PCB Delme Püf Noktaları?

Başlatan Bahri Bilir, 16 Ağustos 2015, 13:41:28

Burak

Ben olsam Proxxon'un FBS240 ve MB140 çiftini alirdim ... Dremel 4000 bende var .. hic memnun degilim .. Tek bir avantaji var o da devir sayisinin 30000'e kadar çikmasi ki zaten o devirde bir islemde kullanmiyorum .. Ayrica elektronik hiz unitesi 5 para etmez .. Keza matkap standida oyle ... Tavsiyem bu yonde ...
Proxxon'dan şaşmayin ...
Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Bahri Bilir

10-15 (Ortalama 50 şer delik) farklı devrenin delik işlemleri için Ankara Ulusta işlemeçilik adına parçalar satan bir iş yerinden frezede kullandıklarını söyledikleri Proxxonun matkap uçlarına benzer bir matkab ucu aldım 5 TL ye.Ve 500-1000 devirde 2 devre sonra artık kabarma yapmaya başladı.Sonra  E Hırdavattan Proxxon HSS 0,5 mm,0,8 mm Matkap Uçularından aldım.Ve yine 500-1000 devirde 10-15 devreyi sıkıntısız tamamladım.

Proxxon Ankaradan aldığıma kıyasla daha kırılgandı ki zaten kırılganlık malzemenin daha sert bir han maddeye sahip olduğunun işareti.
Şimdilik proxxonla iyi anlaşıyoruz.Ama ileride yüksek devirdeki çalışmalarda ne yapar bilemiyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

yusufrov

Arkadaşım ben elektronikle merakımdan ilgileniyorum ben CNC ve CAD CAM ciyim 0.8 VE 0.5 matkaplara 500-1000 devir demişim pcb de nasıl delık deliniyor sertlik nedir tam bilmiyorum fakat yuksek devirde kullanmanda fayda var.
Yuksek devirde kullanmanın dezavantajı ise matkabın kırılmaz hızlı delık delersin fakat matkap ucu körelir onuda bilemesini yapabilirsin.
Yapamasanda bi kenara biriktir gonder ben hepsni biler gonderirim sana selamele. :)

Bahri Bilir

Yusuf bey ilginiz için teşekkürler.
Dediğiniz şekilde yüksek devirde deldiğim de bu Ankaradan aldığım matkap bırakın 2 plaket delmeyi (100 delik) 2 delik sonra köreliyordu.O yüzden sakin sakin köreltmeden çalışmayı tercih etmiştim. Körelenlerden bazılarını bilemeye çalıştım ama galiba bendeki taşlar büyük tanecikli olduğu için hiç verimli olmadı.Daha hassas bir bileme taşı ve motoruna ihtiyacım var.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Mucit23

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 29 Eylül 2015, 10:13:57
Ben olsam Proxxon'un FBS240 ve MB140 çiftini alirdim ... Dremel 4000 bende var .. hic memnun degilim .. Tek bir avantaji var o da devir sayisinin 30000'e kadar çikmasi ki zaten o devirde bir islemde kullanmiyorum .. Ayrica elektronik hiz unitesi 5 para etmez .. Keza matkap standida oyle ... Tavsiyem bu yonde ...
Proxxon'dan şaşmayin ...
Burak

Dremel'den neden memnun değilsin? Cihazları çok hoşuma gidiyor. Yalnız aksesuarları vs pahalı biraz işte. Proxxon'un motoru çok ufak 100W, Ben kesme vs gibi işlemlerde de sıklıkla kullanıyorum. Bu yüzden güçlü olmasını isterim kesinlikle.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Burak

Ferhat , Dremel 4000'i avantajlı kılan tek şey 175 watt'lık motoru .. Ayrıca kesim işlemlerinde demirsiz metallerin zımparalanması ve kesme işlemlerinde bu motor gücünün çok fazla etkili olmadığını göreceksin .. Eğer söz konusu kesme işlemi epoksi vb plakaların kesilmesi ise bu konuda dremel 4000 yine başarısız ve zorlanma torku çok zayıf , ve motor yanmaya çok müsait .. Bir akım kontrol ünitesi ile korumaktaydım yıllardır ama zaten bu tür malzemeler için yapılmış mini bir proxxon dairesel kesim tezgahını keşfettikten sonra bu problemlemden de kurtuldum ..

Beni daha çok enterese eden kısmı pcb deliklerini delme konusunda ki hassasiyetleri .. Dremel 4000 ve delme standındaki problem bağlantı noktalarının tamamıyla plastik dökümden yapılmış olmaları .. Bütün tutucu ve sabitleme noktaları plastikten yapılmış bu da matkap ucunun delme esnasında dairesel bükülme ve daire çizme hareketleri yapmasına sebep oluyor .. Proxxon'da bu yok .. Tezgah gayet stabil çinko ve alüminyum dökümden yapılmış keza motorunun sabitleme noktasıda aynı şekilde .. Bu yüzden bu problemle yüzyüze kalmıyorum ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Mucit23

Proxxon'un Tezgahını Dremele uyduramazmıyız?
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

Burak

Zaten sorun matkabın standa monte edilen noktasında , yani boğaz kısmında .. Birisi vida adımlı bir plastik (Dremel) diğeri CNC'den çıkma mikrometrik bir metal döküm (Proxxon) .. Yani olmaz ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω