RS232 den USB ye dönüşüm

Başlatan Hattuşa, 14 Ocak 2015, 15:35:18

Hattuşa

ete hocam;
nihayet ft232 ile pic ten pc ye bilgi aktarmayı başardım. hocam terminal olarak 320voltta FxDev ustanın terminalini kullandım. sorun şu hocam picten elde ettiğim dataları terminalde 0d20 gibi gözüküyor, yani picden 20 değerini yolluyorum pc terminalde 0d20 olarak gösteriyor,terminalde decimal görüntüyü sectiğim halde bütün gönderdiğim değerlerin önünde neden 0d yi gösterir ki? bunu kaldırmak için ne yapmalıyım veya nerede hata yaptım?

ete

0xd20 - 0d75 gibi göstergeler de gelen bilginin Desimal olduğunu gösteriyor. Yapılacak bir şey görmüyorum.
Bu arayüz programınınbir özelliği olsa gerek. C dili formatında yazdırmış sanırım.
Ya arayüzü değiştirip makinanın kendi Hyper Terminalini kullanacaksın yada böyle idare edeceksin.

Ete

kudretuzuner

Merhaba,
PC'nize VB.Net 2008 express edition veya 2010 express edition yüklerseniz,PC tarafındaki yazılımınızı da kendiniz yazar gelen giden dataları daha iyi kontrol edebilirsiniz.
Not FT232 nin devresini siz mi hazırladınız yoksa hazır mı aldınız?Teşekkürler.

Hattuşa

@kudret abi;
FT232 devresini direnç.netten hazır aldım, aldığımda 17 tl idi 1 ay önce almıştım, şuan 20 tl civarında.
bu arada VB.net 2010 u yüklemiştim sayenizde hatta siz basit olarak 1 kod yazmıştınız ama tembellik bizde devam ettiremedim bu konuda özür dilerim. ben gelen dataları sadece okuyup, okuma işlemi bittiğinde dosyayı txt olarak kaydedebilsem işimi görecek ama kendim yapamıyorum, isteyecek yüzümüzde kalmadı  ;D

kudretuzuner

Merhaba,
Gelen datalar tam olarak nedir?Byte,byte yazarsan ben sana Tüm kodu yazayım.

asof544

Peki arkadaşlar elinde usbden seri iletişim yapacak devresi olan varmı?

Hattuşa

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 07 Nisan 2015, 13:11:03
Merhaba,
Gelen datalar tam olarak nedir?Byte,byte yazarsan ben sana Tüm kodu yazayım.

hocam örnek bir txt sayfası gönderiyorum. örnek dosyada ilk önce kullanacağım programın dataları nasıl işleyeceğini belirten bir değer var,
örnek dosyamızda bu değer  25 800 yani toplam datamız 800 adet olup, her 25 değerde bir başa döneceğini belirtiyor, bu kısım gönderilecek datalarla alakalı değil, tamamen programla alakalı, devamında alt alta 800 adet değer var, işte bu değerleri işlemciden gönderilecek. buradaki 800 ve 25 değeri sabit değil hocam, değişken bir değerdir.
hocam eğer yardımcı olursanız memnun olurum. gönderilecek değerler,byte olarak belirtilmiş eğer ki word tipinde olursa çok güzel olur.

kudretuzuner

Alıntı yapılan: asof544 - 07 Nisan 2015, 13:26:30
Peki arkadaşlar elinde usbden seri iletişim yapacak devresi olan varmı?
Merhaba,
Tek taraflı mı yoksa PC to PIC  PIC to PC mi?Şu sıralar elimde çalıştığım bir proje var.PC'den karttaki 14 röle kontrolu ve PIC'ten gelen 10 adet on-off  pozisyon tayini ve 8 bit analog dijitıl kontrolu PC'de gösterme.10x20 çift taraflı ve smd elemanlı bir kart.Kart bitti ama PC tarafındaki yazılım biraz uzun sürecek.
PC ile kart arasında digitus RS232 to USB dönüştürücü kullanmaktayım.Ama fırsat bulursam
ETE hocanın devresini denemek istiyorum.

asof544

PC to pıc olsa çok iyi olur projenizden haberdar ederseniz minnettar kalırım.
BAŞARILAR

kudretuzuner

Alıntı yapılan: asof544 - 07 Nisan 2015, 17:06:55
PC to pıc olsa çok iyi olur projenizden haberdar ederseniz minnettar kalırım.
BAŞARILAR
Merhaba,
Istanbuldaysanız hazır kart vereyim kullanın.
https://www.dropbox.com/s/bkj0jg1uz75972e/ku%20%281%29.rar?dl=0

asof544

maalesef ankardayım teşekkürler...

asof544

progarmın ısıs dosyasını atabilirseniz iyi olur ama tabı tıcarı duşunmuyorsanız

kudretuzuner

Merhaba,
Yok yok ticari düşündüğüm yok.Zaten ben amatörüm mesleğim de elektronik değil.2011 de yaptığım bir çalışma arşivi bir karıştırayım bulursam veririm.Siz tam olarak kaç röle kontrolu istiyorsunuz 16F628 ile 4 röle kontrolunu arzu ederseniz hem PC tarafında hem de PIC tarafındaki yazılımları sıra ile size hazırlatayım.Yalnız ben PIC tarafına asm ile yazıyorum,ama fark etmez pıc basicte asm moduna geçip programı çalıştırıp tekrar pıc basiğe geçmek mümkün.PC tarafındaki yazılımı ise VB.Net 2008 veya 2010 kullanmaktayım.Kodları çalışır hale getirebilmeniz için bazı programları PC'nize yüklemeniz gerekecektir.örneğin PC tarafındaki arayüz için VB.Net 2010 express edition indirmeniz gerekecektir.
https://www.visualstudio.com/downloads/download-visual-studio-vs
mesela birkaçyıl önce paylaştığım basit bir çalışma
https://www.dropbox.com/s/9mfbutgsh2y2e4p/ETekno_pc_pic_on_off.rar?dl=0

asof544

ASM olsa daha iyi olur biraz öğrendim zaten geliştirmiş olurum ama anlmadığım usb ile haberleşiyorsunuz değilmi?

kudretuzuner

Merhaba,
USB'den haberleşmeyi ancak dönüştürücü ile yapıyorum.Pahalı olduğu için Ft232'yi deneyeceğim,hem de kart üzerine tasarlayacağım.
http://www.vatanbilgisayar.com/da-70156-usb-20-rs232seri-adaptor.html