BilirMüzikPlayer :)

Başlatan Bahri Bilir, 06 Eylül 2015, 19:37:41

Bahri Bilir

Arkadaşlar 4 ay önce hem müzik seçmeyi kolaylaştırmak hemde kalavyeden istediğimiz tuşlarla müzikplayer i kontrol edebilmek için C# ile müzik player yazmaya karar verdim.Ve  kullandığım sürece sürekli düzenlemeler ekleme çıkarmalar yaptım.Ve şu anda baya hoş bir program oldu.
En büyük hobim Elektronik ve programcılık.Ve kendimi sürekli bilgilerimin sınırlarını zorlayacak projelerle uğraşarak geliştirmeye çalışıyorum ki bu benim için gelişmek değil aslında hobimle ilgilenmek oluyor.Geçen sene katılacağım bir proje yarışması için ne zamandır düşündüğüm bilgisayar ile proje kontrol işine girdim.Ve basit bir araştırmayla bilgisayar programlama dilleri içinde c# uygun buldum.2-3 hafta sonunda ufak tefek uygulamalarla uğraşarak proje yarışması için projeme gerekli uygulamayı yaparak c# geliştirmeye devam ettim.

Ve c# da bic basic de aldığım zevli program yazma farkını gördüm.Bu iki dilin en çok sevdiğim yanları ise az bir kodla mantık yürüterek geliştirilebiliyor olması.Bu sayede hem kodlar akılda kalıcı oluyor hemde mantıkla baya ilerleye biliyorsunuz.Neyse şimdi dillerin tartışmasına çok girmek istemiyorum.

Ve bilgisayarda eksik bulduğum bazı uygulamaları fırsat buldukça kendime uygun yazmaya çalıştım.En çok uğraştığı ve iyi seviyeye getirdiğim müzik çalar uygulamasını da sizinde düşüneceğiniz gibi uğraştığımız şeylerin işe yaraması birilerinin işini görmesi ve tabiki olumlu veya olumsuz yanıt alabilmek adına burada sizlerle paylaşmaya karar verdim.Lütfen virüs koymak gibi şeyler beklemeyin benden.Yukarıda da söyledim bu iş benim hobim.Kişi neden yaşamı boyunca mutlu olacağı insanlara kötülük yapmak istesin ki?

Neyse işin özü ben 4 ay boyunca sırf piyasadaki müzik playerlerin müzik seçme modu olmadığı için fırsat buldukça bir müzik player tasarladım ve sizlerle paylaşıyorum :)

İndirme linki;
Bilgisayarımda hem avg 2015 hemde avira 2015 kuruludur.Virüs bulaşacağını sanmıyorum

https://yadi.sk/d/S8tvnZIjiuK76     ( 515 KB )

indirdiğiniz rar dosyasındaki "Bilir Müzik Player v0.1" Adlı klasörün içindeki "BilirMüzikPlayer" Adlı dosyayı masa üstünüze kısayol oluşturarak kullanabilirsiniz."Bilir Müzik Player v0.1" Adlı klasörü nerede sakladığınızın bir önemi yok ama dikkat etmeniz gereken kısım saklamalısınız :). Çünkü müzik player veri tabanı olarak kullanıdığı 3 adet not defteri ve bazı dll dosyalarına bu klasörden ulaşıyor.

En kısa sürede setup dosyasını paylaşacağım.O zaman bahsettiğim dll dolyaları ve veri tabanları otomatik olarak c:/programfiles adlı dosyaya kopyalanacak.Ve sizin saklamanız gereken bir klasör olmayacak.

Kısayol Tuşları:

Numlock1:Çalan müziği seçili klasöre (varsayılan klasör programın bulunduğu klasördür) kopyalar.
Numlock2:Ses Kısar
Numlock3:Şuan boş
Numlock4:Bir Önceki Müziği Çalar
Numlock5:Müzik döngüsünü aynı müziği çal veya tüm listeyi çal olarak değiştirir
Numlock6:Bir Sonraki Müziği Çalar
Numlock7:Müzği Geri Sarar
Numlock8:Ses Verir
Numlock9:Müziği İleri Sarar
Space:Durdur/Başlat

Not:Kısayol Tuşları Program Aktifken (program seçiliyken) Çalışacaktır.

Bu arada arkadaşlar müzik player ve liste 2 ayrı formdan oluşuyor program arka planda iken başlattaki simgesine tıkladığınızda sadece palyer kısmı ön plana geliyor.Alttaki resimlerde kırmızı okla gösterdiğim müziğin adı yazan yere tıklarsanız listede ön plana çıkacaktır.

