3faz asenkron motora yol verme yardım

Başlatan fatihyamali, 23 Nisan 2015, 01:15:19

fatihyamali

arkadaşlar 16 f 628 a ile yapılmış 8 girişli 4 çıkışlı devrem var. endüstriyel uygulamada kullanmaya çalışıyorum.
ama bi türlü çalıştıramadım.:(
durum şu şekilde ;
3 faz asenkron motora yol vermeye çalışıyorum.aslında basit bişey gel görki çalışmadı işte.
motora 220v 4kw 2 adet kontaktor bağlı. kontaktorler 24v dc role yardımı ile çekiliryor.pic kartında ise 5vdc role var.
ileri geri butonlarına basılınca motor belirli süre çalışması işteniyor.

sorunum şudur;
motora bağlı sigortayı açınca yani güç kontaktörlerin de akım kesilince pic kartı, kumanda panosu ve kontaktörler normal çalışıyor.
motor sigortasını kapatıp kontaktor üzerinden akım geçişini sagladığımda, butona basılınca kapalı kalması gereken kontaktör sürekli ac kapa yapıyor.
bu ac kapa larda muhtemelen pic progamı reset yapıyor. kontaktörün her bi fazında takriben 1 amper akım geciyor. çok büyük yük değil.
kontaktoru elimle zorlayıp butona basarsam sorun olmuyor.
kontaktorleri picli devreden uzaklaştırdım olmadı
motor kablolarını panonun dışına aldım olmadı.
kontaktorleri ve kabloları değiştirdim olmadı.
sizce ne yapmalıyım?

ete

Pic devresini röle sevresinden opto ile sürerek izole et. Pic dahil bütün röle kontaklarına 100 nf bağla.
Sigorta ayarlarında brownout sigortasını off yap.
Başkada yapacak bir şey yok. Birde pic besleme katını lm2575 ile yapmalısın. Bu değişiklik bile sorununu çözebilir.

Ete

fatihyamali

Hocam ilginize çok teşekkür ederim

'------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@ __config _INTRC_OSC_NOCLKOUT & _WDT_ON & _PWRTE_ON & _MCLRE_ON & _BODEN_ON& _LVP_OFF  & _CP_OFF & _CPD_OFF
BORV33                                                                                                   
OPTION_REG.7=0                                                                                 
TRISA=%11100000                                                                                   
TRISB=%11111111                                                                                   
PORTA=0     
'------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
brownout sigortası "& _BODEN_ON" midir? Şayet bunlar aynı ise & _BODEN_OFF yaptım ve BORV33 komutunu
silerek denedim sonuç değişmedi.

şemayı ekliyorum daha açıklayıcı olur

LM2575 için optimum şema tavsiye edermisiniz. Zira bu kartı ben çok sık kullanıyorum. Genelde Bu devrenin yanında 12V yada 24V sivic mod besleme bulunuyo.

5 v roleyi devreyi ucuzlatmak için kullanmıştım; tek besleme kullanım da opto eklemek sorunu çözermi.

yeri geliyo pic kartındaki kontaktan 220v da kullanıyorum 10nf a seri direnc eklemek gerekirmi.eklersek değeri ne olmalı.

ek olarak inputlar da lojik 1 seviyesini 10 volta düşürmek için direnç oranını ne yapmalıyım

Selamlar

ete

Boden off olarak kullanılmalı dediğim sigortadır. Bu sistemde pic beslemesinden hiç bir röle çalıştırılmamalıdır. Pic besleme bacaklarına direk 100nf bağlayın mutlaka bağlayın. Beslemede ayrıca 100nf varsa da bağlayın. Fonksiyonu farklıdır bu bağlayacağınızın. Pek çok sorunu çözer.
Bence o 5v röleyide kaldırın orayada opto koyup röleyi 12 yada devrede 24 v ise o voltajda çalışacak bir röle koyun ve opto ile sürün mutlaka.
Dahili osc kullandığınıza göre o osc bacaklarına yaptığınız bağlantı bir işe yaramaz ne görevi var anlamadım.

Ete