Hayvan kovucu palavraları

Başlatan sencer76, 05 Haziran 2015, 01:17:47

sencer76

Genç arkadaşlar sakın heveslenipte internette bulunan kedi köpek haşere kovucu gibi devrelere masraf yapmayınız. Elimdeki tüm imkanları kullanarak 18KHz ile 48KHz arasını taradım 50KHz amfi ile 50W ultrasonic transducer sürdüm veya JBL tweteer horn ile denedim sabit frekans değil sürekli inip çıkan azalan çoğalan akla ne gelirse tüm frekans şekillerini denedim tamamı yalandır. Denemeden paylaşan acurların günahı boynuna. İki sene uğraştım olsa yanlışlıkla bile bulabilecek kadar deney yaptım oluru yok.Sakın kanmayın adam gibi devrelere para harcayın. Keriz abiniz sencer...

rodyum

Arkadaşım, o devrelerin kovucu değilde tam tersi çağırıcı olarak yapıldığını okumuştum. ilgili hayvan o ses sinyalinin kaynağını bulmaya geliyormuş. doğrusu bu olabilir mi?

Maxim

aslında yaptığınız devrelerin detayını bilmiyorum ama
olaya tek bir frekans olarak bakmamak lazım belkide.
asla o devreleri ve yöntemi savunduğum yok, inandığım falanda yok

yani sabit 18.345 khz vermek yada 19.000 khz vermek değildir belki işin temeli?
sabit frekansta ses böyle duyuluyor diyelim vıııın,vıııın,vıııın,vıııın,vıııın
belkide bize bu lazım? vın,vın,vıııııııın,vın,vıııııın,vın,vın,vıııııııın,pıt,vııın,vıııın

ses volümünün inmesi yada belli frekans aralıklarında sweep etmesinden bahsetmiyorum.

Hattuşa

Alıntı yapılan: sencer76 - 05 Haziran 2015, 01:17:47
Genç arkadaşlar sakın heveslenipte internette bulunan kedi köpek haşere kovucu gibi devrelere masraf yapmayınız. Elimdeki tüm imkanları kullanarak 18KHz ile 48KHz arasını taradım 50KHz amfi ile 50W ultrasonic transducer sürdüm veya JBL tweteer horn ile denedim sabit frekans değil sürekli inip çıkan azalan çoğalan akla ne gelirse tüm frekans şekillerini denedim tamamı yalandır. Denemeden paylaşan acurların günahı boynuna. İki sene uğraştım olsa yanlışlıkla bile bulabilecek kadar deney yaptım oluru yok.Sakın kanmayın adam gibi devrelere para harcayın. Keriz abiniz sencer...

slm arkadaşım söylediğiniz çok genel birşey size katılmıyorum. zira ben köpek kovucuyu gözümle gördüm gayet güzel çalışıyor.
benim merak ettiğim kullandığınız hoparlor nedir? orada kullanılması gereken hoparlor çok kritik

sencer76

Alibabadan aldığım 50KHz 50W ultrasonic vericiden tutun 300 dolarlık dev tweeter lara kadar denendi. Bu tip cihazların tanıtım videolarında eğitimli köpekler kullanılıyor. Karaköyde av malzemeleri satan çok büyük bir markette gördüm sordum.Amerikan malı cihaz 105 dolara satılıyor. Tezgahtar bile abi alma alan geri getiriyor başımıza bela aldık diyor.Zaten veteriner bir abimizde çok güzel bir açıklama yaptı ve şehir içinde doğup yaşayan çevre gürültüsüne alışık hayvanları böyle kaçıramazsın dedi.Kendi vahşi doğalarında olanları belki.Selamlar

ete

Bu konuda fazla genelleme yapmamak lazım. Bende birisne ticari anlamda bir sistem yapmıştım. Bunu bir ara sitede açıklamıştım. Yeri geldi yeniden açıklıyorum. Sistemi tasarladım denemesinide yaptım. Sıra geldi gerçek devrede denemeye. Piyasayı dolaşıp ne kadar tweeter varsa aldım. Bunlara 25KHz lik bir sinyal yükleyince işin doğası gereği benim bir şey duymamam gerekir. Zira insan kulağı en fazla 20Khz duyabilirki oda çok genç insanlarda mümkün olabiliyor.
Ama hangi tweeter denedi isem yada hangi hoparlörü denedi isem önce cızırtı şeklinde ben sesleri duydum.
Bu durumda bana işi veren kişiye durumu açıkladım. O da bana bir tane orjinal kovucu yolladı. Hoparlörü söktüm ve benim devreye bağladım gerçekten hiç bir şey duyamadım. Buradan şu sonuç ortaya çıkıyor. Bu tür yüksek frekans ses üreteçleri özel cihazlar ve piyasada satılanlara güvenmemek gerekiyor. İşi yaptığım arkadaş sonra Honkong dan hoparlör ithal etti ve onları kullandılar. Sonucun iyi olduğunu kendisi söyledi ben kullanmadım. Yaptığım cihaz epeyce geniş bir frekans aralığında hem frekansı ürekli değiştiren hemde frekansın duty değerinide beraberinde değiştiren bir sistem idi. Bu konuda artık kanıtlanmış bir konu. Hayvanlar ilk defa duydukları bir frekans dan etkileniyorlar yada rahatsız oluyorlar ama kulakları kolaylıkla o frekansa zaman içinde alışabiliyor. Bu nedenle frekansın o hayvanların duyabileceği sınır içerisinde rastgele değiştirilerek arada duty değerinide değiştirerek kulaklarının alışması engellenebiliyor.

Sonuçta bu işin püf noktası hoparlör yada ses üretecidir ve piyasamızda 100khz diye satılan tweeterlar da dahil hiç bir alte bu sesleri çıkartamıyor maalesef. Ama bu iş için yapılmış özel aletler mevcut ve işin başarısı için onların kullanılması gerekir.

Ete