dısplay ile geri sayıcı yapma takıldım...

Başlatan bahdiyarusta, 10 Kasım 2014, 20:05:56

bahdiyarusta

merhaba.

bir devrem var butona basınca 12sn den geriye sayacak sıfırlanınca duracak butona basınca tekrar 12sn den gerı sayacak.
bunu sürücü entegreleriyle yapıyorum ama ben arada entegre kullanmadan yapmak istiyorum da bu tarama ve seçme metodunu bilmiyorum buna benczer basıc dilinde örnekler bulamadım.
örnek kod veya yazılım mantığı konusunda yardım bekliyorum
teşekkürler...
<<<***bahdiyarusta****>>>
                  - 66 -

bahdiyarusta

yardımcı olacak kimse yok mu arkadaşlar...
zor bir konu mu?
                  - 66 -

ete

Söylemesi ne kadar kolay değilmi "bulamadım" , "çok mu zor". Zor elbette. Önemli olanda zor olanı başarmak değilmidir.
Ama sen oturup biraz çalışma yapmaktansa hazırını bekliyorsun sonrada sitem ediyorsun. Hiçmi mantık yürütemiyorsun bu konuda.  Her neyse daha bir sürü şey söylerdim ama anlayacağını sanmıyorum.
Kimse bu sitede sitem etmesin. Cevap alamıyorsa kusuru kendinde arasın lütfen.
Kimse cevap yazmak mecburiyetinde değil. Bilen vardır , bilmeyen vardır. İster yazar ister yazmaz. Sitem etmeye hakkınız yok.
Bu sitemin büyük kısmı bana geliyor. Bunuda biliyorum.  Ama cevap yazmadım. Nedenmi hiç bir şey yazmamışsın hazır lokma bekliyorsunda ondan. Bu tür mesajlara cevap vermediğimi her kes biliyor. Sen bilmiyorsun anlaşılan. Üstelik aradım bulamadım dediğin şeyde yakınında duruyor.
Aşağıdaki linke baktınmı peki

http://etepic.com/index.php/topic,72.0.html

Ete

bahdiyarusta

Alıntı yapılan: ete - 11 Kasım 2014, 23:56:57
Söylemesi ne kadar kolay değilmi "bulamadım" , "çok mu zor". Zor elbette. Önemli olanda zor olanı başarmak değilmidir.
Ama sen oturup biraz çalışma yapmaktansa hazırını bekliyorsun sonrada sitem ediyorsun. Hiçmi mantık yürütemiyorsun bu konuda.  Her neyse daha bir sürü şey söylerdim ama anlayacağını sanmıyorum.
Kimse bu sitede sitem etmesin. Cevap alamıyorsa kusuru kendinde arasın lütfen.
Kimse cevap yazmak mecburiyetinde değil. Bilen vardır , bilmeyen vardır. İster yazar ister yazmaz. Sitem etmeye hakkınız yok.
Bu sitemin büyük kısmı bana geliyor. Bunuda biliyorum.  Ama cevap yazmadım. Nedenmi hiç bir şey yazmamışsın hazır lokma bekliyorsunda ondan. Bu tür mesajlara cevap vermediğimi her kes biliyor. Sen bilmiyorsun anlaşılan. Üstelik aradım bulamadım dediğin şeyde yakınında duruyor.
Aşağıdaki linke baktınmı peki

http://etepic.com/index.php/topic,72.0.html

Ete

hocam beni yanlış anlıyorsunuz.'

yazım şu ;
bir devrem var butona basınca 12sn den geriye sayacak sıfırlanınca duracak butona basınca tekrar 12sn den gerı sayacak.
bunu sürücü entegreleriyle yapıyorum ama ben arada entegre kullanmadan yapmak istiyorum da bu tarama ve seçme metodunu bilmiyorum buna benzer basıc dilinde örnekler bulamadım.
örnek kod veya yazılım mantığı konusunda yardım bekliyorum
teşekkürler...

kimseden hazır devre çiz bana yolla demedim..

- 66 -

İlyas KAYA

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bahdiyarusta

hocam çok teşekkür ederim. açıklamalarıyla beraber yazıp göndermişsiniz. elinize sağlık.
burda soracağım bir şe var.?
daha önce kullanmadığım için soruyorum
lokup tablosundaki sayıcalr neye göre yazılıyor...
                  - 66 -

İlyas KAYA

Ben aşağıdaki gibi bir tablo oluşturuyorum.

display'in yanmasını istediğim portları 1 yapıyorum ve yukarıdaki decimal değerlerini topluyorum.

portumuz 8 bitlik olduğuna göre.

128(b7) - 64(b6) - 32(b5) - 16(b4) - 8(b3) - 4(b2) - 2(b1)- 1(b0)

'dir.

Eğer portb=32 der isem  portb.5 binary 1 olur diğerleri sıfır.
eğer portb=32+16 yani 48 der isem de bu sefer portb.4 ve portb.5 1 olur diğerleri sıfır.

Buna göre tabloda hangilerinin yanması gerektiğini belirledim ve bitlere 1 koydum.
Daha sonra 1 olan bitlerin decimal değerlerini toplayıp tabloya ekledim.

lookup tablosuna sıra ile 0 , 1, 2, 3, 4... diye giden tüm değerleri ekledim ve SEC değişkeni ile buradan değerleri seçip direk olarak porta verdim.

aynı şekilde 7 segment display ile "A" ,"b" "c", "d", "E", "F" ,"H","I" "J" "L" "n" "o" "P","r" "S" "t" "u"  gibi harfler de yazmak mümkün.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

bahdiyarusta

OKE. olayı anladım hocam gayet net anlatmışsınız teşekkurler...
                  - 66 -