max485

Başlatan turgut, 07 Şubat 2015, 22:46:20

turgut

arkadaşlar bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim. 485 entegresi ile aynı hat üzerinde birden fazla abone yani slave bağlantısı yapabiliyorum burda sorun yok ama yine aynı hat üzerinde birden fazla master kullanmak istediğimde sorunlar yaşadım. en son denememde birbirinin aynı kodlarına sahip 6 adet master ve 4 adet slave kullandım. ilk anda hangi master i  kullanacaksam o master da kullanılan   485 entegresinin 3 nolu bacağını gönderim yapılacağı zaman 5v a çekip işlem bittiğinde 10k lık dirençle şaseye çektim.  yani kullanılacak olan master ünitesinde  butona bastığımda o master in 3 nolu ayağı 5 v a çekilip butondan elimi çektiğimde direnç  üzerinden şaseye çektim. bu arada diğer masterların 3 nolu ayakları 10k lık dirençle şasede olduklarından pasif kaldılar.  sistem i denedim çalıştı ama kararlı olmadı. bazen sistem kilitleniyor. kumandalar işlem yapmıyor. daha sonrada kendiliğinden düzeliyor ve çalışmaya devam ediyorlar. bu kesinti neden olur bilgi paylaşımı sunarsanız sevinirim.

rexo

Şemayı  neden vermiyorsunuz  Sonlandırma direnci koydunuz mu  ?

turgut

ekte şema sunuyorum fikir edinebilmeniz için. her bir 877 entegresinde 10 adet buton girişi var. şemada 3 adet çizdim ama 6 adet kumanda  var. 4 adette alıcı 485 ünitesi var. sonlandırma dirençlerini hattın başlangıcına ve sonuna koydum. normalde 6 adet master aynı hat üzerinde gönderme yaptıklarında çakışacakları için sadece hangi kumanda gönderim yapacak ise o kumandanın içinde bulunan pic in 21 nolu bacağından butona basıldığı an 5 v luk bir çıkış, bağlı bulunan 485 in 3 nolu ayağını + ya çekiyor. diğer kumandaların 3 nolu ayağı ise şasede kaldıklarından çakışma olmuyor beklemede kalıyorlar veya ben öyle düşündüm.  25 nolu bacak ise data çıkışı. bu devreyi uyguladım ve 1 hafta kadar sorunsuz çalıştılar ama bu sabah tüm kumandalar kilitlendiler. işlem yapmadılar. sistem çöktü ama bir süre sonra tekrar çalışmaya devam ettiler. burda acaba ne eksiklik yaptımki sistem kilitlendi. yorumunuzu bekliyorum. tşk ederim.

F®T

330 ohm sonlandırma olmaz 120 ohm olacak.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

turgut

yanıt için tşk ederim. bu sonlandırma direnci 120R hattın her iki başına mı  yoksa sadece sonuna konması yeterli midir.?

F®T

birini  hat başına diğerini hat sonuna koyarsın.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.