Opamp Çıkışı Ve 555

Başlatan ingodwetrust, 04 Mayıs 2015, 02:33:44

ingodwetrust

Merhaba

ir led  ile yaptığım devre  algılayıp algılamamasına göre 3v ve 5v değer veriyor.Opamp çıkışı ise duruma göre  besleme gerilimlerinden birini ( 5v ve toprak ile besledim ) vermesi gerekirken 2v ve 4.5 volt veriyor.Normalde 2v yerine toprak vermesi lazım,ben bu toprağı alıp 5v ile ne555 devresini çalıştıracağım.2 volt çıkış ile ne555 in çıkışını bağladığımda 555 istediğimi yapıyor ama buzzer sesi az.

Bu 2v değeri nedir ? Toprak olması gerekmez mi ? Toprak olsa ne555 çıkışındaki buzzer daha yüksek sesli olmaz mı ?
İnşallah anlatabilmişimdir.

ete

2v dediğin off-set değeridir. Normal opamlar hiç bir zaman çıkışı tam GND ye veya tam besleme voltajı seviyesine çekemezler.
Çekebilenler vardır onlara "Rail to Rail" gurubu opamp denir. Piyasada araştır ve bu tür bir opamp ile dene LMC662 bunlara bir örnektir.

Ete

ingodwetrust

peki bu 2v değerini transistörle 5v yapamazmıyım ? Biraz denedim ama çıkışa 100 ohm bağladım collector e 5 v ,emittere toprak verdim sürekli collectör emitter 5v oldu.Hesaplayıp direnç değiştireceğim ama beta değerini bilmiyorum,bc547 ve 2n2222 var elimde.Nasıl yapabilirim ? Ya da bu 2v ile 555 i çalıştırabilir miyim ( 555 5v ve toprağa bağlı olacak sadece 2v geldiğinde buzzer alarm sesi çıkaracak ) böyle bir şey mümkün mü ?
Teşekkür ederim.

onurinci

anladığım kadarı ile voltaj farkı ile çıkıştan 0 yada 1 almak istiyorsun,

bu durumda opamp girişlerinin birini ayır 10k bir pot koy,potun bir ucu vcc 5 volt'ta diğeri gnd'de olsun pot'un orta sweeper ucu ise opampın girişine bağla diğer girişte sensorundan gelsin,pot ile gelen seviyeyi karşılaştırıp eşik seviyesini bulabilirsin,yani bir nevi komparatör yapacaksın,bazı opamplar çıkışından 5 volta pullup direncine ihtiyaç duyabilirler 10k yeterli gelir.eğer yaptığın işlemler istediğinin tersine çalıştı ise opamp girişlerinin yerlerini değiştireceksin.

ingodwetrust

Aynen dediginiz gibi yapiyordum ama olmuyordu.741Opampi lm324m ile degistirdim cikis 0 oldu.Neden 741 ile olmadi da bununla oldu acaba.
Tesekkerler