Hall sensor lu DC motor pozisyon kontrolu nasıl yapılır

Başlatan ruzgar78, 17 Ekim 2014, 12:09:25

ruzgar78

Hocam motor içinde hall sensor bulunan dc bir motor var bu motorun 5 farklı pozisyonunu hafızaya alıp  daha sonra bu pozisyonlara gitmesini istediğim bir projeye başladım.

Hall sensörlerle bi araştırma yaptım çok fazla bir döküman bulamadım bu sensör motor mili yukarı doğru çıktıkca veya aşağa indikçe nasıl oluyorda hall sensör vasıtasıyla adresliyor mantığını kavramaya çalışıyorum pic ile bu verileri nasıl işleye bilirim.

ete

Fırçasız motorların içinde hall sensör olduğunu biliyorum ama seninki normal DC motor. Neresine koymuşlr bu sensörleri.?
Hall sensör manyetik alan ile çalışır. Bir mıknatıs gerekir genelde mıknatısı görünce LOW çıkar out bacağından. Bu nednele out bacağı HIGH da bekletilir mıknatıs görünce LOW a düşer bu çıkış. Senin motorda ne nasıl çalışıyor belli değil.
Ancak sen kendin inceleyerek bir anlam çıkartabilirsin.
3 adet hall sensör ile toplamda 8 pozisyon tanımlanabilir. Zaten tabloda onu gösteriyor. Ama bana kalırsa motorun bir tur atması sırasında bu 8 ayrı konumdan geçiyor demektir bu. Bu durumda sensörlerle pozisyon kontrolü yapılacak ise o sensör çıkışları pic'e girilerek (lojik seviye 0-5V aralığında olmalı) pozisyonlar kontrol edilebilir.
Motora hareket verilir ve diyelimki %101 pozisyonuna kadar çalış denilebilir.

Ete

ruzgar78

Anladım hocam yani motorun başlangıç ve bitiş noktasına kadar önceden lojik seviyelerini tesbit edip ona göre binary sayısal değerini belirlemem gerekiyor bu durumda. Bu çıkışlarıda pic in dijital input larından okutup %101 konumuna kadar çalış diye bilirim sanırım.

çok teşekkür ederim hocam motoru inceliycem...

Saygılar

İlyas KAYA

Bu tablo BLDC motor için. Çünkü Hall sensörlerinin konumuna göre motor sarım beslemeleri gösterilmiş. Buna göre ABC olarak 3 faz var.

Hall sensor ;

101 iken (A +) (B-) C boş
100 iken (A+) b(boş) C(-)
..
.
Gidiyor.

Boşlar tam sürüş için. Yarım sürüş için farklı çıkıyor. Yani boş yerine eksi yada artı olabiliyor.

60 derecede hepsinin 1 veya hepsinin 0 olduğu bir konum çıkmıyor. Bu nedenle eğer motor 60 derecelik sarıma sahip ise 6 adımda 1 tam tur atmış olur.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ruzgar78

İlyas bey çok teşekkür ederim bilgilerinizden dolayı.Örnek motor elime geçmedi daha geçtikten sonra datasheet ini inceleyip hareketlerini kontrol edeceğim datasheet den sonra sizinlede paylaşırım.

Saygılar