F

pic ile dokunmatik panel

Başlatan feyz21, 08 Aralık 2011, 18:47:05

feyz21

Arkadaşlar! Birkaç gündür dokunmatik panel programlarıyla uğraşıyorum.Easypic5 deney setiyle deniyorum.Mikrobasic,mikroC dilleriyle yazılmış programları denedim.GLCD ekranında istenilen görüntü çıkıyor.Fakat
dokunmatik sistemin çalışmaya niyeti yok sanki.Sürücü kısmı 5 transistörle yapılmış.Halbuki,entegreli(AD7877,TSC2046 v.b.) sürücüler piyasada varmış.Visual GLCD 1.8 ile kodları otomatik hazırlıyorum.18F452 kullanıyorum.Fakat visual GLCD programı
18F452 olarak tanıttığım halde,aşağıdaki kodu üretiyor:
sub procedure Init_ADC()
  ADCON1 = 0x0C
  TRISA = 7
  CMCON = 0x07
  ADC_Init()
end sub
Halbuki,CMCON = 0x07 komutunu derleyici kabul etmiyor.(Karşılaştırıcıyı devre dışı bırak komutu)
Aşağıdaki kodları da denedim yine dokunmatik ekran çalışmadı:
ADCON0 = 0xC1;
ADCON1 = 0x04;
//CMCON = 7;
CCP1CON = 0; // changed
CCP2CON = 0; // changed
T1CON = 0x00;
PORTA = 0x00;
TRISA = 0x03; // RA0 i RA1 are analog inputs

PORTC = 0 ;
TRISC = 0x00 ;
Aydınlatıcı cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Mucit23

18F452 de CMCON Registeri yok
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

sovalye

C bilmiyorum ama sana basic ile yazdığım kodları vereyim belki işnize yarar.(Pic:18F452 xtal:20 Mhz)
Bu program touch panel bilgilerini okuyup değerleri ekrana yazar. En basit hali bu.

Declare Adin_Res 10
      ADCON1 = %11000010
      Input PORTA.0   
      Input PORTA.1
      Adin_Tad FRC   
      Adin_Stime 100
      Dim adx As Word
      Dim ady As Word 
      Dim vx As Float
      Dim vy As Float
      Dim rawx As Word
      Dim rawy As Word
      adx = 0
     ady = 0
AD_oku:
    High PORTC.0
    ADIn PORTA.0,adx
    rawx = ADIn 0
    vx=(5/1023) * rawx
Print At 1,1,"x:",#vx
    DelayMS 10
    Low PORTC.0
    High PORTC.1
    ADIn PORTA.1,ady
    rawy = ADIn 1
    vy=(5/1023) * rawy
Print At 1,10,"y:",#vy
    DelayMS 10
    Low PORTC.1
DelayMS 100
GoTo AD_oku

greatgonzo

feyz arkadaşım denemelerin başarılı oldumu acaba. Son durumu ve tecrübelerini uygunsa paylaşablirmisi. Hatta varsa dokunmatik panel yada örnek devrelere ait döküman varsa sevinirim.

İyi çalışmalar

feyz21

Mikroelektronika  firmasının mikroMMB  for PIC32 deney kartını 250 T.L. satın aldık.Dokunmatik,renkli   TFT ekranlı.Bütün ses ve video  formatlarını kodeklerini programlayabilirsen çalıyor.Fakat ileri düzey Mikro C dilini bilmek gerekiyor.Daha önemli hayati işlerim olduğundan şu sıralar bıraktım.Zaten o kadar programcılık bilgi ve becerisine de sahip değilim.Selamlar...

greatgonzo

Feyz arkadaşım şunuda sormak isterim. Almış olduğun sette yanılmıyorsam ekran ve dokunmatik panel monte vaziyette. Elektronik anlamda sürücüleri falan üzerinde yani. Benim merak ettiğim sadece youch panelin nasıl sürüldüğü. Zira bunu 2 tane transistörle süren devreler olduğu gibi 6-8 tane transistör bir o kadar direnç kondansatör ile sürüleni de var. Hatta 60 -70 dolar gibi rakamlarda hazır devreleride var. Senin çözümün hangisiydi acaba merak ettim.

feyz21

Benimki 5 transistörlü olanı.Zaten Easy Pic5 deney seti üzerinde hazır geliyor.