10 alırsın. Bu söylediğim 4 Mhz OSC frekansı için geçerlidir. 20 Mhz OSC frekansında 2 katı olarak gelir sonuç.

Ete