RÖLE SORUNU

Başlatan EMKE, 29 Eylül 2014, 22:05:37

EMKE

Arkadaşlar iyi akşamlar bir sorunum var ve gün boyu uğraştığım halde bir çözüme  ulaşamadım  sorun ise şu sistemde 16f628a nın 595 shift register entegreleriyle sürdüğü 13 adet 12 volt mini rölelerden var  ve röleleri bc547 transistörleriyle sürüyorum beyz ucunda 1.5k direnç var ters gerilim için yüksek hızlı smd diyotlar bağlı bobin uçlarına ama bir sorun şu  röleler sırayla devreye alınıyor ama bazıları nedendir anlamadım kontak uçlarında yük var iken tam çekmiyor yada hiç çekmiyor parazitten  şüpheleniyordum ama kontak uçlarındaki yükleri ayırdğımdada aynı sorunla karşılaşıyorum.

rexo

Şema yok kart çizimi yok hiç bir şey yok  sadece şöyle oluyor diyorsunuz ,

Role besleme geriliminde çökme olabilir, çekmiyor dediğiniz rolenin bobin uçlarına  en az 470 uf kondansatör bağla bakın bakalım çekecek mi.

mehmud

Rölelerin sağlam olduğunu farz ediyorum. 74HC595'in her pini için çekilebilecek akım 6mA olarak netten buldum.
Bu değeri BC547'nin akım kazancıyla çarpınca bir röleyi sürmeye yetmiyor olabilir.

Çok benzer bir durumla ben karşılaşmıştım. 2-3 mAh çıkış alabildiğim pinden standart bir transistör yardımıyla röle süremeyince Ete hocam darlington transistör önermişti.
BC517 kullandım ve röle sürmeyi başardım. İmkanınız olursa bir deneyin derim. Ama sorununuzu kesin çözer diyemem. Benimkini çözmüştü.

Not: Elektronik mühendisi ya da öğrencisi değilim. Önerimi önce kendiniz değerlendirin, sonra deneyin. Oluşabilecek hasardan dolayı sorumlu tutmayın sonra :D

otansev

Cekmeyen röleler hep ayni rölelermi yoksa rastgele çekmeme olayımı var ???
TA1MK

EMKE

rastgele hala uğraşıyorum arkadaşlar

otansev

Besleme gerlimini iyice kontrol edin.Dediginiz sartlarda rölelerin sürülmesinde problem olamaması gerek ancak besleme geriliminin düşümü geliyor aklıma.Sema olsa arkadaslarında dedigi gibi daha detaylı yorum yapılabilir.
Kolay gelsin
TA1MK

EMKE

aksine rölelerin ortak beslemesinde röleler çekmezken 15-16 civarında bir voltaj var.
.

otansev

Hocam röleler cekmeye basladigindaki voltaj önemli sanirim sizin röle besleme voltajınız çöküyor
TA1MK

EMKE

şemada bu arkadaşlar röleleri süren kısım burası ve sadece dirençler 1.5 k

rexo

Alıntı yapılan: EMKE - 30 Eylül 2014, 01:14:13
şemada bu arkadaşlar röleleri süren kısım burası ve sadece dirençler 1.5 k

Tansistörleri süren direnç e  1K tak ve Kaç adet role varsa bu rolelerin tam yarısının besleme yoluna 1 ad 470uf kondanstör at,

Diyelim ki 6 ad Rolen var 3 cü rolenin   beslemesine 470 uf  takacaksın.

EMKE

arkadaşlar iyi günler hepinize sorunu en sonunda çözdüm tamamen rölelerin kalitesizliğimi desem ne desem bulamıyorum dicek birşey bulamıyorum kullandığımkız röleler panasonıc aldp112w-5a serisi 12vdc rölelerdi yerine kontak akımı daha kuvvetli ve marka olarak dandik bir röle taktık ve sorun ortadan kalktı.

mg1980

Bazı rolelerde +,- kutup oluyor.Böyle bir şey olmasın.

EMKE

zannetmiyorum datasheetinde böyle bir bilgilendirme yok göremedim .