rf ile word gönderimi yardım

Başlatan bynarin, 02 Mayıs 2015, 17:17:06

bynarin

meraba ben picde okudugum word u diger pic e gönderemiyorum sürekli 254 GÖNDERİYO ne azalıo nede çogalıyo bazen 242 oluyo okadar.

ete

Word.byte1, word.byte0 şeklinde yollaman lazım.

Ete

bynarin

hocam nasıl yani
ben SERIN2 PORTA.1, 813, [GONDER]  komutuyla alıyorum biraz daha açarmısın zahmet olmassa

bynarin

hocam örnek bi alıcı ve verici komutu yazarmısın word ile ilgili

ete

GONDER  adlı değişken WORD tipinde ise, GONDER yerine GONDER.Byte1,GONDER.Byte0 yazacaksın.
Alıcıda da aynı sira ile aynı şekilde alacaksın.
SERIN2 PORTA.1, 813, [GONDER.Byte1,GONDER.Byte0]

Vericide,

SEROUT2 PORTA.1, 813, [GONDER.Byte1,GONDER.Byte0]
Ete

bynarin

HOCAM ÇOK SAĞOL ALLAH RAZI OLSUN OLDU SAYENDE AMA ÇOK UÇUK Bİ RAKAM OKUYORUM VERİCİDE DEGER 104 İKEN ILICIDA 64250 BUNUN NEDENİ NEDİR ACABA? DİREK 104 Ü GÖREMEZMİYİM ?

ete

Sebebini bilemiyorum. Okuma yazma sırasını ters çevirirsenbir tarafta rakam büyük çıkar.
Mesela Gonder.Byte0,Gonder.Byte1 şeklinde yollayıp,
Gonder.Byte1,Gonder.Byte0 şeklinde alırsan yollanan LOW byte (sende 104) diğer tarafta HIGH byte olur ve alınan değer 104*256 gibi bir değer olarak okunur.
Başka izah tarzı yok.

Ete

bynarin

bynarin

HOCAM YOK OLMUYO ABUK SABUK RAKAMLAR OKUYORUM HİÇ ALAKASIZ RAKAMLAR ÇIKIYO NEDEN OLABİLİR HOCAM ?

ete

Baud (hız) ayarları farklıdır
Başkada bir sorun olamaz.
Ete

bynarin

HOCAM BİDE 16F877 KULLANIYORUM PORTC.6 PİNİNİ KULLANIYORUM ONUNLA İLGİLİ OLABİLİRMİ YADA RF İLE HANGİ PİNİ KULLANMAM EN DOĞRU OLUR?  ÇÜNKİ DİREK 5 OLARAK GÖNDERSEM BİLE ÇOK FARKLI Bİ RAKAM OKUYORUM

ete

Mesajlarını büyük harf yazma sakıncası var.
Dosyaları buraya koy bakayım.
SERIN komutu kullandıktan sonra pin farketmez.

Ete

bynarin

bynarin

hocam bu rf byte ı bile parazitten kendi kendine alıyo sizce nasıl yapsam en saglıklı rf haberleşmesi saglayabilrim yalnız benim programım vericide 1.pin 1 ise alıcıda da 1.pin 1 olmalı bunungibi 4 adet pin kullanmalıyım ayrıca hepsi aynı anda ve türlü kombinasyonlarda da işlemeli bu sistem normalde yaptım ama çok basit oldu dediğim gibi parazitten dolayı bazen saçmalıyo.şimdiden teşekkürler.

ete

RF de daima parazit olur. Buyüzden işaretçi kullanmak gerekir.
Alıcıdaki verme satırını aşağıdaki ile değiştir.

SEROUT2 PORTC.6, 396, ["E","T","E",HAM.Byte1,HAM.Byte0]

Alıcıdaki alma satırınıda aşağıdaki ile değiştir.

SERIN2 PORTC.6, 396, [WAIT("ETE"),HAM.Byte1,HAM.Byte0]
böylece parazit almazsın.

Ete