Frekans Yükseltme ve Dc Motor Hız Kontrolü

Başlatan sanvenganza, 13 Mart 2015, 18:43:25

sanvenganza

İyi günler arkadaşlar.

Sizden yardımınızı isteyeceğim 2 sorum olacak. PIC 16f877 ile projem için pwm yolu üzeriden servo ve dc motoru aynı anda sürmem gerekli.Elimde 1 adet oyuncak araba mevcut ön kısmına servo motoru monte ettim arka kısmında basit bir dc motor bulunmakta.  4Mhz kristal kullanarak 400hz lik pwm sinyali ürettim. Bildiğiniz üzere 2 adet pwm çıkışı bulunan 16f877 nin 1. pwm kanalından aldığım 400 hz'lik pwm üzerinde oynama yaparak 50 hz ye düşürdüm ve sorunsuz bir şekilde servo motoru pwm ile sürüyorum. Elimde kalan ikinci 400 hz'lik pwm sinyalini ise katlayarak yükseltip dc motoru sürmeyi planlıyordum.Sürme şekli ise dc motor oldukça yavaş sabit bir hızda hareket etmesini istiyorum.  Öncelikle motor için uygun frekans değerini bulmak istedim ama 400 hz den 10Khz'ye kadar denediğim değerlerde hiç verim alamadım. 10 Khz değerinde motor düzgün bir şekilde çalışmasına karşın devrenin sapıtmasına yol açıyor elımdekı 2x16 lcd nin ekranında donma yaptırıyor değişik karakerler çıkıyor yani ekran çalışmıyor ama motorun hızını ayarlayabiliyorum duty art veya  azalt butonlarına bastığımda motor tepki veriyor . Güç kaynağı olarak 4s 4000ma lipo batarya, dc motoru sürmek için ise üzerinde L298 bulunan sürücü entegresi kullanıyorum. Fazla akım çekmesinden şüphelendim ama l298 kanal başına 2A akıma izin veriyor ve entegrede abartılacak düzeyde bir ısınma mevcut değil.

1. sorum ise elimdeki 400 hz lik PWM sinyalini bu dc motoru sürmek için yükseltebileceğim girişine verdiğim  duty oranını çıkışına da yansıtan bir entegre önerebilir misiniz? (MÜMKÜNSE ÖRNEK BİR BAĞLANTI ŞEMASI İLE) 

2. sorum ise uygun frekans için yaptığım denemelerde ekranın filen çalışmamasına yol açan sebep ne olabilir ?

sanvenganza

HERŞEYİ DENEDİM BİR ÇIKAR YOL BULDUM ARKADAŞLAR.

5V BESLEMELERİNİN HEPSİ 1 ADET 7805 ÜZERİNDEN YAPILMAKTAYDI. KULLANILAN ELEMANLARIN HEPSİ mA DÜZEYİNDE AKIMA İHTİYAÇ DUYDUĞUNDAN BİR DE ENTEGREDE ISI OLUŞMAMASINDAN DOLAYI HİÇ O KISIMDAN ŞÜPHELENMEMİŞTİM AMA EK OLARAK 1 ADET DAHA 7805 EKLEDİM VE L298 ENTEGRESİNİN 5V GEREKSİNİMİNİ ONUN ÜZERİNDEN ALDIM ŞUAN HİÇBİR DONMA YOK SİSTEM KARARLI BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR.BENDE BÜYÜK İHTİMALLE DAHA YÜKSEK AKIM VEREN BAŞKA BİR 5V REGÜLE ENTEGRESİ KULLANIRIM. ŞUAN TEK SIKINTIM ELİMDEKİ 400 HZ LİK PWM SİNYALİNİ KATLAYARAK YÜKSELTMEM O KONUDA GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM.

gogoce

bağlantı şeması , mümkünse resim , program hiçbirşey yok

üstelik FORUMDA BÜYÜK HARFLER İLE YAZILMAZ .
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar

sanvenganza

Düzgün bir konuşma şekli ile istenebilir söylediklerin biraz saygı lütfen

gogoce

Hala farkında değilsin . O saygı senden bekleniyor . Forum kuralları gereği büyük harfle yazılmaz,
Ne ukalayı affederim nede yapılan haksızlığı ...
Ya sus adam sansınlar , yada adam gibi kouş ilham alsınlar