18F87K22

Başlatan ~ENES~, 17 Ocak 2015, 12:53:39

~ENES~

arkadaşlar bu işlemcinin dahili RTC si bulunuyor daha önce bunu kullanan varsa bu konuda yardımcı olabilirrmi ? dataseete baktım ama pek bişey anlamadım galiba rtc kontrol bitleri 0-1 yapılarak okuma ve yazma yapılıyor tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

Burak

Alıntı yapılan: enes1153 - 17 Ocak 2015, 12:53:39
arkadaşlar bu işlemcinin dahili RTC si bulunuyor daha önce bunu kullanan varsa bu konuda yardımcı olabilirrmi ? dataseete baktım ama pek bişey anlamadım galiba rtc kontrol bitleri 0-1 yapılarak okuma ve yazma yapılıyor tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Bu işlemciyle çalışma şansım olmadı hiç ama datasheet'e baktığım kadarıyla DS1302'den kolay bi kullanıma sahip olduğu görülüyor saat modülünün , gerekli dijitleri ay-yıl-gün-hafta olarak dahili kayıtçılara yazıp saati RTCCFG.7 bitinden aktif ederek ikili olarak kodlanmış bilgilere aynı kayıtçılardan ulaşım sağlıyosun , göz gezdirirken bir alarm fonksiyonunada sahip olduğu görülüyor . Birden fazla kayıtçı mevcut ve bunlar kafa karıştırıcak gibi görünüyor ama aslında çok kolay . 18.2.2.1 kısımlı başlıkta ister dahili 32.768 khz'lik osilatör istersende aynı frekansta harici bir kristal osilatörü kullanmak için ihtiyacın olan kayıtçı bitleri ayarları gösterilmiş ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω