Elektrik Kesintisi

Başlatan ete, 31 Mart 2015, 11:57:37

ete

Bu elektriğin neden kesildiğini ilk öğrenen mesaj atsın.
Nasıl bu kadar büyük bir alanda elektriik kesilebiliyor anlamak mümkün değil.

Ete

erhanaltnts

kaç tane barajımız var bende kendi kendime bu soruyu sordum hocam tek dev ana şalterden kapanmış gibi kesilmesi imkanlımı

Mucit23

Bilirsiniz Türkiyenin Elektrik şebeksi Enterkonnekte sistemle Avrupaya bağlı. Şuanda Türkiyenin kendi iç kaynakları Türkiyeye yetmiyor, Bir kısmını Avrupadan, bir kısmını irandan alıyoruz. Tabi bu herzaman alım şeklinde gerçekleşmiyor. Bizim elektriğimiz fazla olsa yurtdışına ihraç ediyoruz. Enterkonnekte sistemin mantığı budur.

Öğrendiğim kadarıyla Avrupa Türkiye arasındaki 380KV yüksek gerilim hatlarında kopma meydana gelmiş. Bunun sonucu olarak iç kaynaklarda aşırı yüklenme meydana olup iç kaynakların zarar görmesine neden olmuş. İç kaynaklar zaten Türkiyeyi beslemeye yetmiyor. Sık sık elektrik kesilmelerinin sebebi Kısım kısım elektrik vermeleri diye tahmin ediyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Burak

Hocam elektrik üretim - tüketim konusunda arz talep dengesizliğimiz yıllardır süregelen ve bilindik birşey ... En son geçen sene yaz aylarında , Samsun/Terme ilçesine Elektrik-Elektronik Müh. bölümü olarak bir teknik gezi düzenledik. OMV'ye ait bir doğalgaz çevrim santralini baştan aşağı inceledik , ve orada çalışan yabancı ve türk mühendislerin açıklamaları ile durumun vehameti daha çok ortaya çıktı ... Üretim konusundaki eksikliğimizi eğer Avusturyalı şirketlerin ülkemizde kurdukları santraller ile kısmen karşılayabiliyor durumdaysak tablo hiç hoş değildir ... Bu gibi durumlar sık sık oluşacak .. En son yanlış hatırlamıyorsam 1999 yılında böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştık... Neyse ki bu sefer ki majör problemin çözümü beklediğimden kısa sürdü ... Minör problemlerin giderilmesi ise kısmi kısa süreli kesintiler şeklinde yaşanacak ... Uzun süreli kesintiler ve krizlerden olabildiğince az zarar görmek ve zaman kaybı yaşamamak için , en az 3KV'lık gerçek sinüs çıkışlı bir UPS alın ki uzun süre zaman kaybı yaşamayalım ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

onurinci

Atom enerjisine alıştırma turları,tokyo fukuşima ile aynı kaderi paylaşmamız gerekiyor.

ersangundogdu

Enerji bakanının açıklamasını doğru kabul ederek yorum yapmak gerekirse eğer; büyük ölçüdeki enerji santralinin birisi olağan dışı durumda aniden devre dışı kalırsa üzerindeki yük diğer santrallere biner. Eğer o santraller ani yüklenmeye cevap verebilirse (yeterli zaman olmayacaktır) kısmi kesinti ile sorun kontrol altına alınır. Ancak  ani yüklenmeye cevap veremezlerse onlar da devre dışı kalırlar. Bu diğer santrallerde de aynı şekilde devam eder. Bütün santraller sırayla devre dışı kalırlar. Ani çöken bir santralin tekrar devreye girip enerji üretmesi zaman alır.Kaldı ki tüm Türkiye'de enerji kesilmedi. İrtibatlı olduklarını düşünüyorum. Diğer bir açıklamaya göre yorum yapmak gerekir ise; Avrupa Birliği elektrik alımını kestiği yada kopma olduğu taktirde enerji fazlalığından dolayı frekans yükselmesi meydana gelir. Hiçbir santral frekans yükselmesinden etkilenmez. Tribünlerin devri düşürülerek frekans ayarlanır. Gerekirse tribünler sırayla durdurulur. Ayrıca onurinci; sana katılıyorum. Belkide kedilerin alıştırma turlarıdır...