Nereden başlamalıyım?

Başlatan Twinsens, 20 Ekim 2014, 15:58:19

Twinsens

Merhaba arkadaşlar,

PIC programlamayı hobi olarak yapmak istiyorum. Yüksek seviyeli dillerde ileri seviye programlama bilgim var. Şimdi ise hobi olarak pic programlama yapmak istiyorum. Örnek vermek gerekirse sitede yer alan derslerde 1. derste yer alan bir örnekte "Diyelim ki port pin'ine bağlı bir Role yi bir transistor aracılığı ile çalıştırmak istiyorsun." şeklinde bir cümle var. Role ve Transistör neden kullanılır, neden kullnama ihtiyacı duyarız? Bu elemanlar nedir? gibi bilgilerim yok.  Bunları temelden öğrenmem gerekiyor. Direnç, kapasitör gibi temel elemanlar hakkında bilgim mevcut. Sizce bu işe hangi dökümanlar ile başlamalıyım? Hangi kitabı almalıyım? Konu hakkında bana yol gösterebilecek arkadaşlar ya da bu yola başlarken edindikleri bilgi ve tecrübelerden yolumu aydınlatabilecek olan arkadaşlar bana yol gösterirlerse çok memnun olurum. Değerli vaktiniz için teşekkür ediyorum.

İlyas KAYA

Tavsiyem önce MEGEP modüllerinden başlamanız.
Modüllerden Elektrik / Elektronik  alanını seçip temel esasları öğrenebilirsiniz.

Programlama için ise ben artık birçok işimi gören flowcode v5 'i kullanıyorum.
Çok başarılı ve çok kolay.Artık kod yazmadan program yapıyorum ve kod yazmaya taş çıkartır seviyede.

Kendi içerisinde LCD,GLDC,PWM,ANALOG,STEP MOTOR, GSM,GPS,CAN BUS , PID vb. bir çok hazır modül var.
Yapmanız gereken sadece seçmek ve değişken isimlerini sizin yazmanız.

Neden kolayı varken zor ile uğraşalım değil mi ? :)

Yok ben illa kendim yazmak istiyorum der iseniz yüksek seviyeli dil olarak "Pic Basic Pro" , düşük seviyeli olarak ise "CCS C" ile başlayabilirsiniz.

Flowcode  "C" dilini kullandığı için C öğrenip flowcode ile uygulama yapmanız çok daha başarılı sonuçlar almanıza olanak verecektir.

Bu benim görüşüm farklı görüşleri de değerlendirebilirsiniz.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Twinsens

Alıntı yapılan: İlyas KAYA - 20 Ekim 2014, 16:22:56
Tavsiyem önce MEGEP modüllerinden başlamanız.
Modüllerden Elektrik / Elektronik  alanını seçip temel esasları öğrenebilirsiniz.

Programlama için ise ben artık birçok işimi gören flowcode v5 'i kullanıyorum.
Çok başarılı ve çok kolay.Artık kod yazmadan program yapıyorum ve kod yazmaya taş çıkartır seviyede.

Kendi içerisinde LCD,GLDC,PWM,ANALOG,STEP MOTOR, GSM,GPS,CAN BUS , PID vb. bir çok hazır modül var.
Yapmanız gereken sadece seçmek ve değişken isimlerini sizin yazmanız.

Neden kolayı varken zor ile uğraşalım değil mi ? :)

Yok ben illa kendim yazmak istiyorum der iseniz yüksek seviyeli dil olarak "Pic Basic Pro" , düşük seviyeli olarak ise "CCS C" ile başlayabilirsiniz.

Flowcode  "C" dilini kullandığı için C öğrenip flowcode ile uygulama yapmanız çok daha başarılı sonuçlar almanıza olanak verecektir.

Bu benim görüşüm farklı görüşleri de değerlendirebilirsiniz.

Çok teşekkür ediyorum. Konu hakkında herhangi bir kitap tavsiyeniz var mıdır?