PİC 16F628A kodlama sorunu?

Başlatan pelitt, 11 Kasım 2014, 20:26:06

pelitt

Merhaba
Bir On-of anahtarına bağlı olarak

On durumunda
Karanlık ise Ses olduğu müddet her seste 15 dk yanacak her ses alıgıda bu 15 dk yenilenecek lambanın açık kalması sağlanacak yani

Of durumunda
Karanlık olduğu müddet yanacak

@ DEVICE pic16F628A
@ DEVICE pic16F628A, WDT_ON
@ DEVICE pic16F628A, PWRT_ON
@ DEVICE Pic16F628A, BOD_OFF
@ DEVICE Pic16F628A, LVP_OFF
@ DEVICE pic16F628A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F628A, MCLR_OFF
@ DEVICE pic16F628A, INTRC_OSC_NOCLKOUT

Define OSC 4

'özellikler
'Hava aydınlanınca kendiliğinden söner
'Gece ses olduğunda otomatik yanar

TRISB=%00010000
TRISA=%10000001
PORTB=0
PORTA=0

SYMBOL LAMB=PORTB.5
SYMBOL LDR=PORTB.4
SYMBOL MICR=PORTA.7
SYMBOL TUS=PORTA.0

KONTROL:
'LOW PORTA.0
'LOW PORTA.7

PAUSE 200

IF TUS=1 THEN 'SES SENSÖR AÇIK

high PORTB.0
  pause 500
  low PORTB.0
  pause 800
  high PORTB.0
  pause 1000
  low PORTB.0
  pause 1500

IF MICR=0 THEN
GOTO LAMBKAPA
ELSE
GOTO LAMBYAKS
ENDIF

ELSE 'SENSÖR KAPALI İSE

IF LDR=0 THEN
GOTO LAMBYAK
ELSE
GOTO LAMBKAPA
ENDIF

ENDIF
END

LAMBYAKS:
PORTB=0
high PORTB.0
high PORTB.1
high PORTB.2
HIGH PORTB.5
PAUSE 10000
GOTO KONTROL
END

LAMBYAK:
PORTB=0
high PORTB.0
high PORTB.1
high PORTB.2
HIGH PORTB.5
PAUSE 1000
GOTO KONTROL
END

LAMBKAPA:
low PORTB.0
LOW PORTB.1
LOW PORTB.2
LOW PORTB.5
PAUSE 100
GOTO KONTROL
END

Hattuşa

slm arkadaşlar;
bir devre için 5 adet smd 16f628a almıştım ankaradan, ne var ki ICsp ile ne yaptımsa bir türlü pickit2 ye tanıtamadım.
datasheetinde 20 pinli gözüküyor, bendeki smd 18 pinli SMD acaba patatesmidir? 18 pinli SMD ile DIP bacak bağlantıları aynı diye düşünüyorum. 20 pinlisinde çift gnd ve +5v besleme girişleri mevcut. ICsp girişleri klasik pickit2 ye göre 5 pinli, bu smd işlemcileri programlamada daha basit teknik yokmudur? yada nerde hata yapmış olabilirim?

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: pro-TR - 19 Haziran 2015, 01:24:18
slm arkadaşlar;
bir devre için 5 adet smd 16f628a almıştım ankaradan, ne var ki ICsp ile ne yaptımsa bir türlü pickit2 ye tanıtamadım.
datasheetinde 20 pinli gözüküyor, bendeki smd 18 pinli SMD acaba patatesmidir? 18 pinli SMD ile DIP bacak bağlantıları aynı diye düşünüyorum. 20 pinlisinde çift gnd ve +5v besleme girişleri mevcut. ICsp girişleri klasik pickit2 ye göre 5 pinli, bu smd işlemcileri programlamada daha basit teknik yokmudur? yada nerde hata yapmış olabilirim?

Yanlış hatırlamıyor isem MCLR bacağını pull up yapmadan tanımıyor. Ayrıca DATA ve CLOCK bacaklarına bağlı olan bir devre elemanı da iletişim kurmayı engeller. Bir kondansatör dahi olsa bunu yapıyor.

Siz önce MCLR bacağına bir tane 10k drenç ile pull up yapmayı deneyin.
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Hattuşa

ilyas ustam ICsp girişlerini aşağıdaki gibi yaptım. data ve clock pinleri (12-13 pinler) o kısımların hatalı olduğunu düşünmüyorum. smd bir işlemciyi ilk kez, ICsp yi defaatle kullandım. inan deli etti beni.

ete

Bana kalırsa Data ve CLK bacakları ters. PortB.7 Data olması gerekir. Sende CLK gözüküyor. PORTB.6 da CLK olması gerekir sende Data gözüküyor.

Değiştir her şey düzelir. data sheet'e yine bakmadın galiba.

Ete

Hattuşa

slm arkadaşlar;
ICsp ile 16f628a programlamada sorun hatalı çizimmiş, data pininin headerini pcb nin diğer yüzünden gnd ye şaselemişim, ilginiz için tşk ederim

Burak

Bende birkaç bişi eklemek istiyorum ..
Dizaynlarınızda işlemcinizin MCLR - PGD - PGC - VDD ve GND bacaklarını ister DIP ister SOIC ister QFN kılıf işlemci kullanmanız durumunda devrenizden bir jumper ile yalıtın .. Programlama uç çıkışlarını ise male header'lar ile doğrudan PCB'nize ekleyebilirsiniz .. Burada olay işlemcinin programlanmasından ziyade , programlayıcının çıkış gücünü aşmamaya özen göstermektir .. Bilinen çoğu programlayıcı orjinal PICKIT'lerin replikaları olduğu için 100 ma'lik bir akım sağlarlar devrelere maksimum ... Olurda devrenizde birkaç tane 5V'luk röle olur :) ....Mazallah ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

magic_gun

hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin