rs232 çıkısı çoğaltma?

Başlatan erdogan2734, 09 Mart 2015, 10:55:57

erdogan2734

Merhaba arkadaşlar sizlerden karşılaştığım bir sorun için yardım istiyorum. elimde 4 adet işlemci bulunuyor. bir ana işlemci bu işlemci ikinci bir işlemciye veri yolluyor burada tek yönlü bir iletişim var. bir pikten diğer pike sadece veri gidiyor. ikinci pikim ise 3. ve 4. piklerime aynı anda aynı veriyi yolluyor. sorunum tam bu noktada başlıyor.3. ve 4. mikroişlemcilerim 2. mikro işlemci arasında 6 7 metrelik bir mesafe olunca veri yollamada sıkıntı yaşıyorum. tek pikim olsa veri sorunsuz gidiyor işin içine iki pik girince ise veri yollamada başarısız oluyorum. veri hattı için tek kablom var. ikinci de olsaydı max485 kullancaktım. kabloyu ikileme gibi durumumda yok. piyasadaki max232 entegresinin iki rx tx pini mevcut. rx girişlerini birşeltirsem tx verisini iki mikro işlemciye sorunsuz yollaya bilirmiyim acaba. umarım sorunumu açık bir şekilde anlata bilmişimdir.
tesekkürler...
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

ete

RS232 hattına yalnızca bir verici birde alıcı bağlayabilirsin. Mesafede 2-3 m. den fazla olamaz.
Birden fazlaişlemci aynı hatta bağlanacak ise tek çaresi RS485 kullanmaktır. RS485 hattı iki adet kablo ile biribirine bağlanır.
RS485 hattı aynı anda birden fazla haberleşme olacak ise Full dublex bağlantı kullanman gerekir.

Max232 nin ne işe yaradığını bilmediğin için bir fikir düşünmüşsün ama bu entegre PC nin RS232 hattından gelen sinyalleri TTL seviyesine veya TTL hattından gelen sinyal seviyesini PC nin RS232 hattı seviyelerine çevirir. İki TTL arasında bu entegreyi kullanamazsın.

Ete

erdogan2734

belki sacma olabilir ama tx sinyalini iki transistörün beyzine bağlasam. bunların çıkışlarını mikroişlemcilere yollasam tx verisi olarak
. emiter kollektör arasında ki 0.6 voltluk değer sinyalin hatalı yollanmasını sağlarmı. yada ili adet ve kapsından tek giriş çift çıkış yapsam sistemin çalışma ihtimali varmıdır acaba?
Erdoğan
İmkansızın zaman aldığı bir dünya'da bana zorluktan bahsetme!

ete

BU şekilde sinyali ters çevirmişde olursun. En güzeli 4066 multiplexer in iki kapısının girişlerini birleştir çıkışlarını iki ayrı devreye bağla ve bir dene bakalım çalışacakmıdır.

Ete