PCB Delme Püf Noktaları?

Başlatan Bahri Bilir, 16 Ağustos 2015, 13:41:28

Bahri Bilir

PCB leri malzeme montajı yaparken farklı deliklere ihtiyaç olma olasılığı olduğu için pcb deliklerini kendim deliyorum.Ama deliklerin çevresinde kabarma oluyor.Ve bazı ince pedler kalkıyor.Tahminimce matkap deldiği malzemeyi dışarıya atarken sıkıştırıp pcb içinde şişmeye sebep oluyor.
Delme işleminde 30000 Devir ayarlı mini matkap ile orta devirde yapıyorum.Ve bakır yolların olduğu taraftan yapıyorum.
Şişmenin sebebi nedir ve doğru pcb delme püf noktaları nelerdir?

Fikri ve tercübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyor iyi çalışmalar diliyorum.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

izzethoca

Mrb kör matkap mili ile delme yaparsanız kabartma ve patlatma yapabiliyor

Hattuşa

birde delme esnasında ucun dönme yönü de etkiliyor. ayrıca matkabın dönüş hızı ucun körlüğü ile çok alakalı bir durum. eğer uç körse ve matkap yavaş dönüyorsa pedlerde patlama ve kalkma kaçınılmaz

İlyas KAYA

30 bin devirde delmek yanlış. Daha doğrusu kullandığınız matkap ucunun kesme hızı ne ise o hızı kullanmalısınız.
Aksi halde çok çabuk körelir ve söylediğiniz olayı yapar.
HSS olarak geçen yüksek hızda delme uçlarını kullanmalısınız ancak bu ürünler 30 bin devirden düşük olarak yazıyor genelde.

En önemli nokta matkap ucunun özelliği ve teknik bilgisi :)
Göz odur ki dağ ardını görsün,
Akıl odur ki başa geleceği bilsin.!

Bahri Bilir

Arkadaşlar hepinize yanıtlarınız için teşekkürler.Bendeki sıkıntıda galiba dediğiniz gibi yanlış matkap ucu kullanmamdan kaynaklanıyor.Çünkü matkap delerken duman çıkartıyor ki bunu kör olduğu için yapıyor heralde.Matkab ucu yeni olduğu için kör olabileceğini düşünmemiştim ama galiba yanlış devirden dolayı çok hızlı (10-15 pcb deliği ile :) ) köreldi.Bu matkap ucunu ankarada ki elektronikçilerden aldım.Bahsettiğiniz yüksek devire uygun kaliteli matkap uçlarını ankarada nerede bulabilirim?

Bahri Bilir

Arkadaşlar 3-5 gün sonra 15-20 adet pcb delme işlemi yapacağım.Ve bu pcbler önceki çalışmalarımdan biraz daha hassas.O yüzden daha önce pek sorun etmediğim delme işlemini bu plaketlerde oldukça professiyonel yapmalıyım.

Matkap ucu bu işin en önemli kısmı olduğunu düşündüm ve araştırmalarım sonucu hss matkap uçlarının esnetilmediği sürece pcb de oldukça başarılı olduklarını öğrendim.Ve öneriler üzerine "http://www.e-hirdavat.com/Proxxon-HSS-Matkap-Ucu-Seti-3-Adet-28864,PR-29395.html" linkteki üründen aldım.
Ve bu ürünü matkap sıtandındaki frezede kullanacağım.Sorularım:
1- Bu matkap hangi devirler arasında PCB de kabarma yapmadan delme yapabilirm?
2- Maktak ucu konusunda düşünceleriniz Nedir?Farklı bir uç öneriniz var mı?
3- Devir ve uç haricinde delme işleminde kabarmayı etkileyen etmenler var mı?

Önerilerinizi bekliyor iyi çalışmalar diliyorum..

Burak

Bu satın aldığın matkap uçları 50 pad'lik bir delme işleminde 10000-15000 devir arasında maksimum 3-5 kullanımda kavis yapısında bozunumlara uğrayacaktır ... Kendi CNC router'ımda ve sütun matkabımda Tungsten (wolfram) karbür uçları kullanıyorum hiçbir yapısal bozunuma uğramadı .. Bahsettiğim ürün Yine Proxxon'un ..

Kabarma , sürekli ve baskılı delme durumunda ucun ısınması sonucu oluşur .. matkap milindeki boşluk ise aynı şekilde çap ve delik yapısında şekilsel bozukluk ve problem oluşturur ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Bahri Bilir

Burak bey önerileriniz için teşekkürler.

