PIC çıkışı ile LM35 beslenirmi?

Başlatan . Kağan, 26 Mart 2015, 12:41:19

. Kağan

Merhaba arkadaşlar,

Küçük bir sorum olacak.
LM35 in sürekli devrede kalıp akım çekmesini istemiyorum.  Acaba pic çıkışı ile 10 mili saniye için LM35 beslenebilirmi? Yoksa bir npn transistör kullanıp LM35 in eksi ucunumu kapayıp açmalıyım.

Teşekkürler.

ete

Pic çıkışı 20 ma akım verebilir. LM35 ne kadar akım çekiyor sizce? Şayet 20 ma altında bir akım çekiyor ise sorunsuz besler.
20 ma den fazla akım çekiyor ise besleyemez.

Ete

. Kağan

Merhaba ETE.
Datasheet de 60 ma den daha az çeker diyor. Ama 20 ma den az olacağını sanmıyorum. :)
Peki yinede bağlasak ne olur. Yani PIC çıkışımı yanar, LM35 doğru ölçümmü yapmaz, yoksa her ikisidemi. :)
Yani tecrübeniz varmı bu konuda. :)

Maxim

bir yanlışınız var lm35 60ma falan çekmez

. Kağan

Haklısın Maxim. Datasheette 60 ma den daha az yazıyor ama proteusta seri mikroampermetre bağlayınca 2-5 mikroamper çekiyor gibi gözüküyor. Anlayamadım. :o

ete

Genelde aletlerin limitlerini bilerek zorlamam. Çünki zorlarsam bir tarafın çökeceğini iyi bilirim. Bu nedenle ne olacağı konusunda bir fikrim yok . Ama mantığım bana LM35'e bir şey olmayacağını dolayısıyla pic pininin yanacağını söylüyor.

Ete

gergy

Alıntı yapılan: kaganayanoglu - 26 Mart 2015, 14:06:40
Haklısın Maxim. Datasheette 60 ma den daha az yazıyor ama proteusta seri mikroampermetre bağlayınca 2-5 mikroamper çekiyor gibi gözüküyor. Anlayamadım. :o
Maxim haklı, 60 mA değil o, 60 uA (mikroamper), dolayısı ile sorunsuz sürülebilir PIC ile.