hafızadaki verinin silinmesi

Başlatan erdogan2734, 04 Mart 2015, 10:22:28

erdogan2734

Merhabalar 16f688 mikro işlemcinin hafızana yazdığım int veri elektriğin arka arkaya git gel yapması ile veri siliniyor ve hafızada hiç veri yokmuş gibi davranıyor. mikro işlemci bunun önüne nasıl gece bilirim.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

ete

Bunu nasıl anlıyorsun?
İmkansız olan bir şeyi söylüyorsun. Programında veriyi silecek bir bölüm varsa ona diyecek lafım yok ama yoksa bu dediğin imkansız. Bu işlemciyi hiç kullanmadım. Şayet dahili OSC si var ise bazen benimde başıma şöyle şeyler geliiyor. İşlemciye program yazıyorum. Epromuna kayıt alıyorum. İşlemciyi programcıya takıp adresleri kontrol ediyorum. Bütün başlangıç adresleri sıfırlanmış gözüküyor.  Bunun sebebi işlemciyi programlayıcıya takınca anında program başlıyor çalışmaya. Her ne kadar programlayıcıda Programmer first diye bir seçenek olsada bunun önüne geçemedim henüz. Dediğin böyle bir şey olabilir.

Ete

erdogan2734

şu şekilde anlıyorum hafızaya topu topu 1 den 6 ya kadar olan sayıdan birini yazıyorum. açılışta da bu veriyi okuyarak işlem yapıyorum. rakamı 3 de bırakıyorum ve arka arkaya bir kaç kere enerji verip cektigimde hafızadaki veri nin 0 olduğunu görüyorum. sıfır  olması içinde sadece program başlangıcında veri 6 dan büyükse veriyi 0 yap diyorum ilk açılışta hafızadaki veri  ff olduğu için. veriyi değiştiren tek bir buton var. onun çalışması da timer kontrolünde yapılıyor. yani butona belli bir süre basıldığında bir değişkenim saymaya başlıyor (süreyi de yarım saniye kadar yaptım) belli bir değere ulaşınca işlem yapılıyor ve sonra değişkenin değeri sıfırlanıyor.buton arkı oluşmasın diye böyle bir şey yaptım. yazılımlarım da bekleme işlemini mümkün olduğunca kullanmamaya bakıyorum.  silme işlemi hiç yok programda.
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

ete

O zaman tam yazma anında voltaj kesilirse silme yarım kalıp önceki değerde bozuuyor demekki.

Ete

F®T

bu dediğin olay işlemciye ilk yükleme yapıldıktan sonra enerji verince hafıza ff gelir.o eğer ff se sayı altı olsun dediğin satırla onu düzeltip kendi verini kaydedersin bir dahada yükleme yapmadığın için ff olmaz.programsal bir sorun olma ihtimali olduğunu düşünüyorum.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

~ENES~

Değişken tanımlama kismindan sonra 1500 MS bekleme suresi koymak bütün bu sikintilari çözecektir..

Enes
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

İlyas KAYA

Veri sürekli mi eeprom'a yazılıyor anlayamadım ?
programı ekleme şansınız var mı ?

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

~ENES~

bu sıkıntılar başıma geldiğinden biliyorum yukarıdaki mesajımdaki bekleme süresi uyguladığımda sorun çözüldü ...sorunun sebebi ise mevcut devrede enerji kesildiğinde besleme kısmındaki kondansatörlerde birikmiş voltağın programı çalıştırmaya yetecek düzeyde olmasından kaynaklı..
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !