PIC ile I2C protokol testi hakkında

Başlatan cisserkan, 11 Ağustos 2015, 08:47:56

cisserkan

Merhaba üstatlarım, I2C haberleşmesi yapan iki cihazın sinyallerini izlemem isteniyor. PIC kullanmam şart değil ama bu işlem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilmiyorum. İstediğim şey Proteus programındaki I2C debugger işlemini yapmak ve sinyalleri bir yazılım ile grafik ortamına dökmek. Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

ete

Logic analizor diye bir alet var ve bu günlerde 10 usd nin altında satılıyor E-Bay de. Hemen herkes bunu kullanır. I2C izlemek için özel modu bile var.

İlla kendim yapacağım diyorsan yolun açık olsun.

Ete

cisserkan

Hocam son cümleniz ile öyle bir cihazı herhangi bir mikrodenetleyici ile yapılmasının ZOR olduğunu söylemek istiyorsunuz sanırım. Tabiki piyasadakiler gibi profesyonel bir şekilde çalışan bir şeyden bahsetmiyorum. Sadece böyle bir sinyali mikrodenetleyici ile nasıl yakalayacağım konusunda önerilerinize ihtiyacım var.

Stajyer öğrenci olduğumu da belirteyim ayrıca.

ete

Böyle bir işin normal bir işlemci ile yapılması bence imkansız.
Olayın bir çok zor yönü var. Birincisi sinyalin seviyelerinin yakalanması, bunun grafik ekrana basılması ve en önemliside sinyalin değerlendirilmesi.3 aşamalı zorluk bu.

Yapılacak şse 3 aşamalı bir algoritma geliştirmek lazım. Sinyali yakala, değerlendir , değerlendir derken verilen bilgiyi bul yada start sinyalimi stop sinyalimi ack mıdır ? Onu tespit etmek gerekir.
Sonra sinyal şeklini grafik ekrana vermek için gerekli algoritma kurulmalı.
Kabaca sistem böyle çalışır ama kolay bir iş değil. Başka bir şey önerebileceğimi sanmıyorum.

Ete