Data memoride sabit adresli değişkenler

Başlatan erdtur, 03 Aralık 2014, 16:56:59

erdtur

İsisde simülasyon yaparken değikenlerin  watch window'a adreslerini yazıyorum. Picbasic de araya yeni bir değişken ekleyince adresler değişiyor. değişkenleri Data memoride sabit adreslere yazamazmıyız. bilgisi olan varsa yardımlarınız bekliyorum.

kolaygelsin
Erdtur

ete

Değişkenlere siz sistem adresi verirseniz derlemede değişken o adrese yerleşir ve ne ilave ederseniz edin değişken adresi değişmez. Örnek;
SAY VAR BYTE 56
bu örnekte SAY isimli değişken data hafızasının 56 nolu adresine yazılmıştır. Data hafızası genelde $20 (32 den) başılyor. Ama 32 -56 arasını işlemci kendi sistem değişkenleri için kullanıyor ve kullanıcı değişkenlerinide 56 nolu adrestenitibaren yerelştirmeye başlıyor. Bu bir çok işlemcide böyle. Bu nedenle ben adres vermeyi 56 dan başlatırım. Byte değişkenleri için 1 adres, word değişkenleri için ise 2 adres kullanılacaktır.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 03 Aralık 2014, 17:05:28
Değişkenlere siz sistem adresi verirseniz derlemede değişken o adrese yerleşir ve ne ilave ederseniz edin değişken adresi değişmez. Örnek;
SAY VAR BYTE 56
bu örnekte SAY isimli değişken data hafızasının 56 nolu adresine yazılmıştır. Data hafızası genelde $20 (32 den) başılyor. Ama 32 -56 arasını işlemci kendi sistem değişkenleri için kullanıyor ve kullanıcı değişkenlerinide 56 nolu adrestenitibaren yerelştirmeye başlıyor. Bu bir çok işlemcide böyle. Bu nedenle ben adres vermeyi 56 dan başlatırım. Byte değişkenleri için 1 adres, word değişkenleri için ise 2 adres kullanılacaktır.

Ete

arkadaşlar bu;
SAY VAR BYTE 56 gibi bizde protonda değişkenin adresini belirli bir adrese nasıl atayabiliyoruz.

erdtur

Büyük kolaylıkmış, her seferinde adresleri bulup yazmak sorun oluyordu.
Teşekkür ederim.

Erdtur

gergy

Alıntı yapılan: pro-TR - 03 Aralık 2014, 17:16:26
arkadaşlar bu;
SAY VAR BYTE 56 gibi bizde protonda değişkenin adresini belirli bir adrese nasıl atayabiliyoruz.

Tam karşılığı olarak    Dim SAY as Byte At 56    şeklinde tanımlanabilir.