Bellek yetersiz hatasımı değilmi?

Başlatan . Kağan, 19 Haziran 2015, 20:06:05

. Kağan

Merhaba arkadaşlar,

Önce hayırlı ramazanlar diyeyim.

16F877 de yazılmış kod derlenirken "crossing page boundary " hatası veriyor. Araştırınca bunun bellek yetersiz hatası olduğunu fakat hex derleniyorsa programı çalışacağını okudum. Eskiden yazdığım bir kodda değişiklik yapmaya çalıştığımda bazı satırlar yeni yaptığım derlemede çalışmıyor. Hata ekranını aşağı yükledim.

PBPPIC14.LIB dosyasına baktığımda hep "Label" adlı bir etikete yönlendirme satırlarında hata olduğunu gördüm. Anlayamadım. Yardım ederseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

ete

Hata dediğiniz satırlara bakarsanız başlarında error falan yazmadığını görebilirsiniz.
Bunlar yalnızca ikazdır ve bilgi vermek amacı ile verilir. Üstelik bu ikazları vermemesinide sağlayabilirsiniz. View menüsünde editör Options seçeneklerinde General başlığı altındaki seçenekte en altta yer alan;
  disable "Code Cross Boundary" ASM Warning seçeneğinde kutuyu seçili hale getirirseniz derleyici bu tür ikazları verme bir daha.
İşlemci flash hafızası 2 şer K lık bank lar halinde çalışır. Bir bankı doldurup diğerine atlarsanız birinci ikaz gelir. 4 k yı doldurduğunuzda  ikinci ve devamla 3-4  cü ikazlar gelir.
Bu ikaz aslında Asm kullananları ilgilendiriyor. Basic bank geçişlerini otomatik ayarlar. Yalnızca branch (şartlı dallanma) komutu kullanırken bank seçimine dikkat etmek gerekir.
Programınız çalışmıyor ise sebebi başka yerde arayın.

Ete