IR2110 MOSFET SÜRÜCÜ

Başlatan BİDİL, 12 Şubat 2015, 15:31:20

BİDİL

Arkadaşlar Merhaba;

Forumda konu ile alakalı bir başlık buldum ancak herhangi bir sonuca varılmamış.IR2110 ile H-Brige oluşturup Dc voltajı Ac ye çevirmek istiyorum. Ancak IR2110 entegresinin HI ve LI pinlerindeki logic değeri hakkında kafam karıştı. Uygulama manueline  bu pinlere 15v ile PWM uygulanmış. Bir başka çalışmada 5 volt verilmiş. Bu voltajlar kullanılan Mosfetin gate voltajına göre mi değişiyor.

ete

Lojik girişler olan HI ve LO pinlerine TTL seviyede 0-5V giriş vermeniz yeterlidir. Fazlası gerekmez.
Zaten bu pinler işlemci ile kullanıma uygun tasarlanmıştır. O halde 5V iyidir.
Data sheet maksimum VDD kadar olabilir diyor. Oda 25V dur.

Ete

BİDİL

Teşekkür ederim hocam.

Arkadaşalar IR2110-12 entegresi ve farklı mosfetler ile half bridge çizimi yaptım. Birçok çalışmam hiç çalışmadı ancak sonunda osiloskopta bir sinyal aldım fakat voltaj alamıyorum. Amacım 220v ac şebeke ceyranını dc ye çevirip frekansını yükselterek  ac çıkış almak ve elimdeki motorla oynamak :). Mosfetlerin hem voltaj hemde akım bakımında yelpazesi çok geniş, bu iş için nasıl bir mosfet kullanmamı tavsiye edersiniz. Ayrıca IR2110 entegresi beni çok terletti daha basit bir şekilde bu mosfetler sürülemezlermi.Bu entegre ile çalışan arkadaşlar varsa fikirlerini bekliyorum.

Mucit23

@BİDİL

Yapmak istediğin uygulamada mosfet sürücü kullanmak senin için en kolay yoldur. Fakat mosfetler konusunda birazcık bilgi edinmen senin faydana olacaktır. Özellikle Mosfet sürme tekniklerini, Bootstrap olayını, Full Bridge, Half Bridge, Dead Time olayını iyice öğrenmen gerekir.

Aşağıdaki konuyu iyice okumalısın.
http://powerelectronicsdesign.blogspot.com.tr/2014/05/mosfet-ve-igbt-surme-teknikleri.html
Hatta 3-4 defa oku çünkü 300V gibi yüksek bir gerilimle uğraşıyorsun. Gördüğüm kadarıyla şuanki bilgilerinle gerçekte deneme yapma durumunda çok şiddetli patlamalar yaşayacaksın. Evin sigortalarını aşağı indirmen çok olası.  Yakacağın mosfetin, mosfet sürücünün haddi hesabı olmaz(Tecrübe ile sabit)

Ayrıca aşağıdaki konuyu da oku. Yapmak istediğine benzer bir çalışma var.
http://etepic.com/index.php?topic=175.15

Bence mosfetler ve sürüş tekniklerini iyice öğrendikten sonra doğrudan 300V ile uğraşmak yerine 16VDC gerilimi tekrar 12V AC ye çevirmek ile uğraşabilirsin. Böylesi daha iyi olur.

İyi çalışmalar, Dikkat lütfen!
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

BİDİL

Tavsiyen için çok teşekkür ederim.Dediğin gibi düşük voltajlarla başlamak daha güvenli olacak.Tekrar teşekkürler.

BİDİL

@Mucit23

Tavsiyen doğrultusunda  biraz ders çalıştım ve devreyi tekrar kurdum. Benim için çok daha başarılı ve faydalı oldu.Öenerilerin için tekrar teşekkür ederim.

Bootstrap tekniği ile ilgili başlıktaki açıklamada dezavantajlarından bahsedilirken VS pininde oluşan negatif voltaj sıçramalarının entegrenin referans noktası olan ground dan aşağı çekebileceği söyleniyor.

Ekteki simülasyonda mosfetlerin pozitif besleme voltajı +24 volt verdiğim halde osiloskopla baktığımda çıkış voltajı +12 ila -12 volt arasında kare dalga okunuyor. Ayrıca Yüksek frekansta ilk açılışta  +24 ila 0 volt arasındaki kare dalga her geçen saniye eksiye düşerek yine +12 ila-12 volta düşüyor. Düşük frekansta doğrudan +12 -12 volt okunuyor. Bahsi geçen "referans noktası olan ground dan aşağı çekebilir" tam olarak bunumu ifade ediyor.Negatif voltaj sıçramalarından korunmak için,VSpini ile GND arasına schottky diyot bağlanması yeterlimidir.

Son olarak HI-IN lojik girişlerindeki uygulamam doğrumu?

Mucit23

Evet aynen öyle.

Ben IR2101 ile biraz çalışma imkanım oldu ama öyle profesyonel anlamda işlerle uğraşmadım. Temel seviyede bilgim var. IR2101 ile IR2110 arasında pek fark yok. IR2101 ile yaptığım testlerde ben Negatif voltaja inme gibi bir durum gözlemlemedim. Tam hatırlamıyorum açıkçası.
Normalde Mosfet üzerinde ters diyot bulunur. Yani VS ile GND arasına ters diyot takmaya gerek yoktur.

HIN ve LIN girişlerine 3.3V ile 5V arası bir genlikte sinyal uygulayabilirsin.

Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/