GRAFİK LCD

Başlatan ~ENES~, 05 Haziran 2015, 20:02:39

~ENES~

grafik lcd kullanmak için protona başladım fakat birkaç sorunum var
şöyle ki yaptığım basit bir grafik lcdye yazı yazmak isis te çalışan devre board üzerinde çalışmıyor ekranda çizgiler çıkıyor kontrast potu 10 k koydum ayar yapıyorum ama netice alamadım
işlemci 18f452 20 mhz de çalışıyorum işin ilginç tarafı aynı programa işlemci çalışıyor mu diye led yakıp söndürüyorum sorunsuz bir şekilde çalışıyor fakat lcd de tık yok iki lcd denedim sonuç aynı .. kontrast potu kaç k olmalı sizce ve devre veya yazılımda ne gibi eksiğim var yardımlarınızı bekliyorum program ektedir....
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

Hattuşa

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 05 Haziran 2015, 20:02:39
grafik lcd kullanmak için protona başladım fakat birkaç sorunum var
şöyle ki yaptığım basit bir grafik lcdye yazı yazmak isis te çalışan devre board üzerinde çalışmıyor ekranda çizgiler çıkıyor kontrast potu 10 k koydum ayar yapıyorum ama netice alamadım
işlemci 18f452 20 mhz de çalışıyorum işin ilginç tarafı aynı programa işlemci çalışıyor mu diye led yakıp söndürüyorum sorunsuz bir şekilde çalışıyor fakat lcd de tık yok iki lcd denedim sonuç aynı .. kontrast potu kaç k olmalı sizce ve devre veya yazılımda ne gibi eksiğim var yardımlarınızı bekliyorum program ektedir....

ekran ayar kısmına
Alıntı YapDeclare GLCD_CS_Invert =On

komutunu yazıp gerçekte denermisiniz.

~ENES~

Yarin sabah inşallah deneyecegim pro-tr hocam .. Bu komut ne is yapıyor ?

Maxim

birde şunu deneyin
Declare GLCD_STROBE_DELAY = 10

~ENES~

arkadaşlar yazdıklarınızı denedim şöyle ki pro-TR nin vermiş olduğu kod parçası isiste grafik ekranı ikiye ayırdı iki taraftada aynı şeyler yazıyor off yapınca karşılığını  düzeliyor .. maxim senin söylediğinde 20 mhzde yazı ve resim de değişirken ekranda iz kalıyordu onlar yok oldu ( bu iyi bir gelişme :) ) fakat hala board üzerinde çalışmıyor beslemeyi tek 7805 ile yaptım cok ısınıyor ama çıkış voltajı stabil değerler içerisinde kısa devre yok .. kafayı yiyecem bu gidişle :)

Hattuşa

enes arkadaşım ben gerçekte denemenizi istemiştim. kodun manasını bende biliyorum. cs1 ve cs2 pinlerinin yerini değiştiriyor. isisde çalışan ekran bazen gerçekte çalışmıyor. ben o şekilde çalıştırıyorum. stroba delay komutu ise glcd ye gönderilen kodlar arasında ki min. sureyi belirliyor.

~ENES~

Pro-tr dostum dediğin gibi öyle yapınca CS uçları değişiyor ama benim sorunum lcdnin ayakları standartın disindaymis datasheete bakınca cozdum isi herkese tesekkur ederim

~ENES~

Üstadlar.. Proton grafik LCD işine kafayi taktim işi cozdumde zaten resim yazı ve değişken basabiliyirum ekrana .. Sorun şu font converter programında olusturdugum fontları ekrana basarken 14 puntonun üzerindeki karakterler LCD de görünürken saçmalıyor yani büyük fontta ekrana yazı yazamiyorum .. Sizce sebebi nedir ? Sanırım @mucit23 hocam uğraşmıştı bu islerle yardımcı olabilirseniz sevinirim ...

gergy

Proton'da print komutu onunla sınırlı, daha büyük fontlar için pprint kullanılıyor, kendi sitesinde ve klasörlerinde uygulama ve örnekleri mevcuttur.

~ENES~

gergy hocam pprint komutunu bulamıyorum google yazınca prınt komutu çıkıyor .. nereden bulabilirim site olarak .. ben araştırmaya devam ediyorum

gergy

Sende proton ide yüklü değil mi? Onun sample klasöründe örnekleri olacaktı. İlla da link istersen proton'un kendi web sitesindeki forumdan binlerce uygulamasını bulman mümkün;

http://www.protonbasic.co.uk

magic_gun

ppprint komustu 16XXXX serisinde biraz sıkıntılı 18XXXX serisinde duzgun calısıyor
hayal etemeden basaramazsınız
u cnt achieve w/out dreamin

~ENES~

Bende 18f452 ile çalışıyorum bu pprint komutu nasıl çalışıyor bir türlü ornek bulamadim hala :(

~ENES~

arkadaşlar pprint komutunu araştırdım yabancı kaynaklardan bulabildiğim kadarı ile kullanacağım harf ve karakterlerin data tablosunu çıkarmak gerekiyor sanırım . . protonda hazır kutuphane varmı ? yoksa bu data tablosunu nasıl oluştururum nasıl işliyor bu iş ? bilgisi olan yokmu bu konuda ? ufak bir örnek bile olsa işi kavrayacağım..yardımlarınızı bekliyorum..

Hattuşa

enes usta balıklama atlıyorum ama;
protonda değişik yazı karakterleri için aşağıya eklediğim programla yazı tipi ve font büyüklüğüne göre oluşturduğum yazı tiplerini kullanıyorum. program belki işine yarar (yoksa tabi)