18F4520 Resetlenme Sorunu

Başlatan M.A.A, 27 Şubat 2015, 13:51:05

M.A.A

Merhaba Arkadaşlar
Elimde 1 yıldır çeşitli işlerde kullandığım bir devre var. 18F4520 li bir devre. 6 tane 12 V role sürüyorum, şimdiye kadar roleler ile 220 V ampül yaktım, kontaktör çektirip motor ve soba çalıştırdım, hiç bir sorun yaşamadım.

Şimdi yeni bir yazılımla yazdım, kart üzerindeki 6 role zamana göre açıp kapanıyor. Buraya kadar da hiç bir sıkıntı yok, roleler istediğim gibi çalışıyor pic resetlenmiyor.  Role çıkışları ile 220 V luk büyük role çektirdiğim zaman ara ara reset atıyor, belli bir periyoda veya roleye bağlı değil. Tamamen rasgele. 12 V Role sürerken diyot ve 100nF ler bağlı.

Sorunu nasıl çözebilirim.

burctankal

Brown out reset = off  olarak ayarlandı mı?

M.A.A

Sigorta ayarlarım bunlar

Config_Start
   OSC = INTIO67 ; Internal oscillator block, port function on RA6 and RA7
   PWRT = OFF ; PWRT disabled
   BOREN = OFF ; Brown-out Reset disabled in hardware and software
   BORV = 0 ; Maximum setting
   WDT = OFF ; WDT disabled (control is placed on the SWDTEN bit)
   MCLRE = OFF ; RE3 input pin enabled; MCLR disabled
   PBADEN = OFF ; PORTB<4:0> pins are configured as digital I/O on Reset
   LVP = OFF ; Single-Supply ICSP disabled
   CP0 = On ; Block 0 (000800-001FFFh) code-protected
   CP1 = On ; Block 1 (002000-003FFFh) code-protected
   CP2 = On ; Block 2 (004000-005FFFh) code-protected
   CP3 = On ; Block 3 (006000-007FFFh) code-protected
   CPB = On ; Boot block (000000-0007FFh) code-protected
   WRTD = OFF ; Data EEPROM not write-protected
Config_End

burctankal

Değişik bir entegreyle resetleme sorunu ben de yaşamıştım. Başlarda bi türlü nedenini bulamadım, sonra bir baktım ki pic, entegre soketine tam oturmamış, bir milim kadar havada. elimle iyice ittirdikten sonra resetleme bitti. Başka bir devrede de yaklaşık 10a geçen bir kablo devreye yakın olduğunda resetlediğini farkettim. Sanırım bi çeşit indüklenme oluyordu. Yani o kadar değişik nedenler olabilir ki. Ama madem devre bir sene sorunsuz çalıştı ve yeni yazılım atınca saçmaladı o zaman bi entegre soketini kontrol etmende fayda var. Yine de olmazsa yazılımı paylaşman faydalı olabilir.

Snowflashfun

Want to get everyone to read. Then talk.