Pic16f877A fuse 0x2007 arızası

Başlatan chogatr, 28 Ağustos 2015, 01:38:51

chogatr

Merhaba arkadaşlar. Bir süredir üzerinde çalıştığım digital multiplexer alıcı devresi için çalışmalarımı sürdürmekteyim. Sürekli olarak yüklediğim program bir süre sonra fuse error 0x2007 ;Good0x3f3A Bad0x3fBa problemi vermeye başladı. Pic prog deka v5 kullanıyorum. ne gibi bir problem olmuş olabilir. Hex dosyasını MicroPro26 ile gönderiyorum.
BK

ete

16F877A nın sigorta ayarları (CONFIG register) 2007 nolu hafızada tutuluyor. Burada sorun yok.
Ayarlamaya çalıştığın sigorta ayarlarının rakam karşılığı $3F3A (%0011 1111 0011 1010) şeklinde hesaplanıyor ve işlemciye yazılmaya çalışılıyor. Ancak senin programlayıcın yazma esnasında veya yazıp sonra verify yaparken yazılacak değeri  $3FBA olarak görüyor. Bunun binary kaşılığına bakarsak (%0011 1111 1011 1010) olduğunu görürsün. Aradaki tek fark 7 nolu bit ki buda Data sheet den Config registere bakarsan ,Low Voltaj In-Circuit Serial Programming Bit olduğunu görürsün. 7 nolu bit "1" olur ise Pic  RB3/PGM pininden LOW voltaj yöntemi ile programlanacak anlamına gelir. Bu bit "0" olur ise geleneksel olarak MCLR pininden verilecek HV (13V) ile programlanacak anlamına geliyor. Sen de bu bit 1 çıkınca programlayıcının kafası karışıyor. RB3 den programlama yapacağım diye düşünüyor ama sigorta ayarı değeri tersini söylüyor.
Şimdi sorun nereden kaynaklanıyor bilemiyorum. Birinci sebep program içiinde verilen sigorta ayar değerlerin ile McroPro26 dan verdiklerin uyuşmuyor olabilir. Diğer bir sorun da Pic kısmende olsa bozulmuş olabilir. 2007 nolu flash hafızaya artık yazılamıyor olabilir. Bu nedenle yapılacak iş bence programdaki sigorta ayarlarını gözden geçirmek ve mümkünse başka bir Pic ile deneme yapmaktır. Bir başka denemede programdan tamamen sigorta ayarlarını çıkartıp Pro26 dan vermek olabilir. Şayet zaten böyle yapıyorsan pic değiştirmekten başka çaren yok demektir.

Bir şey daha dikaktimi çekti Arayüz programının üzerinde USB K182 diye bir ifade var. Bu kullandığın programlayıcı K182 diye bir kartmıdır yoksa K150 veya benzeri bir ismi mi vardır. Yanlış kart seçmişde olabilirsin. Kullandığın programlayıcının ne olduğundan emin olman gerek.

Ete