mcs ile derleme yapamıyorum

Başlatan umutku, 26 Kasım 2014, 09:34:40

umutku

selam ete hocam ve arkadaşlar

forumda yazılanların hepsini yaptım hatta çeşit çeşit programlar denedim ama derleme yaparken hata veriyor
bu işin en amatöelrrinden biri olarak iszlerin yardımına ihtiyacım var
kullandığım mcs:4.0
bpb 2,43 (2.6 yı bulamadım)
mplam 8,6
derlemeyi yazılmış bir led animsyon üzerinden yapmaya çalışıyorum hazır hex dosyası var benim amacım kendim derleme yapabilmek programı ekte gönderiyorum oluşan hataları resim olarak ekliyorum
saygılar...

ete

Forumda anlatılanların hepsini yapmadığın aldığın hata mesajlarından anlaşılıyor.
MCS yukarıda "View" menüsü var. Ona tıkla,
Açılan pencerede "Compile and Program Options" seçeneğini seç bakalım
Hemen bir pencere daha açılacak ve başlığın hemen altında,
Compiler - Assembler - Programmer
şeklinde 3 tane buton (seçenek) göreceksin.
Ortada yer alan Assembler butonuna tıkla bakalım ne göreceksin?
Muhtemel görüntüyü ben söyleyeyim.
Butonların hemen altında;
C:\Programfiles(x86)\Labcenter Electronics\Proteus  satırı yer alacak bu MPASM klasörünün yerini gösteriyor olacak.
Sağ tarafta "Use MPASM" kutusu yer alıyor olacak ve kuvvetle muhtemel olarak kutu işaretlenmiş yani seçilmiş olacaktır.
Bu kutunun seçili olması derleme işlemini MPASM kullanarak yapacaksın anlamına geliyor.
Peki MPASM kullanarak derleme hangi durumlarda yapılmalı?
Birinci durum şayet 18F serisinden bir işlemci kullanıyorsan zorunlu olarak MPASM ile derleme yapmalısın
ikinci durumda ise kullandığın PC şayet 64 bit ise o zaman her konumda kayıtsız şartsız MPASM kullanarak derleme yapmalısın.
Şimdi sana sormak lazım kullandığın PC (makinan) 64 bitmidir? Cevabın evet ise MPASM kutusunun seçili olması doğru bir işlemdir sorun yok demektir. Ama makinan 32 bit ise bu sefer hangi işlemciyi kullanıyorsun diye sormak gerekir. Şayet 18F serisi bir işlemci değil ise o zaman ne demeye MPASM kutusu seçili diye sormak lazım. Bu durumda bu kutunun seçili olması yanlış demektir.

MPASM kutusu seçili derleme yapma zorunluluğun var diyelim. O zaman programa bakmamız gerekiyor. Çünki derleyicinin seçimine bağlı olarak programda yalnızca sigorta ayarları değişmektedir.
MPASM kullanılıyor ise yapılması gereken şu,
PBP klasöründe yer alan ve 16Fxxx.INC isimli ınclude dosyasını MCS içinde açacaksın alt kısıma doğru bir sigorta ayarı satırı var. Bu ayarlar MPASM formatındaki ayarlar olmaktadır. Bunu kopyalayıp programın başına eklersin. Satırın en başına bir @ işareti eklersin ayarların MPASM formatına dönmüş olur.
Tabiiki diğer (PBP nun PM_Assembler) derleyicisine ait sigorta ayar satırlarını oradan silmen yada satırları başlarına; işareti koyarak kapatman gerekir.
İkinci işlemde 16Fxxx.INC dosyasında koyaladığın satırın baş tarafına ; işareti koyarak satırı kapatıp gerye kayıt etmen gerekiyor. Aksi taktider derleme esnasında hem bu INC dosyası hemde MPASM içinde yer alan P16Fxxx.INC dosyası işlendiği için iki defa sigorta satırı işlenmiş olacak ve derleyici yine hata verecektir.

Bütün bu anlattıklarım aşağıdaki linkte yazılı idi. Okumadığın belli oluyor.  Bir daha kesin emin olmadan her şeyi yaptım dememelisin.
http://etepic.com/index.php/topic,1687.0.html
http://etepic.com/index.php/topic,300.0.html

Ete

umutku

Alıntı yapılan: ete - 26 Kasım 2014, 10:08:43
Sağ tarafta "Use MPASM" kutusu yer alıyor olacak ve kuvvetle muhtemel olarak kutu işaretlenmiş yani seçilmiş olacaktır.

sayğıdeğer hocam atladığım yer yukarıda yazılı olan yermiş
zaten bu işte ne biliyorsam büyük bölümü senin anlattıklarından,
anlattığınız bir konu için tekrar zaman ayırdınız, bunun için sonsuz teşekkür ederim.