Bu değerlerle L7805 ısınması normal mi?

Başlatan M.A.A, 19 Eylül 2014, 12:01:08

M.A.A

Merhaba Arkadaşlar
Yaptığım bir devrede güç trafosudan aldığım AC gerilimi 4 diyot bir kondansatörle doğrultup L7805 e giriyorum. Giriş gerilimim 13,6 V , girişten çekilen akım 70 mA. Çıkış gerilimim 5V çıkıştan çekilen akım 69 mA civarında. L7805 50 ile 55 derece arası ısınıyor. Uzun süre çalışmalarda (3 ay) pcb de kararma yapıyor. Bu gerilim ve akım değerlerine göre bu kadar ısınması normal mi ?

Bu konu ile ilgili çok başlık ve öneri var. Ancak L7805 in yerine, pcb de değişiklik yapılmadan kullanılan muadil bir parça bulamadım.
-Bu konu ile ilgili fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.
-Bazı L7805 devrelerinde giriş ve çıkışta 100nF kullanılmış. Bunu kullanmamanın ne gibi bir zararı olur. 100 nF ı beslediğim bütün elemanların dibine bağlamayı tercih ediyorum genelde.

efsanepoldem

rexo

13.6 volt -5volt = 8.6 volt ısı olarak geri dönecektir,

9 Volt trafo kulanın eğer devreniz 5 volt ile çalışırsa 6 volt trafo kullanın daha iyi olur.

100 Nf  kulanın giriş ve çıkışta filitre görevi yapar kullanmasan hassas  devrelerde sorun yaşarsın, 

er-da

veya  kademeli 13,6 dan 8v a sonra 5 v a regüle edersin olur .bir komponent fazla kullanırsın eksi yönü de bu..