Programa sürükle bırak ile listeye müzik ekleyebilirsiniz.

Kullanımı ile ilgili ayrıntıları vakit buldukça ve sz sordukça ara ara paylaşacağım.

Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.

Vakit buldukça programa istediğiniz değişiklikleri yapıp paylaşabilirm.Program daha 4 aylık olduğu için eksikleride olacaktır eğer bildirirseniz düzenleyip güncellerim.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

Bahri Bilir

Yanlışlıkla 2 adat aynı resmi eklemişim.Diğer resim altta.

Köşedeki turuncu daire ok müziğin tüm listeyi mi yoksa çalan müziği mi tekrar edeceğini gösteriyor.

2. resimde gördüğünüz üzere kırmızı okla gösterdiğim müziğin ismi yazan yere sağ tıklarsanız 1 e bastığınızda müziğin hangi klasöre kopyalanmasını seç,listeyi farklı kaydet gibi bazı seçenekler var.Ayrıca listeyede sağ tıkladığınızda bazı seçenekler çıkacak .Bilin bakalım ne çıkacak :) ..Listeyi temizle,müzik ekle .....

Bu arada şimdi fark ettim birinci eksik eğer müzik seçim klasörünü isim yazan yere sağ tıklayıp değiştirirseniz program kapanıp açılınca yine varsayılan yolu alacak(programın bulunduğu klasör).
Bunu ilk yapacağım güncellemede düzelteceğim.

Bahri Bilir

Arkadaşlar kusura bakmayın ben yukarıda num1 e bastığınızda çalan müziğin varsayılan olarak programın bulunduğu klasöre kopyaladığını söylemiştim ben onun varsayılanını masaüstü olrak değiştirmiştim unutmuşum.

Yani müzik çalarken eğer numlock1 e basarsanız çalan müziği program masaüstüne "BilirMüzik" adlı klasör oluşturup içine atılacak.Ve tüm kapyaladığınız müzikler bu klasöre kopyalanacak.Ve siz aynı müziği kopyalamaya çalıştığınızda o müziğin klasörde olduğu uyarısını alacaksınız.

Burak

Paylaşım için teşekkürler  :)

Burak
Ω Gens Una Sumus Ω

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: Burak GÜNAY - 06 Eylül 2015, 23:20:27
Paylaşım için teşekkürler  :)

Burak

Burak bey ilginiz benim için en büyük teşekkürdür.  Okumanız bile yeterli :D

İyi çalışmalar.

Bahri Bilir

Alıntı yapılan: BİLİRSHOP - 06 Eylül 2015, 19:46:48
Bu arada şimdi fark ettim birinci eksik eğer müzik seçim klasörünü isim yazan yere sağ tıklayıp değiştirirseniz program kapanıp açılınca yine varsayılan yolu alacak(programın bulunduğu klasör).
Bunu ilk yapacağım güncellemede düzelteceğim.

Arkadaşlar yukarıdaki eksiğide giderdim.Program yeniden başlatılsa da son seçtiğiniz müzik kopyalama yolunu hatırlayacak ve son seçtiğiniz yola istediğiniz müzikleri kopyalayacak.

Ve güncellemeyi de setup dosyası olarak aşağıdaki linke ekledim.Kurup masaüstündeki kısayol ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

https://yadi.sk/d/2zsQvYAXiudrF

Bahri Bilir

Arkadaşlar bu güncel linkleri sadece ETEPİC de paylaştım.9 kez setup dosyası ve 24 kez rar dosyası indirilmiş.Güveniniz ve ilginiz için teşekkür ediyorum.

Ama merak ediyorum program çalıştı çok sevdiniz şok oldunuz diyecek bir şey bulamadığınız için mi yanıt yazamıyorsunuz yoksa indirdiniz bilgisayardan duman çıktı o yüzden mi yanıt yazamıyorsunuz ? :D

Neyse şaka bir yana arkadaşlar programı indirip sıkıntısız kullanan arkadaşların bir teşekkürü olsa güzel olur ama olmasa da güle güle kullansınlar.
Ama indirip de kuramayan, çalıştıramayan veya programın bir eksiğini fark eden arkadaşlar varsa lütfen yazsınlar ki hem hataları gidereyim hemde programı geliştirmemde bana yardımcı olmuş olsunlar.

İyi çalışmalar.