ID silinmesi

Başlatan Şahin35, 05 Aralık 2014, 10:32:58

Şahin35

Herkese günyadın ..
Bi elektronik kartta sürekli ID silinmesi problemi yaşıyorum .Acaba neler yapmam gerekiyor hocam.kullandığım işlemci atmega 168p ..

ete

Hiç bir fikrim yok maalesef. Ama ID dediğin dahili yada harici eproma yazılan bir şeyse sık kayıt almaktan yazma ömrü dolmuş olabilir o aletin. Yenisini tak düzelir..
Ete

Şahin35

Yok hocam deil.Ben tekrardan karta yazılımı atınca duselıyor. anlamadım gitti. kartın calıstıgı yerde frekansın yuksek oldugu yer ...ne yapmam gerekır ıslemcının 6 tane cıkısı var altı cıkısı  kapı acıyor hepsı bu . haberlesmeyı rs485 ıle yapıyorum. 16mhz lık krıstal kullanıyom. ne yapmamız lasım hocam...baska arkadslar hocalar var mı böle basına gelıpte cözüm üreten kişiler cevapları beklıyorum arkadaslar hocalarım ....

F®T

nasıl bir kart acaba bu.yazılım sizemi ait yoksa başkası hex mi verdi.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Şahin35

Yazılım bize ait hocam. sizce ne yapmamız gerekıyor..??

ete

Belliki yazılımda stack taşması yada benzeri bir sorun var. İncelemek lazım.
Ete

İlyas KAYA

Birkaç kez eeprom daki verilerin değiştiğine şahit oldum.

Yeniden ayar yapıp kaydedince düzeliyordu.

Statik elektrik oluşturacak, sürtünme olan bir alanda mı çalışıyor bu kart ? Kapıdan kastın entegremi yoksa mekanik kapılar mı ?

Eğer mekanik kapı ise hareketli kısımdan bir tane şaşe kablosu alıp gövdeye bağlayıp deneme yapın.
Gerekirse şebeke filtresi deneyin.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Evren Kılıç

Alıntı yapılan: ete - 05 Aralık 2014, 14:17:39
Hiç bir fikrim yok maalesef. Ama ID dediğin dahili yada harici eproma yazılan bir şeyse sık kayıt almaktan yazma ömrü dolmuş olabilir o aletin. Yenisini tak düzelir..
Ete

Aynı durum benimde başıma gelmişti yazmış olduğum proğramda aynı ıd üzerine her bir proğram döngüsünde set edilen değer tekrar tekrar yazılıyormuş bu durumda yazma ömrünü tükettiğinden ıd saçma sapan değerler alıyordu, bu sorunu proğramı düzelterek halletmiştik

Şahin35

Hocalarım kapıdan kastım buzdolabı kapısını acıyor. programsal bı sorun oldugunu dusunmuyorum cunku aynı kartı baska yerlerde calıstıryorum hıcbır sorun yasamıyorum. ID sılınmesı olmuyor . bu calısılan noktada yuksek frekanslar var o yuzden ... dıger hıcbır noktada ID sılınmesı yasamıyorum.Ama yuksek frekans olan noktada ıse ID ucuyor gidiyor. Cihazı tanımıyor.Programı yukledım mı tekrardan sorun duzelıyor.Dedıgım gıbı sadece bu noktada sorun yasıyorum.ODa yuksek frekanstan kaynaklıyor aklıma baska bı acıklama gelmıyor...

ete

Madem sorun yüksek frekans iki alternatifin var. Birincisi devreni tamamen faraday kafesi içine alacaksın. Kafes ne dersen galvanizli sactan ikinci bir kutu yapacaksın devreni içine monte edeceksin. Dışını sağlamca şaseye bağlayacaksın.
İkinci alternatif yüksek frekansa mani olacaksın olabiliyorsan tabiiki.

Ete

Şahin35

1. alternaf mantıklı hocam . ıkıncı alternatıf olması ımkansız. ben bır tane galvenızde kasa yapayım devreyı onu ıcıne monte edeyım. daha sonra onu saseye cekeyım...

Şahin35

İnsallah böle sorun hal olur hocam sımdıden cok tesekkur ederım hocam...

gogoce

devreyi alüminyum kafeste çalıştırma imkanın var mı?
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

Şahin35

Aliminyum kafes elımde yok ama ben bır tane yapıcam . devreyı onun ıcıne koyucam .Daha sonra devrenın sase hattını ıse alımınyum kasaya monte edıcem . öle denıcem bakalım ne olucak ?