Darlington bağlantı hakkında

Başlatan cemilsivas, 01 Ağustos 2015, 13:15:33

cemilsivas

İyi günler. Resimdeki gibi darlington bağlantı ile zaman gecikmeli turn on devre yapmaya çalıştım. Devre proteus programında çalışıyor. Ancak devreyi kurduğumda röle atmıyor. direnci 10k ya kadar indirdim. Ancak yine de faydası olmadı. Güç kaynağı olarak 6.4 v 0,5 mA akım veren adaptör var. Devreden röleyi çıkarım 4-5 sn. bekleyip tekrar taktığımda röle çalışıyor. Ancak butonu bırakıp butona tekrar bastığımda yine çalışmıyor. Sorun var diye transistörleri ve röleyi değiştirdim. durum yine aynı. Sorun neden olabilir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

aRci

merhaba
röle bobinine beslemeye ters diyor bağlamadın ise uygulamada röle enerjisi kesilince ters emk transistörleri bozmuş olabilr.

cemilsivas

cemilsivas

aRci

cemilsivas

Verdiğiniz linki inceledim. Diyotu da koyduğumda yine çalışmadı. Transistörleri de ölçtüm. Sıkıntı yok.

İlginçtir bu devreyi önceden de çalıştırdım. 8 sn. lik gecikme sağlayabiliyordum. Şimdi ne oldu anlamadım.

Bu arada devreyi beslemeye bağladığımda transistör çıkış voltajı 3.2 v akım ise 60 mA oluyor. Sanırım bu akım röleyi tetiklemiyor. Bu normal değerler mi? Darlington bağlantı ile ilgili hesaplama var mı?

Burak

Röle kaç voltluk ? ISIS'te 5V görünüyor ama gerçektede öyle mi ?

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Evet. Hatta röle hassasiyetini kaybetti diye yeni röle aldım. O da çalışmıyor.

Burak

Alıntı yapılan: cemilsivas - 02 Ağustos 2015, 16:08:06
Evet. Hatta röle hassasiyetini kaybetti diye yeni röle aldım. O da çalışmıyor.

Bir multimetre yardımıyla ohmmetre modunda röle bobini uçlarını ölçüp elde ettiğin değeri buraya yazar mısın ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Şu an dışarı çıktım. Eve geldiğimde hemen sonuçları iletirim.

cemilsivas

Ölçümleri yaptım. Elimde 2 adet röle var. Resimdeki rölelerin büyük olanı 55 küçük olanı 141 gösteriyor. Ayrıca büyük olanda multimetre ötüyor. Protobardda devreyi de gönderiyorum. Belki burada bir hata yapmışımdır.

Burak

Alıntı yapılan: cemilsivas - 02 Ağustos 2015, 18:56:28
Ölçümleri yaptım. Elimde 2 adet röle var. Resimdeki rölelerin büyük olanı 55 küçük olanı 141 gösteriyor. Ayrıca büyük olanda multimetre ötüyor. Protobardda devreyi de gönderiyorum. Belki burada bir hata yapmışımdır.

Rölelerin çalıştığından emin miyiz , 141 ohm ölçtüğün röle için ekte verdiğim devreyi kurarak (5V ile beslemen şartıyla) bir test edebilirsin ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Verdiğiniz devrede çalışmadı. Ancak 2 transistörü darlington bağladığımda 2 röle de çalışıyor.

Burak

Alıntı yapılan: cemilsivas - 02 Ağustos 2015, 22:20:50
Verdiğiniz devrede çalışmadı. Ancak 2 transistörü darlington bağladığımda 2 röle de çalışıyor.

Enteresan ... Transistörün bacaklarının polarlamalarını doğru yaptığından emin misin ? Bu devre klasik bir manuel röle sürme devresidir , Üstelik oradaki direnç değerleri BC547B'nin hFE'si kullanılarak hesap edildi ve yazıldı normalde 8.6K-10K'lık bir direnç ile bile 141 ohm'luk sarım direncine sahip olan röle sürülebiliyor ... Elimde buna benzer bikaç telekom rölelerden bende de var , denedim biraz önce ve bendeki sistem çalıştı ...

Devreni tekrar tekrar kontrol et demekten başka aklıkma birşey gelmiyor şimdilik ...

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

cemilsivas

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 02 Ağustos 2015, 23:05:17
Enteresan ... Transistörün bacaklarının polarlamalarını doğru yaptığından emin misin ? Bu devre klasik bir manuel röle sürme devresidir , Üstelik oradaki direnç değerleri BC547B'nin hFE'si kullanılarak hesap edildi ve yazıldı normalde 8.6K-10K'lık bir direnç ile bile 141 ohm'luk sarım direncine sahip olan röle sürülebiliyor ... Elimde buna benzer bikaç telekom rölelerden bende de var , denedim biraz önce ve bendeki sistem çalıştı ...

Devreni tekrar tekrar kontrol et demekten başka aklıkma birşey gelmiyor şimdilik ...

Burak

Hesaplama ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Nasıl hesaplama yaptınız?