Servo için 50 hz 'lik pwm üretimi

Başlatan sanvenganza, 28 Şubat 2015, 15:26:14

sanvenganza

Merhaba

Çalıştğım projede servo motorumu pwm ile kullanma zorunluluğum var 16f877 ve 20Mhz'lik osilatör kullanıyorum ve malumunuz 50'hz lik pwm'e donanımsal pwm çıkşı ile ulaşamıyorum. Timer0 ,timer1, timer2 yi programda kullanıyorum 2 adet pwm çıkışımızın bir tanesini de  hz'de dc motor hız kontrolü için kullanmaktayım ve servo motorumu programımı aksatmaması için pwm ile kullanmak zorundayım. Bildiğiniz bir yol veya küçük bir entegre varsa paylaşabilirmisiniz?  Benim aklıma şu şekilde bir yol gelmişti ikinci boşta kalan 2 K hz lik pwm kanalımı frekans bölücü bir entegre var ise 40 kat küçülterek servo motoruma bağlamak ama frekans bölücüler duty kısmını da aynı oranda küçültüyorlar mı bilmiyorum şuan için onu araştımaktayım.

ete

Mevcut işlemci ile bir şey yapman mümkün değil maalesef.
İşlemci değiştirip en azından 4 timer'ı olan bir işlemci (mesela 18F452 veya ,pin sayısı kuratırıyor ise 16F1827)  bulup Timer3 bazlı bir kesme yaratman en doğrusu olarak gözüküyor.

Ete

sanvenganza

ete hocam

Öncelikle cvp verdiğiniz için teşekkür ederim. Pic değiştirmeyi son çare olarak düşünmüştüm ben yeni pic yeni araştırma gerektirir şimdiğe kadar yaptığım diğer malzeme denemeleri ile sensör denemelerini baştan yapmamı gerektirecek buda vakit kaybı malesef. 4017 kullanarak elimde boşta olan diğer pwm ucundaki sinyali 50 hz'e düşürdüm fakat düşündüğüm gibi duty oranını da aynı oranda düşürmüyor ama ısıs denemesinde şunu fark ettim verdiğim sinyalin duty oranını yükselttikçe aldığım duty oranı düşüyor. Aldığım duty oranı %10 ile %0.6 arasında değişmekte ve zaten servo sürmek için bana gerekli olan aralık bu değerler arasında. Servoya yön değişikliğini uzun aralıklarda verdiğimden entegrenin kararlı çalışmasını umuyorum.  Tabi gerçekte deneyince nasıl bir sonuç verir bilinmez ama bir alıp denemeyi düşünüyorum.