PROTON BASIC DAHİLİ EEPROM YAZMA

Başlatan EMKE, 28 Temmuz 2015, 20:21:03

EMKE

Arkadaşlar protonda yeni çalışmaya başladım 16F648A 'nın dahili eepromuna word tipi bir değeri yazmak istiyorum yazıyorumda ama  menüden çıkıp tekrar girdiğimde menüye eepromu okudğumda farklı bir değer görüyorum alakasız örn. 0-1000 arası bir değer kaydetmem lazım 9 olarak set edip kaydettiğim değeri okuğumda 1439 gibi değerler görüyorum.Yazma komutum
EWrite 0,[SV_CODE], okuma komutum SV_CODE =ERead 0 nerede yanlış yapıyorum anlayamdım .

EMKE

Aramızda hiç proton kullanan yokmu :) ?

er-da

bizde aynı komutla yazıp okutuyoruz...   sorun olmuyor..

okumadan önce  SV_CODE =0  yap diyeceğim ama ..

otansev

selam
bir ara benimde başıma gelmişti benzer olay.
pic ilk defa start aldığında sadece bir kereliğe mahsus olmak üzere  eeprom adreslerine 0 ( sıfır ) değeri yerleştirip sonrasında istediğim değeri yazdığımda olumlu sonuç almıştım belki işinize yarayabilir bu bilgi.
bu arada picbasic kullanıyorum maalesef.
kolay gelsin
selamlar
TA1MK

F®T

Yazarken EWrite 0,[SV_CODE]: DELAYMS 10 Verirsen sorun olmaması lazım.
"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

EMKE

F.T cevabın iiçin teşekkürler sen cevap vermeden önce aynen bu şekilde sorunu hallettim ama bir problem daha çıktı sonra oda şu idi değeri kaydettikten sonra tekrar okuğuumda hep 1 fazla görünüyordu örn 25 kaydettiysem 26 okuyordum bunu çözemedim neden olduğunu  sonra okuduktan sonra 1 çıkararak çözüm yaptım ama neden böyle bir problem olduğunu anlayamadım.

F®T

"Hakk" şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

F®T

Muhtemelen programda bir hata yapıyosundur.

EMKE

Valla haklsın ama 50 kere baktım bulamadım birşey yazılımdamı var bir sıkıntı diye bakıcam artık gerçi böyle çözüme ulaştı ama.

F®T

Tabi kodu paylaşmadığın için neticede çözüm üretmek zor.Çözüm uygunmudur sen biliceksin.

EMKE

EMKE

Bu hali karman çorman üzerinde hala değişiklik yapıyorum kodların.

POWER

proton bilmiyorum ama basic de word tipi değişkeni yazarken lowbyte  ve hıghbyte şeklinde  yazmaz isen söylediğiniz gibi hatalar çıkar.Muhtemelen protondada durum aynı.okumada ise farklı bir durum yok.
WRITE 4,YAKIT_BEKLEME.lowbyte
PAUSE 10
WRITE 5,YAKIT_BEKLEME.highbyte

okumada ise farklı bir durum yok

F®T

Example
Device = 16F877 ' A device with on-board eeprom
Dim Var1 as Byte
Dim Wrd1 as Word
Dim Dwrd1 as Dword
Edata 10, 354, 123456789 ' Place some data into the eeprom
Var1 = Eread 0 ' Read the 8-bit value from address 0
Wrd1= Eread 1 ' Read the 16-bit value from address 1
Dwrd1 = Eread 3 ' Read the 32-bit value from address 3

Example
Device = 16F628 ' A device with on-board eeprom
Dim Var1 as Byte
Dim Wrd1 as Word
Dim Address as Byte
Var1 = 200
Wrd1= 2456
Address = 0 ' Point to address 0 within the eeprom
Ewrite Address, [Wrd1, Var1] ' Write a 16-bit then an 8-bit value

EMKE

Power senin yaptığın gibide denemiştim aynen senin düşündüğün gibi böyle bir durum olabilir diye lowbyte,hıghbyte olarak ayrı ayrı yazmıştım hafızaya yinede olmamıştı .F.t  örnekler için teşekkürler proton help dosyasında eread ewrıte örneklerine benziyor senin örnekler bir inceliyeyim teşekkürler cevaplar için arkadaşlar.