12f675 Akü seviyesi ölçümü... soru?

Başlatan ahmet_elk, 31 Aralık 2014, 16:21:07

ahmet_elk

Arkadaşlar merhabalar,
Genelde hobi amaçla 16f628 ile çalışıyorum. Ama 12F675 i yeni keşfettim gerek boyutunun küçük olması gereksede fiyatının düşük olması bana cazip geldi. Pek çok özelliğini de denemeler yaparak çözdüm.
Ama ADC yi bir türlü çözemedim. Yapmak istediğim devrede analog giriş var ve bu giriş 20v un altında ise çıkışta led yanıyor. Ama internette bununla ilgili bir türlü assembly dilinde kaynak kod bulamadım.  :'( Kullandığım dili değiştirmek bana daha büyük külfet olur. Bu konuda yardımlarınızı bekliorum. teşekkürler.

gogoce

en azından bir devre şeması ekleseydin daha faydalıı olurdu

saygılar
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

ete

Assembly dillerin en zorudur. Anlamak ve akıcı şekilde program yazmak gerçekten zordur. Bu duruma gelebilmek için yıllar geçmesi gerekir. Neden böyle bir yolu seçtin bilmiyorum umarım geçerli bir sebebin vardır.
Bu sitede daha ziyade Basic tabanlı ve az da olsa C tabanlı projeler ile uğraşıyoruz. Direk Assembly de koda yazan arkadaşımız ya hiç yoktur yada bir iki taneden fazla değildir. Assembly benimde zaman zaman başvurduğum dildir. Özellikle hassas zamanlama işlerinde direk Assembly kullanırım ama Basic içine gömerim kodu. Hiç bir zaman direk ASM de yazmayı düşünmedim.
Ete

ahmet_elk

Merhabalar,
Devre şemasına ihtiyaç olduğunu pek sanmıyorum ama söyle tarif edebilirim;
gnd ile pic'in adc ucu arasında bir direnç ve pic'in adc ucu ile ölçülecek değer arasındada diğer direnç olacak ve bu dirençlerin değeri pic'in adc ucuna azami olarak 5v gelecek şekilde ayarlanacak, çıkışta ise led yakılacak.
Aslında asm ye yeni başlamadım eskiden beri değişik projeler yapıorum. ama adc yi asm dilinde ilk defa kullanıcam. Genelde bende CCS C dili kullanıyorum ama asm ye gore komut işleme sureleri çok uzun oluyor ve sizinde bahsettiğiniz gibi hassas zaman devrelerinde asm en iyisi. Bu yüzden asm kullanmam gerekiyor. Ama internette bir türlü yararlı kaynak bulamadım. Bu sitede çok tecrubeli arkadaşlara rastladığım için sorma gereği duydum.

ete

Madem ASM biliyorsun o halde data sheet'e bakmanı öneririm. Sonuçta dil ne olursa olsun na kaynak data sheet oluyor.
Data sheet'e göre 2 register ayarlanarak işlemci ADC okuyacak hale getirilebiliyor.
Ete