Caycı Otomasyon V.1.0

Başlatan rambili, 01 Şubat 2015, 22:30:20

rambili

Selam Arkadaşlar;

Naçizane olarak forumları elden geldikçe kontrol ediyorum.

Uzun zamandır elektronikten uzak olarak bir kay şey tasarlamaya çalıştım, ama hep havada kaldı, hevesim kırıldı. Kaldırıp bir köşeye koydum.

Gelelim konumuza; İşyerinde Elektrikli bir çaycımız var, çogu zaman içerisindeki suyu bitir (her ne hikmetse adamlar son damlaya kadar suyu alıyorlar ama su ilave etmiyorlar). Bir kaç defa ısıtıcısı değişti. Bende bir devre yaayım dedim. önce su seviyesini gösteren devre tasarladım. Kimse bana mısın demedi. Sonra S.S.R. ne çıkış olarak role ve Akvaryum kafa moturu koydum. gayet iyi çalışıyordu. Fakat bu seferde termostatı bozdular. Yenisini taktırdık fakat ısı aralığı çok geniş ki (85C açıyor 99C kapatıyor). Bu böyle olamayacak dedim. ve aşağıdaki devreyi tasarladım. Kodlar bir kaç verden sisteme uydurulmuştur. Kodlamada hatam varsa şimdiden affedin.. Proteus üzerinde tesleri yapıldı henüz fiziksel olarak test edilmedi.
Devrede ;

1. S1....S4. uçlarına kontrol için ara ULN2004 konulmuştur. Çıkışlar röle ile sürülmüştür.
2. Isı için DS18B20 kullanılmıştır (Kapalı ve kablolu tip seçildi)
3. Hem LCD Çıkış hem LED Çıkış kullanıldı.

Yanlışlıklar için cevaplarınızı bekliyorum..

Zaman su gibidir.
Bazen deli bir ırmak, bazende durgun akar.

Maxim

devreyi anlamadıkki cevap verelim :)
önce tasarımı anlatmanız gerekmezmi?
ne nasıl çalışıyor?

Q3 ün beyzi nereye gidiyor? SSS
tek tek sormamızmı lazım :)

ete

Programa baktım. Hiç bir kusur göremedim şahane çalışıyor. Fiziksel olarak test etmedim ama.

Şeklinde bir cevap yazsam ne düşünürdünüz acaba?. Ama böyle isteğe böyle bir cevap yakışırdı.
Sebebi basit. Program var ama derlenmiyor. Hataları var. Peki proteus da nasıl test edilmiş? Öyle yazıyor test edildi ama fiziksel testi yapılmadı deniyor. Çalışmayan bir program nasıl test edilebilir? Sizce. Ben bilmiyorum. Bu tür mesajları ciddiye almayacağım bundan sonra.
En azından bir derlemeye çalışsaydın hataları görüp düzeltmeye çalışabilirdin. Her zaman söylerim soruları yada istekleri genel anlamda yapmayın. Burada program sağdan soldan toplanmış ve genel anlamda düzeltme bizden isteniyor. Peki toplamayı becerebilen kişi en azından neyi nerede kullanacağını bilemezmi? Bilir elbette ama kestirmeden birisi tüm programı düzeltse daha iyi olur diye düşünülüyor sanırım. Benzer mesajlar arada bir çıktığı için bende genel anlamda konuşuyorum. Kimse üstüne alınmasın. Ama bu işin yolu bu değil. Nasıl olmalı anlatayım.
Elinde bir proje var diyelim. Önce otur düşün bakalım ne kadarını kendin halledebilirsin. Halledebileceğin kısım %50 nin altında ise zaten hiç bulaşma . Üzerinde ise eksik lerini tespit et örnekler toplamaya çalış sonra otur birleştir hepsini. Önce bir çalışma senaryosu yaz. Sonra senaryo ile programı uyuştur yada eşleşir. Sonra sistemi çalıştır. Aksayan noktaları tespit et ve aşabildiklerini kendin önce aşmaya çalış. Aşamadığın noktaları nokta bazında burada sor yada danış. Programın bütününü sorarsan kimse cevaplamaz. Ama nokta bazında soru sorarsan cevap alacağından eminim.
İşin yoluda budur. Bilmeyenler öğrensin.

Ete