F

hi tech c compiler full?

Başlatan ferdi0435, 23 Aralık 2011, 19:11:38

ferdi0435

hi tech c compiler full versiyonu elinde olan var mı arkadaşlar birde kurulumunu anlatan bir döküman yardımcı olursanız sevinirim....

est32

C diline geçiş için ben de ilgileniyorum bu konu ile, umarım yardımcı olacak arkadaş vardır...

kotan04

Sitemizde Lisanssız paylaşım yapılmıyor site dışında arama yaparak çok rahat bulabilirsin konu kapatılacaktır..

KAZIMUGUR

Bazıları çok meth eder.
Aynı zamanda ccs c ye ... atarlar.
Bunlar sadece komplekslerden kaynaklanır.
Hi-Tech microchip tarafından satın alındı ve rafa kaldırıldı geleceği olmayan bir derleyici.
Benzeri derleyiciyi kendi c derleyicileri için kullanmaya başladı.
Ama tabii hala 12-16 f serileri için kendi c derleyicisi ve kütüphaneleri yok.
Bu yüzden bu tip arayışlar oluyor.
Benim önerim , uğraşmayın onunla.
CCS C hem daha kullanışlıdır hemde çok miktarda örnekle kolay başlangıç yaparsınız.
Serdar Çiçeğin kitabı çok yardımcıdır.
Bir çok anlatım ve dersleride mevcut.
Öğrenip hakim olduğunuzda hi-tech ile ne yapabiliyorsanız ccsc ile de yapabilirsiniz.
Sonra ister c ister z , öyle devam edersiniz.

Gerçi böyle konular bu forumda biraz tuhaf ama af ola.

est32

ya bu hi-tech sohbeti sanıyorum ansi-C bilmem ne-C yazım kuralları olsa gerek o muhabbetten ötürü olsa gerek.
C dilinde ilerlemiş olanlar ccs-c'ye basitleştirilmeye çalışılıp yazım kuralları değiştirildiği için sulandırılmış c diyor.
c ile avr programlayan tecrübeli bir kişinin söylediği bu(Cem Berik,berik.net aynı zamanda oraya da üyeyim).
avr den örnek veriyor,Şu anki en son derleyici ile çok eski komutları bile sorunsuz derlersiniz ama ccs-c de ise yeni derleyiciler eski komutları tanımıyor diyor(eskiden pic programlıyormuş).Ayrıca ccs-c ansi-c değilmiş(c yazmadığım için bunun ne olduğunu tam bilmiyorum).
Anladığım kadarı ile yazım kuralı ve komutlar standart C den değişik.

Benim de düşüncem C öğrenirsem az bir değişiklikle dünyadaki bütün işlemci ve bilgisayarları programlarım...

ferdi0435

ben hala cozemedı m bu ccs c ıle hıtech c arasındakı farkı cogu kısı hıtech c daha profesyonel ıs yaparsın dıor ama kaynak yok hıc kutuphaneler nasıl olsuturuluor baktımda hıc anlamadım  ???

ete

H-Tech C dili standart C dilidir. Ansi C diyede adlandırılıyor.
CCS ise işlemcilere özel olarak bazı yönleri değiştirilmiş yada bana göre geliştirilmiş bir C dilidir.
Uygulama şekli çok benzer yalnızca ufak tefek farklılıklar var.
İleride PC de yada benzer başka işlemcilerde (ARM veya benzeri) program yazmayacaksanız bana kalırsa Pic için en iyi C dili CCS dir. Başka C dili öğrenmeye gerek yok.  Yok tersini yaparım diyorsan biraz daha düşünmeni öneririm. Zira H-Tech firması sanırım Microchip tarafından satın alınmış ve geleceği olmayan bir dil olarak anlatılıyor her yerde. Firma desteği yok artık pek kütüphane birimide geliştirilmiyor. Anlayacağın geleceği karanlık bir dil. Yarın bir gün tamamen ortadan kalkabilir. Bence CCS de devam edin sonra gerekirse dieğr bir C derleyicisine geçmek zor olmasa gerek.

Ete

KAZIMUGUR

CCSC de ansic yazmanız mümkün.
Tabii asm yazmanızda mümkün.
Pic ler sadece 12-16 serisinden ibaret değil.
18-24-ds-32 serilerinde asm yazmak ???
Derleyici yazdıklarınızı makinenin anlayacağı şekle dönüştürürken yaptığı işler standart ise , işi iyi bilenler kestirmeden komutlarla insanın zorlanmayacağı şekilde yazmış ise , kime ne neuyumlu olup olmadığı.
Forum sayfalarında biraz dolaşınca görülürki , hi-tech diyenler eski fanatik ccsc cilerdir.

Sorunsuz çalışan kodlarınız varsa , chip lerin istediği dizaynları yapıyorsanız , aynası iştir kişinin derleyicisine bakılmaz !!!

ferdi0435

kazımugur hocam asagıda verdıgım lınktekı soruna bakıp yardımcı olurmusnuz ???
http://etepic.com/index.php?topic=240.0