işlemcilerdeki kapasitif dokunmatik ozelligi

Başlatan ~ENES~, 09 Temmuz 2015, 01:40:44

~ENES~

Arkadaşlar merhaba...

Bazi iislemcilerde (ön.18f46k22 gibi ) kapasitif dokunma kanalı denen bisey var .. Bu ne işe yarar bilgisi olan var mıdır bu konuda ? Dokunmatik 8 kanal buton yapmayı dusunuyorum acaba bu işlemcilerle bu yyapılabilir mi ? Adamın birisi yapmış YouTube de 16f1937 diye bir işlemci ile gayet stabil calisiyo fakat mantığı bir turlu cozemedim:( bu konuyu bi tartişsak diyorum herkese tesekkur ederim
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ete

Bu tür işlemcilerde CPS denilen "Capacitive Sensing Modul" bulunmaktadır. Modül aktif edilerek bu iş için ayrılmış pinlere birer pad bağlanır ise sistem bir Üçgen dalga yaratarak pine verir. Bunun anlamı şudur. Kapasitif olarak hassas bir osilatör yaratılıp PAD de bu osilatörün bir parçası haline getirilmiş olur. Modül bu imkanı sağlar size. OSC içinde TMR0 veya TMR1 kaynağı kullanılır.  Boşta çalışırken alınan sayac ölçümleri size ortalama boşta çalışma değerlerini verir. Aynı şekilde pad'a dokunduğunuz da aldığınız ölçümler ise dokunmanın yarattığı düşük OSC değerlerini verecektir. Böylece ikisi arasındaki farktan tuşa dokunlduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Dokunma ucuna yapılan dokunuş orada eksta bir kapasite yaratarak frekansın düşmesine sebep olur. Sistem bu mantıkla çalışmaktadır.  Aslında bu iş için Mikrochip'in güzel dökümanları mevcut.
"AN1101, ìIntroduction to Capacitive Sensing"
"AN1103 Software Handling for Capacitive Sensing"
Okumanızı tavsiye ederim.

Ete

~ENES~

hocam linki okudum açıkcası çokta bişey anlayamadım zira ingilizcem çok zayıf .. peki hocam mevcuttaki bu kapasitif modulü aktif etmek ve kullanmak istesek ne şekilde bir mantık yürütmek gerekir ? yani stabil çalıştırabilir miyim bu modülü hocam ?
ALLAH'a teslim olmuş bir insan ! Ne sultan tanir , ne sadrazam !

ete

Ben daha kullanmadım. Bu nedenle bir fikir yürütemeyeceğim.
Ete

alisumer

hocam bu mantıkla kapasitif yerine adc kullanılsada okuma yapılamazmı sonuçta 10 pf lik kapasitörü şarj edip boşaltma yoluyla çalışıyorlar dokunma yada yaklaşma ile kapasite değişimi olmazmı. yanlışlıkla olsada kumanda denemesi yaptığımda kullanmadığım bir adc kanalı açmıştım elimi yaklaştırınca devreye değerler sapıtıyordu çözene kadar canım çıkmıştı tabi hiç bu açıdan düşünmemiştim olayı .dezavantajları avantaja çevirme böyle birşey işte .forumda gezindikçe aydınlanıyorum resmen :) 
Hep meraktan