dorji rf modülü

Başlatan ~ENES~, 26 Aralık 2014, 21:06:51

~ENES~

ete hocam tavsiyeniz üzerine DRF7020D13 modülünü aldım.Fakat devre üzerinde usart ile haberleşmede sorun yaşıyorum iki işlemciyi kablo ile rx tx bağlantısını yapınca devre sorunsuz çalışıyor fakat modülleri takınca hiç kıpırdama yok .. araştırdığım kadari ile bu modülleri pc üzerinden programlayıp kllanmak gerekiyormş siz kullanmışsanız bu modülü kısaca anlatma şansınız olurmu çalışma sistemini .. program ektedir...
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ete

Hiç bir şekilde önceden programlayıp kullanma yapmadım. Direk aldım kullandım.
Programlarına baktım,
Vericide  YOLLA kısmını aşağıdaki şekilde yap;
YOLLA:
HSEROUT [REP$AA\5,REP$00\5,REP$FF\5]
HSEROUT ["E","N","E",ISIA]
RETURN

Alıcıda Kesme kısmını aşağıdaki şekilde ayarla,
hSerIn 10,ATLA,[WAIT("ENE"),ISIA] 

İşlemcinin ne olduğunu anlamadığım için program eksikliklerine bakamadım.
DSN dosyasını vermişsin belkide ama v.8 dosyalarını açmam mümkün değil.
Ama kullandığın işlemcide Komparatör olması gerek. Onun iptal edilmesi gerekir.

Başkada diyecek bir şey yok çalışması gerekir. Modülün Enable bacağını sürekli HIGH da tutulması gerekir. Buda önemli.

Ete

~ENES~

Peki hocam ozaman senkronize yi nasil saglarim birkaç defa gönderiyorum veriyi alt programda ama hicbir şekilde gitmiyor veri kablo ile köprü atinca sorunsuz calisiyor ama sensorler ile icraat  yok hic bir belirti yok yani

~ENES~

İslemci 18f452 hocam yarin deneyip sonucu yazacagim ...

ete

İşlemci 18F452 ise bazı düzenlemeler yapmak gerekir. Tabiiki şemayı göremeyince neyin ne amaçla yapıldığını anlamak zor. A portu tamamen giriş yapılmış. Neden? halbuki yalnızca vericide PORTA.0 ADC girişi olarak kullanılmış. Alıcıda ne olduğunu göremedim ama aynı komut onun içinde verilmiş bence yanlış. Vericide ADC için verilen define komutlarıda pek doğru sayılmaz.
100us örnekleme süresi verilmiş ki bu çok uzun bir süre. Doğrusu 11us olması gerekir.
Alıcıda bir ADC işlemi olmamasına rağmen aynı komutlar orada da kullanılmış buda yanlış.
Bir kaç düzenleme yaptığım ancak deneme fırsatı bulamadığım kodlar ilişiktedir.
Sen dener sonucu bildirirsin artık.

Ete

~ENES~

Hocam sorun modüllerdeymiş ne hkmetse antenin olduğu kısımdaki smd malzemelere dokununca veriyi sorunsuz alıyo ama bırakınca iletişim kesiliyor ... problem parazittenmi kaynaklanıyor aspirin attığım halde yine değişim olmadı..

ete

enteresan durum. Anten ile ilgili bir sorun olmasın. ?

Ete

efsanepoldem

Modülllerin antenlerine 17 cm lik birer tane kablo tak
Ve çalıştır.

İsmail sinaplı

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 26 Aralık 2014, 21:06:51ete hocam tavsiyeniz üzerine DRF7020D13 modülünü aldım.Fakat devre üzerinde usart ile haberleşmede sorun yaşıyorum iki işlemciyi kablo ile rx tx bağlantısını yapınca devre sorunsuz çalışıyor fakat modülleri takınca hiç kıpırdama yok .. araştırdığım kadari ile bu modülleri pc üzerinden programlayıp kllanmak gerekiyormş siz kullanmışsanız bu modülü kısaca anlatma şansınız olurmu çalışma sistemini .. program ektedir...
📌 merhaba Enes bey  elinde varsa devre şeması nı da ekleyebilir misin buraya.