PDM (Pulse Density Modulation) nedir?

Başlatan demirfamily, 05 Mayıs 2015, 16:52:14

demirfamily

Yapmakta olduğum bir projem vardı. Tam sonuca varamadım ve hocam projemi nerdeyse tamamen değiştirdi. Normalde universal bir motoru pwm ile kontrol etmeye çalıştım. Ama sonradan hocam bana projende PDM(Darbe Yoğunluk Modülasyonu) kullan dedi. Acaba PDM konusunda bir bilgi sahibi olan arkadaşımız var mı veya PDM ile kontrol edilmiş bir universal motor devre örneği bulma şansım var mı? Şimdiden teşekkürler.

ete

CCP1 moddülü olan bir pic alacaksın mesela 12F683. Bu pic ile yaklaşık 500 Hz lik bir PWM sinyali üreteceksin.
Ayrıca ikinci bir pic ile 10-20Khz lik başka bir sinyal üreteceksin. Bu sinyyal sabit frekans ve %50 duty değerine sahip olacak.
Diğer sinyalin Duty değerini ister pot ile ister buton ile değişecek şekilde ayarlayacaksın. Hocan nasıl bir ayar istedi ise ona uygun ayarlayacaksın.
Sonra bir AND kapısı kuracaksın yada alacaksın. Bu iki sinyali and kapısına girdiğin zaman çıkışta darbe yoğunluklu modüle edilmiş sinyali göreceksin. Burada module eden sinyal düşük frekansta olan diğeri ise darbe yoğunluğu yaratan sinyal olacaktır.
And kapısına bir Mosfet transistör bağlayıp onuda motora verirsen als sana darbe yoğunluklu modülasyon sistemi ile çalışan motor devresi.

Bu anlatıklarımın ne kadarını yapabilirsin acaba?

Ete

demirfamily

Hocam ne kadarını  yapabileceğim bilmiyorum çalışıp görmek lazım. Sorularımla birlikte sizi rahatsız ederim hocam emeğinize sağlık.

İlyas KAYA

Peki ne işe yarar bu ? Ne gibi bir artısı olur ?
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

ete

Ne işe yaradığı konusunda en ufak bir fikrim yok. Yalnızca mantık üreterek cevap aramıştım.
1Khz lik bir PWM sinyalimiz olsun buna 20-38 Khz arası başka bir sinyali bindirelim. Direk 1Khz ile sürdüğüm zaman motor %50 duty oranında diyelimki 500 dev/dak hızla dönmüş olsun. Bu sinyale 20Khz lik diğer sinyali bindirirsem motorun devri düşmesi gerekir. Zira önceden %50 oranında aldığı HIGH pulslar bu sefer 20Khz lik sinyal ile bölünmüş olacak ve azalacaktır.
Çok büyük bir artısı olacağını sanmıyorum. Mantıklı tek artısı şöyle olabilir. DUTY oranını artırarak motorun uzun LOWda kalma süresini azaltıp PWM altında motorun darbe etkisinden en az etkilenmesi sağlanabilir. Ama bu durumda devir ile ne kadar oynanabilir onuda bilemiyorum. Sistem hiç denemedim. Sadece nasıl olması gerektiğini düşündüm o kadar.

Aslında taşıyıcı sinyal Kare dalga değilse Sinüs olursa durum daha farklı olabilir. Düşünmek ve denemek lazım.

Ete

İlyas KAYA

Alıntı yapılan: ete - 06 Mayıs 2015, 10:47:12
Ne işe yaradığı konusunda en ufak bir fikrim yok. Yalnızca mantık üreterek cevap aramıştım.
1Khz lik bir PWM sinyalimiz olsun buna 20-38 Khz arası başka bir sinyali bindirelim. Direk 1Khz ile sürdüğüm zaman motor %50 duty oranında diyelimki 500 dev/dak hızla dönmüş olsun. Bu sinyale 20Khz lik diğer sinyali bindirirsem motorun devri düşmesi gerekir. Zira önceden %50 oranında aldığı HIGH pulslar bu sefer 20Khz lik sinyal ile bölünmüş olacak ve azalacaktır.
Çok büyük bir artısı olacağını sanmıyorum. Mantıklı tek artısı şöyle olabilir. DUTY oranını artırarak motorun uzun LOWda kalma süresini azaltıp PWM altında motorun darbe etkisinden en az etkilenmesi sağlanabilir. Ama bu durumda devir ile ne kadar oynanabilir onuda bilemiyorum. Sistem hiç denemedim. Sadece nasıl olması gerektiğini düşündüm o kadar.

Aslında taşıyıcı sinyal Kare dalga değilse Sinüs olursa durum daha farklı olabilir. Düşünmek ve denemek lazım.

Ete

Teşekkür ederim hocam açıklama için. Bende bunu düşündüm yani sinüs olarak işlenebilir ise bir işe yarayabilir diye. Az önce wikipedia da baktım orada da aynen sinüs dalgasına modülasyon yapmışlar.
Belki de farklı uygulamalarda da işe yarar ama motor ile alaka kuramadım ben de.

Mesela 220volt şebeke hattından data taşıma işlemi veya uzak mesafelere AC üzerinden data aktarımı yapılabilir diye geliyor aklıma.

Siz açıklama yapınca belki fikriniz vardır diye sormak istemiştim.

Aslında kötü bir durum bu. Arkadaşımızın şuan bize çıkıp bunu izah edebiliyor olması lazım en azından teorik olarak. Sonuçta bu dersi alıyor.

Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!