TERMOKUPL KALİBRASYON

Başlatan EMKE, 25 Temmuz 2015, 12:18:26

EMKE

Arkadaşlar herkese iyi günler soracağım şeyde özellikle bu konularda çalışmış yada tecrübesi bilgisi olan arkadaşlardan ve büyüklerimden cevap gelirse çok memnun olurum , soracağım konu ise bir firma (piyasada prof.cihazlar üreten) yaptığı termokupl okuma sistemlerinde termokupl kalibrasyonu için kullandıkları cihazlar yada yöntemler nelerdir bunlar hakkında bilgi almak istiyorum kıymetli zamanınızı ayırıp vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim .

F®T

en sağlam şekil termokupl ısıtılır ve her termokuplun bir ısı mv eğrisi vardır bununla o ısı noktasındaki mv değeri tablo ile karşılaştırılır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

EMKE

Cevap için teşekkürler  benim aslında öğrenmek istediğim cihazın doğru ölçüp ölçmediğini  nasıl anlarız bunun kalibresini nasıl yapıyorlar cihaz üreten firmalar.

F®T

Basit aslında hangi termokupl ölçüyorsa cihaz o termokuplun sıcaklık mv tablosu vardır.Bu tabloya göre cihaza mv girersin ekrandaki değer tablo ile uyarsa okeydir.İstersen o şekil bir cihaz yap işini kolaylaştır.termokupl tipini seç her adımda cihazının ekranında olması gerekeni göstersin çıkışada olması gereken mv tu bassın bunu diğer cihaza gir ve kendi cihaz ekranınla diğer cihaz ekranını karşılaştır.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

EMKE

Teşekkür ederim ft bu aklıma gelmişti bir aralar ama unutmuşum sen hatırlattın şimdi tekrar en kısa zamanda böyle bir cihaz yapayım kendime  :)

F®T

Bu tip cihazlar iyi olur işini kolaylaştırır.Bende bir ara bu tip bişi ile uğraşırım diye düşünüyorum.pt 100 termokupl araç ısı basınç müşirleri testi vb..

EMKE

aslında işlemci ve grafik lcd ile bir donanım oluşturularak tus takımından  (mv-v) değer girmek yada pot ile  maks. 5 volta kadar olacak bir sistem düşünülebilir , mv çıkış için nasıl bir sistem düşünebiliriz dac kullanmak benim fikrim 12- yada 24 bit dac ler işimizi görür sanırım senin fikrin nedir F.T ?

F®T

DAC mutlaka olmalı.çözünürlükte yüksek olursa iyi olur.becede tuş takımı ile giriş uygundur.Ama ayrıca farklı bir mode olarakta tablo yapılarak termokupl tipi secilir ve süre aralığı ile belirlenen bir kaç noktada çıkış verilirse otomatik olarak dahada uygun olur.Termokupl tüm tablosunu işlemeye gerek yok.Belli aralıklarda karşılaştırmak yeterli bence.Benim çalıştığım yerde herşeyi simüle eden giriş sinyali ve çıkış sinyali olarak mv ma giriş çıkış olarak bir kalibratör bulunuyor.Bunu kullanıyoruz.Ben sadece oto tipi ısı müşirleri ve basınç müşirleri için ilerde bu tip bir uygulama yapmayı düşünüyorum.

EMKE

F.T  elimde bir firmanın yapmış olduğu ısı kontrol cihazı var cihazın kullanıcı klavuzunda  bazı parametreler var ve bunların ne fonkisyonları olduğunu tam anlamıyla anlayamadım parametreler şunlar:

ABS= mutlak
rel=   bağıl
bnd= band
bn.i= nihai band

-ABS=mutlak,ters çıkış
-rel   = relative,ters çıkış
-bnd = band,ters çıkış
-bn.i =band ters çıkış

Maxim

type k thermocouple
100 derece 4.095 mV
120 derece 4.919 mV

yani bize kaç bitlik dac lazım?

EMKE

Bence 24 bit dac ile istediğimiz aralığı rahatça elde ederiz .

F®T

genel olarak termokupl eğrilerine baktığımda en fazla 11 bit olarak buldum.oda fazladan   :))

EMKE işin pek otür karmaşasını açıkçası merak etmedim şimdiye kadar.Biz biraz pratik çalışırız.Termokupl uçları simüle pozisyonunda takılır ve aynı noktadan başka kalibre edilmiş bir cihaz ile ısı ölçülür kontrol edilecek termokupl belli aralıkta eğer kalibreli değeri tutuyorsa tamamdır.göstergelerdede girişe  tabloya göre belli dereceler için mv girişi yapılır oda tutuyorsa no problem.