RS485 İçin Kablo Önerisi

Başlatan Bahri Bilir, 10 Ağustos 2015, 14:46:51

Bahri Bilir

Ortalama 10 m mesafede gürültünün fazla olduğu ve verinin büyük önem taşıdığı bir ortamda seri iletişim olarak araştırmalarım sonucu rs485 kullanmayı uygun buldum.Ve bunu uygulamak üzere araştırmalara devam ediyorum.Bahsettiğim şartlarda seri iletişimi daha güvenli hale getirmek için neler yapmalıyım?
1. En önemli unsur bildiğim kadarı ile iletişimde kullanılacak data kabloları.Bu konuda önerilerinizi bekliyorum.
2. İletişimde rs232 ile rs485 çevirisinin önemi nedir?Ve nasıl yapılmalı.Önerebileceğiniz entegre veya hazır devre tavsiyelerinizi bekliyorum.
3. İletişimi sağlayacak devrelerin artı korumalara ihtiyacı varmıdır?Örneğin panonun içini alüminyum folyo ile kaplayım grand verilmesi ne kadar mantılı?(Amaç ortamdaki gürültünün etkisini azaltmak),veya plaketteki boş kısımları grandlamak....
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

EMKE

RS232 ile RS485  donanımsal olarak birbirinden farklı ama yazılımsal olarak birbirinin aynısı nerdeyse, kablo için ise örgülü kablo kullanmanı tavsiye ederim hatta örgülü kablonun örgü kısmını master cihaz tarafından topraklaman iyi olur, rs485 iletişimde hat başına ve en son slave sonuna 120 ohm sonlandırma direnci bağlamalısın, max485 entegresi kullanman lazım yada muadili olan 75179 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam aynı entegredir buda olabilir şimdilik aklıma gelenler bunlar .

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: EMKE - 10 Ağustos 2015, 15:11:42
rs485 iletişimde hat başına ve en son slave sonuna 120 ohm sonlandırma direnci bağlamalısın, max485 entegresi kullanman lazım yada muadili olan 75179 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam aynı entegredir buda olabilir şimdilik aklıma gelenler bunlar .
RS485 bildiğim kadarı ile grandı baz alarak değilde 2 hat arası farkı baz alarak lojik değer okuyor.Ve siz 120 ohm ile sonlandırma direnci bağlamam gerektiğini söylemişsiniz.Bu dirençeri her iki data hattı ile grand arasına mı bağlamam gerekiyor?

EMKE

Hayır ground arasına değil rx-tx arasına bağlaman gerekiyor .

Bahri Bilir

Yanıt için teşekkürler @Emke

EMKE

Rica ederim @bilirshop kolay gelsin .