Bahsettiğiniz karbürlü matkap ucunu nereden temin ediyorsunuz.Ve fiyatları ne?
Birde bu karbürlü matkapları hangi devirde kullanmamızı önerirsiniz?

Burak

E hirdavattan temin ediyorum ..  10000 deviri gecirmeden kullanirsan uzun omurlu olur ..Ayrica sutun kolunu cok hizli baskilarla indirip kaldirmamak gerek ..

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

İlyas KAYA

hss uçlar için; 3,000d/dak, yumuşak malzemeler için 8,000d/dak. olarak yazmışlar. karbür uçlar elbette çok daha iyi iş görecektir. Alacağınız ürünün kutusunda veya teknik özellikler kısmında hangi devirde ne tür malzemeyi kesme yaptığı genelde yazılıdır.

Ancak fiyat olarak karşılaştırma yapmalısınız. Fiyatları nispeten biraz daha tuzludur.

Mucit23

Benim geçenlerde bu konuda çok başım ağrıdı. HHS uclar çok çabuk Köreliyor.  Her seferinde tekrar bileyip öyle delme işlemine devam etmek gerekiyor.

Özellikle Epoxy pcb ler daha çabk köreltiyor. Ucunu yakmamak lazım. Yüksek hızda uc ısınıp yumuşuyor ve köreliyor. Ucun ısınmaması lazım. Bir kere ısındımı zaten yapısı bozuluyor.

Karbür uclarada güvenemiyorum. Elle deldiğim için kırılır diye düşünüyorum.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/

elvanmurat

ankara konya sokğı kesen şan sokakta detay elektronik yılmaz beyde güzel kaliteli uçlar var.ben dremel i300 2000 devirde orijinal tezgahında kullanıyorum.sonuçtan memnunum ancak çok fazla pcb deleceksem ucu taşlamam gerekiyor.

İlyas KAYA

Açıkcası bauhaus'un Alman malı HSS-R 1mm matkap uçlarını kullanıyorum. Sürekli baskıyı elde yaptığım için çok çabuk köreliyorlardı.
Dremel 4000 ve orjinal sehpası ile 8bin devir civarında kullanıyordum.

Paketini attığım için matkap ucunun özelliklerini de bilmiyordum. En son bir paketine bakayım dedim.
Paketinde max:4500 devir olarak yazmışlar. Şuan 4000 devir de deliyorum ve hiç çapaksız uzun süre kesme yapıyor. Dremel'in avantajı burada ortaya çıkıyor. Elektronik devir sabitleme var. Siz delmeye başladığınızda devir düşüyor ise otomatik devir arttırıyor. Böylece devir sabit kalıyor ve kesme performansı düşmüyor.

Çakma dremelde 4bin devirde delmek mümkün olmuyor çünkü hemen duruyor.

Burak

HSS uçlarda titanyum kaplamalı uçları tercih edin .... Özellikle kesici ve burgulu yapıdaki matkap uçları randımanlı kullanılabiliyo .. Ama yinede her daim tungsten (volfram) karbür uçlardan şaşmayın ... Delme sehpası olarak zamanında bende Dremel'in Dremel 220 kodlu sehpasını kullanıyodum ama matkap standında ki milimetrelik boşluk ve sallanma profesyonellikten gayet uzak bir delme ile karşı karşıya bırakıyor bizleri , ayrıca sehpanın kol ve matkap tutucu bölümleri hep plastik bir dökümden yapılmış o yüzden esneme ve boşluk oluşmasına son derece müsait .. En sonunda Proxxon'a terfi ettim .. Mikromot serisinden de güzel bir matkap kullanıyorum , son derece memnunum .. Herkese tavsiye ederim .

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Mucit23

anladığım kadarıyla benim hatam yüksek devir.

Yüksek devirde uc aşırı ısınıp özelliğini kaybediyor. 12V DC motorlarla delme yapıyorum ama onlarda düşük devirlerde çok güçsüz oluyor. yüksek devirde de ucu yakıyor.

Bende dremel 300 var ama motoru yandı. Birkere garantiden yaptırdım sonra bir daha yandı. 125W çok küçük motoru var zorlamaya hiç gelmiyor. Atmışım kenera duruyor öyle

Fakat dremelin son ürünleri daha iyi gibi. Ne zamandır niyetim var Dremel 4000 alacam bir tane takım olarak. Elimde aksesuarda bayağı azaldı. O iş için bir bütçe ayırdım kendime.

Biraz pahalıda olsa Almışken tezgahınıda alacam. İleride karbür uc takarım. Delik delmek artık bana eziyet gibi geliyor.
Bir ulusu yok etmenin En iyi yolu o ulusun dilini yok etmektir.

www.arectron.com/