bir master iki slave seri iletisim hakkinda oneri bekliyorum

Başlatan enginkanat, 30 Mayıs 2015, 17:38:18

enginkanat

tum forum uyelerine merhaba,
merkez olarak ATMEGA 328P kullaniyorum. Bu entegre ESP8266 modulu ile software ve PIC16F628A ile hardware olarak haberlestiriyorum. ancak merkez entegreye bazi bilgileri ilk kurulum asamasinda bluetooth uzerinden aktarmam gerekiyor. bluetooth modulu tasinabilir durumda. sadece ilk kurulum asamasinda takilacak ve kurulum bitince cikartilacak.
1- bu bilgiler aktarilirken ESP8266 ve PIC16F628A nin calismasina gerek yok bu arkadaslardan birisinin beslemesini yada her ikisini birden ATMEGA nin bosta olan pinlerinden cikis vererek beslememde sakinca olurmu besleyebilirsin ama arada sunu bunu kullanmak gerek derseniz nasil yaparim
2-bir anahtarli buton kullanarak program konumuna almak istiyorum anahtarli buton ile bu arkadaslari devre disi biraksam RX-TX pinleri yine bagli kalacak iletisimde hata olurmu? sonucta bluetooth modulunun RX-TX uclarini ESP8266 ile ayni kullanmak zorundayim. cunku ikiside 3.3V

devre semasi ve kod gondermeye ihtiyac yok sanirim.
onerileriniz icin simdiden tesekkurler...

enginkanat

dusundugum sekilde yaptim maalesef olmadi. wifi modulun enerjisini keserek yaptigim denemede seri iletisim ile gonderdigim komutlar garip bicimlerde gitti. halbuki usb=ttl ile bilgisayara baglandiginda tum iletisimi izleyebiliyordum. RX-Tx pinleri uzerinden her ne kadar Vcc yi kessekte seri iletisim aninda modul tekrar devreye giriyor.
aslinda GND yi devre disi birakmak gerek galiba.

ete

Beslemesi olmayan bir modül devreye girip çalışamaz. Bu çok kesin bir bilgi. Tx-Rx bacaklarında besleme alamaz o halde başka bir sorun var ama olayı tek resim halinde göremiyorum maalesef bu nedenlede yorum yapmakta zorlanıyorum.
Sanki arada bir seviye düzeltici gerekiyormuş gibi bir durum var gibi. Garip gitme diye tabir ettiğin şey iki sorundan kaynaklanır. Ya seviyeler tutmuyordur birisi rs232 formatı diğeri TTL formatıdır yada haberleşme hızı denilen şey tutmuyordur. Başka bir izah tarzı yok maalesef.
Ete

enginkanat

hocam yukleme yapmak istedigimde Vcc ve Gnd yi keserek sonuca ulastim. Uzerinde calistigim projeden biraz bahsedeyim, forumda sordugum sorular genellikle bu proje icindi.
sevdigim bir dostumun is yerinde cok buyuk bir firin var. Isil Islem dedikleri isi yapiyorlar. Firini sadece Cuma aksamlari cumartesi mesai yoksa kapatiyorlar anlattigina gore firin ariza yaptiginda yasanan sorun 2 gunlerine mal oluyormus.
sistem giris akimlarini, sicakligi surekli kontol ederek google fusion table a her 5 dakikada bilgiyi yaziyor. yazilan bilgi her fazin akimi, firin ic sicakligi ve 'tamam' bilgisi. eger akimda ve sicaklikta dusme 30 dakika suresince devam etmis ise bu sefer 'tamam' yerine 'hata' gonderiyor.
arkadasimin, usta basinin ve ilgilenen teknisyenin telefonlarindaki bir program ayarladiklari zamana gore mesela 10 dakikada bir internete baglanarak fusion table dan bilgileri aliyor. eger 'hata' mesajini okursa alarm calmaya basliyor.
ilk ayar dedigim kisim ise internet baglanti adi, sifresi, fusion table adresi, api key, kullanici adi ve sifresi.

Burak

Alıntı yapılan: enginkanat - 30 Mayıs 2015, 17:38:18
tum forum uyelerine merhaba,
merkez olarak ATMEGA 328P kullaniyorum. Bu entegre ESP8266 modulu ile software ve PIC16F628A ile hardware olarak haberlestiriyorum. ancak merkez entegreye bazi bilgileri ilk kurulum asamasinda bluetooth uzerinden aktarmam gerekiyor. bluetooth modulu tasinabilir durumda. sadece ilk kurulum asamasinda takilacak ve kurulum bitince cikartilacak.
1- bu bilgiler aktarilirken ESP8266 ve PIC16F628A nin calismasina gerek yok bu arkadaslardan birisinin beslemesini yada her ikisini birden ATMEGA nin bosta olan pinlerinden cikis vererek beslememde sakinca olurmu besleyebilirsin ama arada sunu bunu kullanmak gerek derseniz nasil yaparim
2-bir anahtarli buton kullanarak program konumuna almak istiyorum anahtarli buton ile bu arkadaslari devre disi biraksam RX-TX pinleri yine bagli kalacak iletisimde hata olurmu? sonucta bluetooth modulunun RX-TX uclarini ESP8266 ile ayni kullanmak zorundayim. cunku ikiside 3.3V

devre semasi ve kod gondermeye ihtiyac yok sanirim.
onerileriniz icin simdiden tesekkurler...

Merhaba ;

ESP8266 çok keskin akım grafiğine sahip bir wifi entegresidir ve zaman zaman 200 , 300 ma akım çektiğini biliyorum bu yüzden kesinlikle ATMEGA'nın bir pininden doğrudan beslemen söz konusu bile olamaz ki , kendileri gerilim regülatörü bile beğenmeyen zor bir entegredir ama bir Transistör aracılığı ile sürülebilir  .. Bunun dışında boot ve flash modunda sadece GND'leri ortak olacak bir biçimde USB-TTL bir konvertör aracılığı ile PC ile haberleştirilebilir ... Bu arada bu kadar uğraşmadan önce modülü arkadaşının ısıl işlem departmanındaki modeme bağlayıp bağlayamayacağınıda görmen önceden çok iyi olur çünkü bu modül aynı zamanda 802.11 protokolünde çalışan tüm modemler ile de bağlantı sağlayamayabiliyor ... Çünkü bu entegrenin 802.11 b/g/n protokolünde çalışan tüm router'larda bile garanti çalışır ifadesini maalesef veremiyoruz .. Örneğin cep telefonlarının wifi hotspot'larına bile bağlanamıyor ne hikmetse ... Tüm bunların dışında iş yerindeki modeme bağlandı diyelim .. Ben olsam PIC ile ATMEGAYA ortak olarak giden RX TX pinlerini küçük telekom röleler ile switch pozisyonunda kullanarak birbirilerinden tamamen yalıtırım .. Yada optomos röleler çok faydalı olabilir ... (biraz pahalıdır sadece) ... Bu arada pushingbox api'sini entegre edebilirsen çok daha hızlı push notification'lar alabilirsin cihazdan .. bunu da aklında bulundur ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

enginkanat

cevabiniz ve uyarilariniz icin tesekkur ederim. sistemi bugun kurduk ve su ana kadar normal calisiyor. bahsettiginiz pushingbox olayini arastiracagim