Programlama dillerinin önemi nedir? Geleceği nasıldır?

Başlatan myprayer14, 04 Haziran 2015, 13:13:54

myprayer14

Özelde pic için olan programlama dillerini öğrenmenin genelde diğer programlama dillerini de öğrenmenin ne gibi faydaları var?  Türkiye de elektronigin  gelişmediğini düşünenler var. Acaba işi bu olan kişiler ne iş yaptıklarını burada paylaşabilirsin mi?  Sorular haricinde neden programlama dili veya elektronik desem kendiniz gerçekçi olmak gerekirse neler derdiniz?  Bu yazı benim gibi düşünenler için bir yol haritası olsun istiyorum. Şimdiden teşekkürler...

ete

Güldür şov da Hoca ya sorulan sorular gibi olmuş.

Programlama dillerini öğrenmenin tek bir faydası var, sana program yazma imkanı ve yeteneğini sağlar. Şimdi soracaksın program yazmanın ne faydası var diye. Onuda söyleyeyim. Önünde kullandığın PC den tut da seyrettiğin TV ye kadar , bindiğin otomobile , kullandığın telefona kadar her şey programla çalışıyor. Günümüzde çalışan aletlerin %90'ı programla çalışıyor. Bunlardan birazcık olsun pay almak ve kendi programlarınla çalışan aletler yapıp bu işten haz duymak istersen seninde programlamayı öğrenmen faydalı olur düşüncesindeyim. Aksi halde yapanlara ağzı açık bir şekilde bakar durursun.
Türkiyede elektroniğin gelişmediğini düşüneler halt etmiş. Gelişiyor ancak gelişme hızı tartışılır. Ama ne kadar hızla arayı kapatırsak ülke açısından o kadar iyi olacak. Sorunumuz bu işlere geç başlamış olmamız başka sıkıntı yok. Ama hızlı ilerliyoruz.
Kimse burada ne yaptığını açıklamaz. Benim ana mesleğim elektronik değil ama hobi olarak uğraşıyorum. Mesleği elektronik olanlarda ellerinden geldiğince mesleklerini icra ediyorlar.
Senin ne düşündüğünü çıkartamadım doğrusu . O nedenle bu konuda da bir yorum yapmam mümkün değil.
Sen önce mesleğini yada hedeflediğin mesleği bir açıkla ona göre yol haritası belirleyelim istersen.

Neden programlama dili ve elektronik dersen bende elektronik ve programın girmediği bir alan söyle bana derim. Sende bir sürü saymaya çalışırsın belki ama o saydıklarının bir ucu mutlaka elektroniğe ve programlamaya dayanır.
Hiç alakası yok diyebileceğimiz bir çok çalışma alanında şöyle derinlemesine düşünürsen bir sürü elektronik ve programlama göreceğinden eminim ama ufkun geniş ise tabiiki değilse sadece önünündeki boşluğu görürsün.

Ete

ibralali

Yarını için korkan, geçmişi için ağlayan bugünü yaşayamaz. Geçmişte yoktu günümüzde de çok gerideyiz deyip konuyu kapatamayız. Artık gelişmek için bilgi üretmeliyiz. Teknoloji üretmeliyiz. Şimdiki Apple kurucuları geçmişin amatörleri idi.

myprayer14

Alıntı yapılan: ete - 04 Haziran 2015, 14:43:37
Güldür şov da Hoca ya sorulan sorular gibi olmuş.

Programlama dillerini öğrenmenin tek bir faydası var, sana program yazma imkanı ve yeteneğini sağlar. Şimdi soracaksın program yazmanın ne faydası var diye. Onuda söyleyeyim. Önünde kullandığın PC den tut da seyrettiğin TV ye kadar , bindiğin otomobile , kullandığın telefona kadar her şey programla çalışıyor. Günümüzde çalışan aletlerin %90'ı programla çalışıyor. Bunlardan birazcık olsun pay almak ve kendi programlarınla çalışan aletler yapıp bu işten haz duymak istersen seninde programlamayı öğrenmen faydalı olur düşüncesindeyim. Aksi halde yapanlara ağzı açık bir şekilde bakar durursun.
Türkiyede elektroniğin gelişmediğini düşüneler halt etmiş. Gelişiyor ancak gelişme hızı tartışılır. Ama ne kadar hızla arayı kapatırsak ülke açısından o kadar iyi olacak. Sorunumuz bu işlere geç başlamış olmamız başka sıkıntı yok. Ama hızlı ilerliyoruz.
Kimse burada ne yaptığını açıklamaz. Benim ana mesleğim elektronik değil ama hobi olarak uğraşıyorum. Mesleği elektronik olanlarda ellerinden geldiğince mesleklerini icra ediyorlar.
Senin ne düşündüğünü çıkartamadım doğrusu . O nedenle bu konuda da bir yorum yapmam mümkün değil.
Sen önce mesleğini yada hedeflediğin mesleği bir açıkla ona göre yol haritası belirleyelim istersen.

Neden programlama dili ve elektronik dersen bende elektronik ve programın girmediği bir alan söyle bana derim. Sende bir sürü saymaya çalışırsın belki ama o saydıklarının bir ucu mutlaka elektroniğe ve programlamaya dayanır.
Hiç alakası yok diyebileceğimiz bir çok çalışma alanında şöyle derinlemesine düşünürsen bir sürü elektronik ve programlama göreceğinden eminim ama ufkun geniş ise tabiiki değilse sadece önünündeki boşluğu görürsün.

Ete

Ete hocam, doğru programlamanın dolayısıyla elektroniğin girmediği alan yok. Benim önümde 7 aylık aktif şekilde sadece o alana yönelebileceğim bir zaman dilimi var. Programlama ile ilgili daha 1 aylık bir geçmişim var diyebilirim.  Bende bu 7 aylık süre zarfında sadece İngilizce ve micro c programlama dilini öğreneyim diye karar verdim. Buna binaen programlama üzerine çalışan bir arge firmasında staj yeri ayarladım. Ama zannımca  bu işte orta derece bişey bilmekle yetinmemek gerekiyor. Yani çok iyi bilmediğin sürece sanki ortada kalıyorsun. Siz hobi olarak  yaptığınızı söylüyorsunuz ama ben en nihayetinde iş için de yapmam gerekecek. Ben elektrik-elektronik müh. 3. sınıf öğrencisiyim. Bu zamana kadar neredeydin derseniz ne deseniz haklısınız. Tembellik ettim. Dediğim gibi çalışmaya başladım ama mahalle baskısı gibi bi' baskı var üzerimde ileriye yönelik. Bende bu baskıdan kurtulmak için önümü daha iyi göreyim dedim. o yüzden böyle bir soru sorma ihtiyacı hissettim. Beni aydınlatırsınız diye umuyorum sadece....

ete

Aydınlanma safhasını geçmişsin. Yolunuda çizmişsin. Yalnızca doğru yoldasın diyebilirim. Karamsarlığa kapılmadan yolunda devam etmeni öneririm. Mademki ileride bu işten para kazanacaksın eksik bilgin kalmamasına dikkat et. Bol bol örnek incele denemeler yap. Başka söze gerek yok. Kolay gelsin. Başarılar dilerim.
Ete