3.3v sorunu 5v ve mc34063 ??

Başlatan sencer76, 29 Mayıs 2015, 02:51:07

sencer76

Merhabalar soru sormaktan başka herhangi bir katkım yok fakat ete hocamı ve tüm yerli siteleri günlük takip ederim amatörüm. Sadece çok tecrübeli olanların uyanabileceği bazı değişkenler beni mahfetti. Bi sürü sitede Mc 34063 3.5V input ile 5V enaz 200mA veren devre diye paylaşılan devreyi herhalde memlekette bir ben çalıştıramadım. 80mA den sonra sapıtıyor ve giriş gerilimini 3.5v üzerine çıkarmak gerekiyor. girişteki direnç ve bobin değerleri ile oynadım sonuç yok. Sonra her kafadan bir pil şarj yöntemi çıkmış ve yaklaşık 20 yıl pil grupları ve aküler ile yakın çalıştığım halde tecrübelerimin yanından geçmeyen konular okudum. Son olarak adc si çok hassas kullanılacak bir 12f675 için 3.7V lion pil ile besleme yapamadım. Referans besleme olan bir yazılım var elimde ve gayet iyi kullanıyorum (min 6V akü ile) tek hücre lion kullanarak 12f675 ile 0-5V arasını hatasız nasıl okurum ? ilginize teşekkür ederim selamlar..

ete

Step up konverterlerde 3,5V ile çıkışta 5V/200 ma biraz zor gibi geliyor bana. Akım değeri açısından sorun olabilir diye düşünüyorum. Bu yüzden voltajın yükseltilmesi gerekebilir.
12F675 için Li-Ion besleme yapamadım derken ne gibi sorunla karşılaştın onu açıklamamışsın.
Bu mikrodenetleyici 2,0V ile 5,5V aralığında çalışabiliyor. Ancak bazı ayrıcalıklar mevcut. Mesela 2V da ADC kullanamıyorsunuz. Kullanabilmek için en az 2,5V ile çalışmak yada ideal olarak 3V seviyesine gelmek gerekiyor.
Bu durumda çalışma voltajını 3V olarak belirlemiş olsak sorun çıkmaz sanırım. Li_Ion piller dolduklarında 4,2V seviyesine çıkarlar. Dolu bir oil yaklaşık 4V civarında voltaj verir. Pil 3V ta düşünce boşalmış sayılır. Bunu dikkate alarak min pil voltajını 3,3V almakta yarar görürüm. Bu pil bağlı iken aynı zamanda ADC ölçümleride yapılacak ise ADC ref voltajını 2-2,5V seviyesinde vermek en doğrusu olacaktır. Aksi halde pil boşaldıkça olumsuz ölçüm sonuçları elde edilebilir.
Ben olsam 12F675 değilde 12F1822 kullanırdım. Böylece dahili fixed ref voltajı kullanır onuda 2.048V seviyesinde ayarlar böylece 0-5V aralığınıda sorunsuz okuyabilirdim.
İllaki 12F675 kullanmayı düşünüyor isen ADC ref voltajını mutlaka 2-2,5V aralığında vermen gerekir. Bunu sağlamak için ya TL434 kullanacaksın yada var ise bilemiyorum bir gerilim regülatörü kullanacaksın. Bu işin başka yolu yok maalesef.

Ete

sencer76

Selamlar üstadım ilginiz için teşekkür ederim. 12f675 için birkaç sene evvel kardeşimin yazdığı bir programı çok başarılı birşekilde yıllarca kullandım ve ozaman 12V ile çalışıyorduk hiç sorun yoktu. Şimdi bir adet li-ion (2600mA) kullanmak zorundayım ve mevcut devrem referansı beslemesinden 5V olarak alıyordu. Önce 3.5Voltu 5Volta çıkarıp piki öyle beslemeye uğraştım başarılı olamadım. Sonra bu entegrenin 3.3V ile çalıştığını farkettim ve denemeler yaptım. Max dolu pil 4.20V olduğundan bunu entegre beslemesi için 3.3Volta sağlıklı düşüremedim.Pin sayısı yetmediğinden harici 2.4V ref te veremedim. Esas takıldığım konu şu , birşekilde dışarıdan reff versem ve pic beslemesi doğrudan pilde olsa pilin dolu (4.20V) vede boş (3.5V) arasında gezinmesi reff sabit olsa bile sorun çıkarırmı? yani 4.20V ile 3.50V arasında gezinen pilden sabit 3.3V alıp entegreyi beslemek zorundamıyım ? yoksa reff kesin sabit ve temiz 2.4V gibi birşey olsa pic beslemesinin 3.3V ile 5V arasında gezinmesi ölçümlerimi etkilermi ? Kısacası yazzılım bilmediğimden pic beslemesinin 3.3V mu yoksa 5V mu olacağının yazılımla belirtildiği gibi bir düşünceye kapılmıştım. reff sağlamsa besleme sorun değil derseniz işim kolay. Yok besleme çakılı olmak zorunda derseniz step-up devreler ilede başarılı olamadım ne olcak nasıl yapsak? Eski analogçuyum aklımın erdiğince bukadar yazabildim. Saygılar selamlar...

ete

Besleme değişken ama ref çakılı olması gerekir. Çözüm budur.
Ete

sencer76

Sayın hocam size özelden mesaj atmak istedim ete tarafından engellendiniz diye bir uyarı çıktı. Muhtemelen forum alt yapısının bir hatası diye düşünüyorum.Size özelden ulaşabileceğim mail gibi herhangi bir yolu yazarsanız çok sevinirim.Kolay gelsin.

ete

Engelleme yok aslında ama site kusuru olsa gerek. Baı kişiler yollayabiliyor bazıları yollayamıyor buna bakacağım. Profili güncelledim yeniden denersen sevinirim. Yine aynı mesaj çıkıyorsa lütfen haber ver.
Ete

sencer76

Hocam mesaj yollarken hata devam ediyor. zaman aşımı ve kimlik doğrulaması hatası gibi şeyler çıkıyor.Bilginize

ete

Bu sefer düzelttim sanırım.
Ete

sencer76

Hocam hata vermedi.Sizde okuyabildiyseniz tamamdır.Teşekkürler

sencer76

Buarada konumuza dönersek 3.5V giriş ile saçmalamayan 2.50V reff gerilimini TL431 ile yaptım sistem vede yazılım sorunsuz çalışmakta.Yani pic beslemesi min 3.50V ile max 4.20V li-ion pile göre değişmekte fakat reff gerilimi hertürlü sabit 2.50V olarak kullanıldı adc ölçümü şahane. Sağol hocam Allah başımızdan eksik etmesin eyw...