rf 433mhz modul ve usart rcıf sorunu

Başlatan mali.asm, 16 Şubat 2015, 17:24:34

mali.asm

slm öncelikle iyi akşamlar arkadaşlar   tx den rx e bilgisi gitmediği halde rcıf bayrağı arasıra 1 oluyor   verinın son 4 bitini fitre olarak kullandım ama arada yine oluyor sorun ne anlamadım gitti yardımcı olursanın sevinirim..  baund hızım 2.4kb

LIST      P=16F628A
      INCLUDE      "P16F628A.INC"
       __CONFIG    _WDT_OFF & _PWRTE_ON  & _CP_OFF & _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _MCLRE_OFF
VERI   EQU         0X20
S1      EQU         0X21   
S2      EQU         0X22
TEST   EQU         0X23
FARR   EQU         0X24

;,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
      ORG       h'0000'
PROGRAM

MOVLW      0X07
      MOVWF      CMCON
      CLRF      PORTB
      CLRF      PORTA
      CLRF      FARR
      CLRF      TEST

BSF         STATUS,5
      MOVLW      B'00000010'
      MOVWF      TRISB
      MOVLW      B'00101100'
      MOVWF      TRISA
      CLRF      S1

USART
      MOVLW      D'25'
      MOVWF      SPBRG
      MOVLW      b'00000000'   ;SYNC=0(4.bit), BRGH=1(2.bit)
      MOVWF      TXSTA
      BCF         STATUS,5
      MOVLW      b'10010000'   ;SPEN=1(7.bit),CREN=1(4.bit)
      MOVWF      RCSTA
      BSF         PIE1,RCIE
GUCLED   
      BSF         PORTA,0
      CALL      ZAMAN
      BCF         PORTA,0   
      GOTO      AP

SPON
      MOVLW      b'10010000'   ;SPEN=1(7.bit),CREN=1(4.bit)
      MOVWF      RCSTA

AP
      BTFSS      PIR1,RCIF   ;RCIF bayrağı "1" mi?
      GOTO      AP      ;Hayır, tekrar test et.

MOVF      RCREG,W   ;Evet, RCREG'i W'ye yükle
      BSF         PORTA,1
      MOVWF       TEST
      MOVWF       VERI
      MOVLW      b'00000000'   ;SPEN=1(7.bit),CREN=1(4.bit)
      MOVWF      RCSTA
      BCF         PORTA,1

BAK   
      BTFSC      TEST,4
      GOTO      BNIN
      GOTO      ANIN
BNIN

BTFSS      TEST,5
      GOTO      SPON
      BTFSC      TEST,6
      GOTO      SPON
      BTFSS      TEST,7
      GOTO      SPON
      GOTO      ISLEMB
ANIN

BTFSC      TEST,5
      GOTO      SPON
      BTFSS      TEST,6
      GOTO      SPON
      BTFSC      TEST,7
      GOTO      SPON
      GOTO      ISLEMA

mali.asm

ilgilendiğin için teşekkür ederim   bide ben vericide önce porta yı sırayla okutuyorum ardından fitreliyerek gönderiyor ardından aynı şekil de portb yı okutup gönderiyorum  .. veri yollama senkronu derken  biraz yabancı geldi bana ama  aynı veriyi mesela 5 kes alıp karşılaştırmak gibi bir şey mi

Burak

Fitrelemek dediğin filtrelemek mi ? eğer öyleyse filtreleyici sistem 433 mhz'lik gürültüleri filtreleyen bir analog devre mi ? 

Benim yaptığım iş veriyi 5 kez kontrol etmek değil , doğru sıralamada doğru verileri aldıysa son iki değeri doğru veri olarak kabul edip işleme alan bir sistem ... Yani bir ön veri ve arka veri göndererek doğru bir veri yükü göndermiş olup olmadığını tespit etmeye çalışmak ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

mali.asm

filtre dijital olarak maskeleme veya gelen verileri farlı reg lere kaydedip  karşılaştırma  gibi demek istedim .ama ne demek isteğini anladım sanırım vericide sırayla ön değerler gonderecem karekter ve değer gibi  sonra verı ardından tekrar sonlama değeri  gönderecem  alıcıdan da  maskeleyecem bunlar parazit ihitmali yok etmek için değilmi   

Burak

Aynen öyle doğru anlamışsın ... Dikkat etmen gerekenler şunlar .. CREN bitini bu 5 byte'lık veriyi aldığında "0" yaparak alıcı resepsiyonunu kapatman ve ardından bu ascii karakterlerin kontrolünü yapman gerek ... Kontrol bittiğinde ise tekrar CREN bitini 1 yapmalısın ..  Aksi takdirde bu kontrol sırasında 2 byte'tan fazla tekrar bir veri yükü gelirse USART buffer'da bir taşma oluşacak ve OERR biti set edilecek ... ve alım mikrodenetleyici tarafından kilitlenecek ... Bunlara mahal vermemen gerek ... Aksi takdirde iletişimde aksaklıklar yaşayacaksın ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

mali.asm

TAMAM...TEŞEKKÜR EDERİM ..  ALLAH KOLAYLIK VERSİN :)

asof544

arkadşlar bana assembly derleyici gerek ücretsiz yada az ücretli tabii son sürümü yardım edecek varmı lütfen güvenli bir yer söyleyin yada gidip satın alacağım bır yer ayrıca nasıl kurukum yapılıyor yardımlarınız için ALLAH razı olsun

Burak

Ω Gens Una Sumus Ω

asof544

kurulum nasıl yapılıyor arkadaşım çok teşekkürler