micro code studio for kullanımı

Başlatan BySnake, 18 Şubat 2015, 23:37:20

BySnake

merhaba abilerim lise 3 ögrencisiyim for dongusunun anlatıldıgı dersi kaçırdım (nobetçi ogrenci olmam gerekti) neyse hoca konuyu anlatmıs ve birde ödev verdi 01 02 03 04 diye giden ve 99 dan sonra geri ye dogru gelen program micro code studioda yapılacak kodları yazıyorum 21 52 yazıyor sonra kalıyor öyle artık oda yazmıyor.

Burak

Kodlarınıda bir paylaşta ,hatalarınla irdeleyelim , sende böylelikle öğrenmiş olursun ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

ete

Bu site program yazmayı öğretmeye ve bilmeyenlere yardımcı olmaya yönelik bir sitedir.
Hiç bir şekilde hazır kod yazıp verme gibi bir uygulamamız yok. Yardım isteyen kişi ya çok belirgin bir noktayı sormalı yada yazdıklarını buraya koyup hatasını aramalıdır. Bu nedenle senin içinde benzer bir uygulama yapacağız.
Döngü konusunda neyi bilmiyorsun önce oradan başlayalım. Burada oturup döngü nasıl kurulur anlatabilirdim.
Ancak asıl bilmediğin noktayı anlatmayı daha uygun görüyorum. Hem daha önce yazdıklarını buraya koy hemde bu işte bilmediğin noktaları açıkla ki yardımcı olalım. Bu konuda hiç bir şey bilmiyorsan onuda söyleyebilirsin!!!!.

Ete

BySnake

su sekilde basladım nerde hata yaptıgımı ve for dongusunu nasıl kullanacagım hakkında bi fikrim yok

sonmoikan

Örnek olarak yazdığın koda bakınca yeterli bilginin olmadığını görüyorum.
Ete hocam sadece takıldığın yeri ve anlamadığın noktaları sor demiş fakat örnek kodların çok eksik ve mantıksız olmuş.
Öğrenmen ve kendini geliştirmen açısından kodları inceleyebilirsin.

@ device PIC16F628A & WDT_ON & LVP_OFF & PROTECT_OFF & PWRT_ON & INTRC_OSC_NOCLKOUT
DEFINE OSC 4

TRISA=0 : TRISB=0
PORTA=0 : PORTB=0

SAYI    VAR  BYTE           
BIRLER  VAR  BYTE
ONLAR   VAR  BYTE   

SYMBOL DIG1=PORTB.0
SYMBOL DIG2=PORTB.1

;******************************************************************************* 
BASLA:

for sayi=0 to 99         ;0 dan 99 a kadar ileri döngü
    BIRLER=SAYI DIG 0    ;birler hanesi sayının 0. digiti belirle
    ONLAR =SAYI DIG 1    ;onlar hanesi sayının  1. digiti belirle
    PORTA=BIRLER         ;porta ya birler hanesini gönder
    low dig2 : pause 1 : high dig2 ;birler hanesi 4511 i kısa süreline aç sonra kapat
    PORTA=onlar          ;porta ya onlar hanesini gönder
    low dig1 : pause 1 : high dig1 ;onlar hanesi 4511 i kısa süreline aç sonra kapat
    pause 100            ;100ms bekle
next sayi                ;döngünün sonu

pause 1000               ;degişimde 1 sn bekle

for sayi=99 to 0 step-1  ;99 dan 0 a kadar geri döngü
    BIRLER=SAYI DIG 0
    ONLAR =SAYI DIG 1   
    PORTA=BIRLER
    low dig2 : pause 1 : high dig2
    PORTA=onlar
    low dig1 : pause 1 : high dig1
    pause 100
next sayi

goto basla
;******************************************************************************* 
END
ABDULLAH

BySnake

Alıntı yapılan: sonmoikan - 19 Şubat 2015, 17:17:28
Örnek olarak yazdığın koda bakınca yeterli bilginin olmadığını görüyorum.
Ete hocam sadece takıldığın yeri ve anlamadığın noktaları sor demiş fakat örnek kodların çok eksik ve mantıksız olmuş.
Öğrenmen ve kendini geliştirmen açısından kodları inceleyebilirsin.

@ device PIC16F628A & WDT_ON & LVP_OFF & PROTECT_OFF & PWRT_ON & INTRC_OSC_NOCLKOUT
DEFINE OSC 4

TRISA=0 : TRISB=0
PORTA=0 : PORTB=0

SAYI    VAR  BYTE           
BIRLER  VAR  BYTE
ONLAR   VAR  BYTE   

SYMBOL DIG1=PORTB.0
SYMBOL DIG2=PORTB.1

BASLA:

for sayi=0 to 99         ;0 dan 99 a kadar ileri döngü
    BIRLER=SAYI DIG 0    ;birler hanesi sayının 0. digiti belirle
    ONLAR =SAYI DIG 1    ;onlar hanesi sayının  1. digiti belirle
    PORTA=BIRLER         ;porta ya birler hanesini gönder
    low dig2 : pause 1 : high dig2 ;birler hanesi 4511 i kısa süreline aç sonra kapat
    PORTA=onlar          ;porta ya onlar hanesini gönder
    low dig1 : pause 1 : high dig1 ;onlar hanesi 4511 i kısa süreline aç sonra kapat
    pause 100            ;100ms bekle
next sayi                ;döngünün sonu

for sayi=99 to 0 step-1  ;99 dan 0 a kadar geri döngü
    BIRLER=SAYI DIG 0
    ONLAR =SAYI DIG 1   
    PORTA=BIRLER
    low dig2 : pause 1 : high dig2
    PORTA=onlar
    low dig1 : pause 1 : high dig1
    pause 100
next sayi

goto basla
END

teşekürler evet bilgim yetersiz daha bu sene bu dersi görmeye başladık for döngüsünü de kaçırdım bu yüzdende for döngüsününde geriyim ama sizin sayenizde birkaç şey kaptım tekrar dan teşekkürler.

BySnake

sonmokian bey program hata verdi birde "dig" ler ne oluyor ?

ete

İlk verilen resimde displayler A portuna bağlanmış gözüküyor idi.
Sonmohikan da buna uygun olarak program hazırlamış.
Ama hata veriyor diye koyduğun ikinci resimde displayler bu sefer B portuna bağlanmış
Neden bu değişikliği yapma ihtiyacı duydun. ? Bilerek bunu yaptın ise programı da buna uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünmen gerekirdi!. 
DIG komutu sayının digit değerlerini alır.

Ete

BySnake

Alıntı yapılan: ete - 19 Şubat 2015, 21:51:46
İlk verilen resimde displayler A portuna bağlanmış gözüküyor idi.
Sonmohikan da buna uygun olarak program hazırlamış.
Ama hata veriyor diye koyduğun ikinci resimde displayler bu sefer B portuna bağlanmış
Neden bu değişikliği yapma ihtiyacı duydun. ? Bilerek bunu yaptın ise programı da buna uygun olarak değiştirilmesi gerektiğini düşünmen gerekirdi!. 
DIG komutu sayının digit değerlerini alır.

Ete
tamam abi buldum sağolasınız hepinize teşekkürler .