RS232 den USB ye dönüşüm

Başlatan Hattuşa, 14 Ocak 2015, 15:35:18

Hattuşa

slm arkadaşlar;
aşağıdaki resim bir devrenin şemasının bir kısmıdır. diğer kısımda işlemci ve 24c04A lı bir eproom var yani epromdaki bilgiler işlemci vasıtasıyla aşağıdaki resimdeki gibi serialle PC ye iletiliyor. derdim benim PC de serial yok ve ben serial yerine max232 den USB ye verebilirmiyim? (aşağıdaki resimdeki gibi) verebilirsem ilave bişeye ihtiyacım olurmu?
yardımcı olursanız memnun olurum...

Burak

Merhaba ; Kendiniz mi yapıcaksınız yoksa , bir hazır modül kullansanız da olur mu bilmiyorum ama , ben aşağıdaki modülü kullanıyorum seri bilgi alışverişinde . Çok memnunum bu modülden .

http://www.ebay.com/itm/New-USB-2-0-TTL-UART-6PIN-Module-Serial-Converter-CP2102-STC-PRGMR-Free-cable-/310511987503?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item484bf4eb2f&tfrom=400565980256&tpos=unknow&ttype=price&talgo=origal

Burak.
Ω Gens Una Sumus Ω

Hattuşa

@burak usta;
devre için kart çizecektim. devrede max232 var ya çok karmaşık olmazsa usb connectoru ile çıkış alacaktım. olur mu bilmiyorum işte

Burak

Benimde PC'mde RS232 portu olmadığı için mecburen USB portlarını comm uygulamalarında kullanıyorum , max232 ile ilgili pek bilgi sahibi değilim maalesef ... CP2102 entegresini kullanıyorum seri iletişim uygulamalarında .

Burak.
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

USB portunu RS232 gibi kullanmak istiyorsan mutlaka arada bir dönüştürücü entegre kullanman gerekiyor. Bu entegrelerin en iyisi FT232 entegresidir. Burak'ın önerdiği şekilde de başka bir çevirici (entegre)  ile de olabilir elbette.

Kendin yaparım dersen hazır SPrintLayout çizimi var. Entegre olarak FT232RL entegresi kullanılmaktadır. Entegre piyasada var ise (zaman zaman bulunuyor). Devreyi vereyim yap değilse hazır bir çevirici satın al.
Burak'ın devresi gerçekten çok ucuz ve pratik. Ama gelmesi 30 günü bulabilir.

Ete

Hattuşa

cvp için tşk ederim ete hocam, çizimi verirseniz memnun olurum.
bu arada bişey sormak istiyorum. yukarıda şema devreye ait orada max232 çıkışına serial port bağlanmış ya hocam, bende usb connectoru takınca olmaz mı? diye sormuştum. inanın ilk kez kullanacağım 232 yi o yüzden tecrübem olmadığı için soruyorum soruları...

ete

USB _ RS232 çevirici kullanınca karın bir ucundan USB girişi yapacaksın diğer ucundan RS232 çıkış alacaksın. Bu durumda sanki PC de RS232 (COM) portu varmış gibi bir çıkışın olmuş olacak.
Tabiiki sistemin çalışması için FTI nin sitesinde FT232RL driver larını bulup makinana yüklemen lazım. Driverları kartı PC ye takmadan önce yüklersen iyi olur.
İki versiyon var birisi RS232 tarafı sıralı pin şeklinde çıkış diğerinde COM port soketi şeklindedir.
Hangisi işine yarıyorsa onu yaparsın.

Dosyalar ilişiktedir.
ete

Hattuşa

tşk ederim ete hocam bahsettiğiniz entegre direnc. nette var gözüküyor,
http://www.direnc.net/FT232RL-Smd-USB-UART-USB-Serial-IC,PR-5147.html
yani hocam bu konu ile ile ilgili bir soru daha sormak istiyorum.
PIC to PC veya PC to PIC uygulamalarında bu dönüştürücüye ihtiyacımız olacak değil mi?

ete

Hattuşa

hocam entegre 11 tl hazır modul varmış direnç nette 18 tl 7 tl için uğraşmayayım dedim ve bir adet sipariş ettim umarım yanlış malzeme almamışımdır. her ikiside FT232 yazıyor ya
http://www.direnc.net/FT232-HAZIR-MODuL-1-ADET,PR-20118.html

ete

Hattuşa

slm ete hocam;

yukarıda bahsettiğim FT232 kiti satın aldım. USB çıkışı mini çıktı artık onu bir şekilde aşarım sorun olmaz, şema oluşturup PCB hazırlayacağım ancak kafama takılan konu şu;
resimde 5 giriş var hocam, benim kitte de 6 giriş, girişleri bağlarken ben +5V, GND, RX ve TX olarak düşünmüştüm. bu DTR ve RTS girişlerini de bağlamak gerekiyor mu? daha doğrusu onların işlevi nedir? açıklayabilirmisiniz?

ete

Onlar hazır RS232 tamamlayıcı pinleridir. Bazı haberleşmelerde örneğin printer haberleşmesinde bağlanmaları gerekir ama senin yapacağın işde onlarık ullanman gerekmiyor.

Ete

Hattuşa

Alıntı yapılan: ete - 05 Nisan 2015, 16:25:10
Onlar hazır RS232 tamamlayıcı pinleridir. Bazı haberleşmelerde örneğin printer haberleşmesinde bağlanmaları gerekir ama senin yapacağın işde onlarık ullanman gerekmiyor.

Ete

tşk ederim hocam

levo_levent

Herkeze selamlar arkadaşlar  usb- rs232 dönüştürücülerde baud sını varmıdır ?
hertürlü hız kullanılabilirmi örneğin yüksek hızlarda 230000 baud gibi