F

Wiegand26 haberleşme picbasic ile kullanımı

Başlatan faruk_zone, 09 Ocak 2012, 16:07:14

faruk_zone

wiegand haberleşme türü ile picbasic uygulama örneği varmıdır yada yapabilirmiyiz ?

faruk_zone

bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz örneğin 16877a ile nasıl haberleştircez? senkron veya asenkron ? biraz araştırdım ama pic ile nasıl haberleştirme yapılabileceğine dair bir bilgi edinemedim ?

ete

Wiegand26 terimini  ilk defa duyuyorum. Sanki bir yerlerden aklımda kalmış ama ne olduğu konusunda en ufak bilgim yok maalesef.

Ete

ELZEMEFE

arkadaşalr rfıd kart okuyucu sistemi varya  onun protokolü.. bu iki  çeşit oluyor
birini hazır satıyolar sen alıp direk pc ye takıyosun .okuduğu  ıd değerini kılavye den girilen sayı gibi yazıyo

diğeri  ise hazır değil... okuduğu değeri  iki hat üzerinden gönderiyo  bunda PIC yada bi işlemci kallanılmak zorunda değişik işler  için bu daha uygun..

dökümanlara bakim kod örneğide verebilirm ben yaptım  daha  önce kolay gelsin

faruk_zone

erol hocam wiegand26 haberleşme türü 26 bit miş.poximity realtime cihazlarda yani personel takip sistemlerinde kullanılıyor.yada  rfid uygulamalarında kullanılıyormuş.bana örnek lazım picbasic ile varsa verebilirmisiniz arkadaşlar

faruk_zone

ELZEMEFE.

örnek olarak nasıl pic ile haberleştirdin?data clock şeklindemi? varsa örnek paylaşabilirmisin?

faruk_zone

arkadaşım örnekler var dedin nerde kaldı bu örnekler ? varsa gönder yoksa söyle ikidebir girip bakmıyım kaçgündür?

faruk_zone

arkadaşlar wiegand 26 ile haberleşme ile ilgili kodlar buldum ancak basic diline çevirmem lazım takıldığım yerler var

1-Değişken tanımlamaları

dim wiegand, buffer as longint
dim ar1, at1  as word
dim num as string[8]
dim fcl as string[8]
dim cnt,  even, odd as byte
dim ID as string[11]
dim sayi as string[8]

Bunların pbp de karşılıkları nasıl oluyor?

2-aşağıda verdiğim kodları da anlamadım
  if cnt = 26 then
  lcd_cmd(_LCD_FIRST_ROW)
  wiegand = wiegand >> 1
  buffer = wiegand and 0x00FF0000
  buffer = buffer >> 16
  at1 = buffer and 0x000FFFFF
  ar1 = wiegand and 0x0000FFFF
  longinttostr(wiegand, ID)
  bytetostr(at1, fcl)
  wordtostr(ar1, num)
  lcd_out(1,1,"FACILITY : ")
  lcd_out_cp(fcl)
  lcd_out(2,1,"ID NUMBER: ")
  lcd_out_cp(num)
  cnt = 0
  wiegand = 0

end if

Bunları nasıl çevirebiliriz acaba?

ete

Bunların hespi BPB ya çevrilebilir. Ancak  birebir çevirim işi gerçekten zor iş olacak.
Zira;
dim wiegand, buffer as longint  şeklinde komutta belirtilen LONGINT değişkeni PBP da yalnızca 18F serisinde kullanılabiliyor.
Ayrıca BPB da string şeklinde değişken tanımlanamıyor. Bu kodları Proton'a çevirmek biraz daha kolay gözüküyor.

O konuda üyelerimizden yardım istemen gerekecek.
Ete

ELZEMEFE

neyse aslında bu konuda çok farklı bi şekilde yardımcı olacaktım fakat baya bir acelesi var sanırım

önce olayın mantığını anlatayım.
artık kullandığınız rfıd okuyucu varsayalım ve bunun kılasik farklı oluyor ama genel kullanılan 2 tane renkli kablosu var data bunlardan okunuyor tabi  kılasik 5 volt besleme  ile

nasıl okunuyor _?
resimde  data 0 ucundan  sıfır bilgileri
               data 1 ucundan bir bilgileri geliyor
yalnız burası çok önemli data sıfır  ucundan gelen sıfır bilgisi bir olarak geliyor. yani gelen veriyi terslemeniz gerekiyor.
çok farklı uygulamaları var .. elimde  olan uygulamayı resimli halde anlatıcam cihazı arkadaşa verdim o yüzden bekliyorum arkadaşlar. ve kod aoalrak yeniden hatırlamam gerekiyor o yüzden alın şunu deneyin bunu deneyin demek istemiyorum..

kart gelince her şeyi bi kez detaylı bir şekilde yapıcam ve buraya koyacağım.
ayrıca  iki  pinde 1  konumunda bekliyo data gelmezken... start bilgisini  ordan alıyoruz..
yukarıdaki kod yapısı  proton değil gibi  mikrobasıc denen bir compiler vardı sanki
ona benziyo isterseniz bir deneyin ama  pin vermemiş kaç hattan  okuduğu belli değil
zor biraz..

faruk_zone

ete hocam string ler yok evet ozaman çok acayip şekilde uzar her string'i tanımlamak...

Ben şöyle bir uygulama gördüm ve mantıklı gelid şimdii data0 ve data1 çıkışları hiçbirzaman aynı anda 0 olmuyor bu temayı kullanarak data0 ve data1 i XOR

faruk_zone

XOR layıp kesme yaptırmışlar .Dolayısıyla data0 ve data1 pinlerine bilgi gelmeye başlayınca kesmeye gidiyor ve 26 kere saydırma işlemi yaptırıyorlar ve değişkene bunları nasıl kaydediyorlar bunu anlayamadım?

faruk_zone

ELZEMEFE:

Örneklerini bekliyorum çok önemli çünkü halletmem lazım .yaptığım projede ps/2 rs232 ve Wiegand haberleşmeleri birarada var birtek Wiegand kaldı okadar kafa yordum ama çözemedim hala yardımlarınızı bekliyorum .

ELZEMEFE

Elinizde weagent ile ilgili cihaz modeli markası nasıl bilgi verirmisiniz...

ELZEMEFE

Ayrıca veriyi ne ile okuyacaksın neye yazacaksın  onlar önemli biraz ..PIC felan LCD ekran.. _?